UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Arjantin’de Binlerce Kamu İşçisi İşten Çıkarıldı

Arjantin’de hükümet, 2016 başından beri kamuda 10 bin işçinin işine son verdi. Kasım ayında başkan seçilen ve işten atmaların önünü açan sağcı Macri’yi protesto eden işçiler, polisin sert müdahalesiyle karşılaştılar. 8 Ocakta Buenos Aires eyaletinin başkenti La Plata’da bir araya gelen işçiler işlerini geri istediler. Ancak polis, hakkını arayan işçilere biber gazı, tazyikli su ve plastik mermiyle azgınca saldırdı.

Macri ile aynı partiden olan La Plata Valisi Julio Garro, 31 Aralıkta sözleşmesi biten işçilerin sözleşmelerinin yenilenmeyeceğini ve 4500 işçinin işine son verildiğini duyurdu. Bu durumu işçiler eylemlerle protesto ediyorlar.

Arjantin’de çalışanların %40’ı sözleşmeli işçi olarak düşük ücretlerle ve iş güvencesinden yoksun çalışıyor. Hükümet ise “kemer sıkma önlemleri” adı altında işçi sınıfına yönelik saldırılarını artırıyor, işçilerin çalışma ve yaşam koşullarını daha da ağırlaştırıyor. 29 Aralıkta Arjantinli emekçiler ülke genelinde grevlerle işten atmaların önüne geçmeye çalışmıştı. Ancak hayata geçirilen saldırılara karşı çok daha örgütlü bir mücadele verilmesi gerekmektedir.

12 Ocak 2016


...önceki
Borçlu
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this