UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Antalya’da Maden Ocağında İş Cinayeti

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Ovacık Mahallesinde Balyak Madencilik tarafından işletilen kömür ocağında meydana gelen metan gazı sızıntısı sonucu 8 işçi ocakta mahsur kaldı. 16 Mayıs akşam saatlerinde 830 metrede mahsur kalan ve yoğun metan gazına maruz kalan madencilerden Levent Korkmaz ve Esen Çavuş yaşamını yitirdi. Kurtarma ekipleri saat 03.00 sıralarında iki işçinin cansız bedenine ulaştı.

Gaz sızıntısının meydana geldiği vardiyada 14 işçinin çalıştığı, 10 işçinin ise sızıntının olduğu tünelde olduğu belirtiliyor.

Soma faciasında yaşamını yitiren madencilerin donanımlarının eski ve kullanılmayacak durumda olduğu katliamdan sonra ortaya çıkmıştı. Maskeleri kullanılabilir durumda olsaydı işçilerin önemli bir bölümü hayatta olacaktı. Antalya’daki iş cinayetinde gaz sızıntısından dolayı işçilerin yaşamlarını yitirmiş olması, işçilerin gerekli donanıma sahip olmadığını gösteriyor.

En basit önlemlerin alınmaması nedeniyle 2 maden işçisi daha yaşamını yitirdi. İş güvenliği ve işçi sağlığı konusunda gerekli önlemler alınmadığı ve gerekli denetimler yapılmadığı için iş cinayetleri devam ediyor.

17 Mayıs 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this