UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Arjantin ve Sırbistan’da Protestolar Sürüyor

Arjantin’de emekçiler yeni zamlara hayır dedi!

Arjantin’de binlerce emekçi 4 Ocakta yeni zamlara karşı sokaklara çıktı. Çok sayıda demokratik kitle örgütünün ve Arjantin işçi sendikalarının çağrısıyla gerçekleşen eylemde emekçiler “Artık Bıktık” diyerek yürüdüler. Yeni yılla birlikte Macri hükümeti gaz fiyatlarında %35, ulaşımda %40, su faturalarında %50, elektrik faturalarında ise %55 artış olacağını açıkladı. Yapılan yeni zamları kabul etmenin aç karnına oturmak anlamına geleceğini ifade eden emekçiler, zamların geri alınmasını talep ediyorlar.

Sendikalar ayrıca, hükümetin Uluslararası Para Fonu IMF’den kredi alabilmesinin bir şartı olan istihdamın esnetilmesinin önünü açan yeni reformları da kabul etmediklerini belirtiyor. Esnek çalışmanın yaygınlaşmasının, emekçiler için yeni sorunlar yaratacağını belirten sendikalar, hükümetin bu adımlarından vazgeçmesi için mücadele edeceklerini vurguladılar.

Sırbistan’da hükümete karşı protestolar sürüyor

Sırbistan’da, başta Belgrad olmak üzere pek çok şehirde binlerce kişi Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’i ve hükümeti protesto eylemleri gerçekleştiriyor. Aralık ayından bu yana süren ve 5. haftasına giren eylemlerde, Vucic liderliğindeki hükümetin baskıcı ve antidemokratik uygulamaları protesto ediliyor. Medya ve basın özgürlüğüne yönelik yasaklamaların, yolsuzluğun, gazetecilere ve muhalif insanlara yönelik baskıların son bulmasını isteyen binlerce emekçi, “5 Milyondan Biri!” pankartlarıyla alanlarda birleşiyor.

Vucic “sokakta 5 milyon insan olsa bile” muhalefetin talep ettiği seçim reformunu gerçekleştirmeyeceğini, protestocuların taleplerini karşılamayacağını, medya üzerindeki baskılara son vermeyeceğini açıklamıştı. Bunun üzerine gelişen eylemlerde “İhanete Son Ver, Anayasayı Savun ve Halkı Koru!” yazılı dövizler taşıyan eylemciler, aynı zamanda halkı suçlu gösteren ve hakaret eden İçişleri Bakanını da istifaya çağırıyor.

8 Ocak 2019


  Dünyadan

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this