UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Antalya’da Otel İşçileri Alacakları İçin Eylem Yaptı

Antalya’da Euphoria Tekirova Hotel’de çalışan işçiler, Temmuz ayından bu yana ücretlerini alamıyorlar. Geçim sıkıntısı yaşayan işçiler, faturalarını ve kredi kartı borçlarını ödeyemiyorlar. İşçiler alacaklarının ödenmesi talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdiler. İşçilerin eylemine Devrimci Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu destek verdi.

Açıklamada, otelin geçen Mayıs ayından Kasım ayına kadar yüzde seksen doluluk oranıyla çalıştığı, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında tam doluluk oranına ulaştığı halde ücretlerinin ödenmediği ifade edildi. “İşçiler aç sefil bırakılırken patron ve holding üst düzey yöneticileri son model arabaları ve özel yatları ile gösterişli ve şaşaalı yaşamlarından asla geri kalmadılar” denildi.

Çalışırken de, sezon sonu işten çıkarıldıktan sonra da patron tarafından sürekli oyalandıklarını anlatan işçiler, sorunun diyalogla çözüleceği umuduyla dava açmadan beklediklerini belirttiler. Ücretlerinin ödenememesi halinde dava açacaklarını söyleyen işçilere, patronun “biz bütün hâkimleri tanıyoruz bir telefon açarız mahkeme iki üç yıl sürer” sözleriyle gözdağı verdiği vurgulandı.

Açıklamanın ardından Devrimci Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu bir konuşma yaptı. Yahyaoğlu, işçilerin basın açıklamasıyla yaşadıkları sorunu duyurmaları ve tepkilerini göstermeleri sayesinde, otel yönetiminin 9 Şubat ve 28 Şubat tarihleri için söz verdiğine dikkat çekti. Vaatlerin tutulmaması halinde “çok daha kalabalık çok daha güçlü bir şekilde buraya gelmeli ve haklarınızı istemelisiniz” dedi.

Otelin bağlı olduğu Prince Group yönetim kurulu başkanı İsmail Lepiev’in 9 Şubatta Antalya’da olacağı ve işçilerin biriken alacaklarının tamamının ödeneceğine dair yazılı taahhüt verileceği sözü üzerine işçiler eylemlerine son verdiler.

7 Şubat 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this