UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Arka Planda Kalan Gerçekler

Sincan Organize’den bir işçi

Merhaba dostlar

Sincan Organize’de çalışan bir işçiyim. Sincan Organize Sanayi Bölgesinde 20 Aralıkta üzücü bir olay gerçekleşti. Termikel fabrikasında çalışan Sevda ablamız Reva yemek fabrikasının aracının altında kalarak hayatını kaybetti.

İş cinayetlerinde çoğunlukla gerçekler arka planda kalır. Bu kazada da aynı şekilde gerçekler arka planda kaldı. Sadece kaza anı görülür onun öncesi hiçbir zaman gün yüzüne çıkarılmaz.

Nedir bu gerçekler kısaca bir bakalım. Termikel fabrikasının maaşları düzensiz yatırdığını Sincan’da yaşayan bütün işçiler biliyor. Bu düzensiz yatan maaşlardan dolayı işçilerin borçları kabardıkça kabardı. İşçiler borçlarını ödeyebilmek için fabrikadan avans (aslında ödenmeyen ücretlerinin bir kısmını ) almaya çalışıyorlar. Şanslı olanlar alabiliyor. Şanssız olanlar ise müdürler tarafından terslenip gönderiliyor. Kazadan üç gün önce Sevda abla da aynı şekilde avans istemeye gitti. Ancak müdür tarafından terslenip geri gönderildi. Borcunu ödemek için, eve ekmek götürebilmek için kara kara düşünen Sevda abla kaza esnasında dikkati dağıldığı için arabanın altında kaldı.

73 ülkeye üretim yapıyoruz diye övünen Termikel fabrikasının patronu işçi kardeşlerimizi borç batağına sürükleyerek ölümlerine neden oluyor.

Bu kazada Termikel patronu nasıl suçluysa Reva patronu da aynı derecede suçludur. Reva patronu sütten çıkmış ak kaşık değildir. Reva patronu bir araçla pek çok fabrikaya yemek gönderiyor. Aracı kullanan işçi ne kadar hızlı olursa, gönderebileceği fabrika sayısı da o kadar artıyor. Şoför kaza mı yapmış, trafiği ihlal edip ceza mı yemiş patronun umurunda değil, yeter ki işi yürüsün, yeter ki kârına kâr katsın. Aracın şoförü de azar yememek ya da işten atılmamak için acele ediyor tabii. Bir de kaza olmadan önce Reva patronu aracı kullanan işçiyi telefonla arayarak baskı altına alıp dikkatini dağıtıyor ve bu kazaya neden oluyor

İşçiler olarak ses çıkarmadıkça bizler ölmeye, onlar ise bizim kanımızla kârlarına kâr katmaya devam edecekler.

3 Ocak 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this