UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Aroma Grevi Bayramda da Sürüyor

Tek Gıda-İş üyesi Bursa Aroma Meyve Suları İşletmesi işçileri bayramı grevle karşıladı. Tek Gıda-İş Sendikası ile patron arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 290 Aroma işçisi 17 Ağustosta greve çıktı. Mücadelelerini bayramda da kararlılıkla sürdüren Aroma işçileri, kendi aralarında para toplayarak bayramın ikinci günü kurban kestiler ve fabrika önünde aileleriyle birlikte bayramlaştılar. Fabrika önünde kazanlarda pişen etlerle donattıkları direniş sofrasında birliklerini pekiştirdiler. UİD-DER’li işçiler de grevci Aroma işçilerine yaptıkları bir ziyaretle dayanışma duygularını ifade ettiler ve süreç üzerine sohbetler ettiler.

Ücret ve kadro talebiyle ilk defa greve çıkan işçiler, grevin bayramı birlikte geçirmelerine vesile olmasına sevindiklerini ancak daha iyi bayramlar yaşamalarına engel olan patrona öfkeli olduklarını dile getirdiler. Daha önce grev deneyimleri olmadığı için kendilerini kolaylıkla kandırabileceğini düşünen patronun lokavt tehdidine boyun eğmeyen Aroma işçileri, greve çıktıktan sonra kendilerini daha güçlü hissettiklerini ifade ediyorlar. Greve çıktıkları andan itibaren patronun beklemediği bir şekilde işçiler arasındaki bağın kuvvetlendiğini, birbirlerine kenetlendiklerini dile getiriyorlar. Grevlerinin daha şimdiden civardaki işyerlerini etkilediğini belirten işçiler, yakındaki başka bir fabrikada çalışan işçilere Aroma grevinin hemen ardından zam yapılmasının sevindirici bir haber olduğunu söylüyorlar.

İşçiler mevcut ücretin bir aileyi geçindirecek düzeyde olmadığını, aldıkları ücretin piyasada bir karşılık bulmadığını ifade ediyorlar. 2008’den beri kadroya alınmayan mevsimlik bir işçi ise patronun keyfi davrandığını, fabrikada çalışan 34 mevsimlik işçinin kadroya alınması gerektiğini vurguladı. Grevlerinin ana akım medyada yankı bulmamasından yakınan işçiler grev süreci boyunca kendilerini ziyaret eden emekten yana çeşitli kurumların, sendikaların kendilerine moral ve güç kattığını belirttiler. Kadın işçiler ise, grev alanındaki birliğin ve işçiler arasındaki güvene dayalı ilişkinin çok önemli olduğunu, böyle devam ederse mücadelelerini kazanımla sonuçlandıracaklarını söylüyorlar. Bir kadın işçi ise, eşinin desteğini alarak grev alanında bulunmasının kendisine moral ve güç kattığını, ailelerin mücadelede destek olmasının grevin başarıyla sonuçlanmasında çok önemli olduğunu belirtti.

İşçiler talepleri karşılanıncaya kadar mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladılar, çocukları için daha iyi bir gelecek ve daha güzel bayramlar görme dileğiyle bayramlaşmalarını bitirdiler.

3 Eylül 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this