UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Aroma İşçileri Greve Çıktı

Bursa’nın Gürsu ilçesinde üretim yapan Aroma meyve suyu fabrikasında, Tek Gıda-İş Sendikası ile patron arasında 1 Ocakta başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 17 Ağustosta greve çıktı.

Görüşmelerin başında, sendikanın ücretlere seyyanen 600 lira zam ve her kıdem yılı için 20 lira zam talebine karşı, patron önce sıfır zam dayatmış, daha sonra devam eden görüşmelerde seyyanen 275 lira zam teklif etmişti. Sendika ise teklifini seyyanen 460 lira ve her kıdem yılı için 13 liraya kadar çekmişti. Patronun bu teklifi ret etmesi üzerine işçiler grev kararını hayata geçirdi.

Üretilen ürünlerin 35 ülkeye ihraç edildiğini ifade eden işçiler, üretimin ve ihracatın geçen seneye göre arttığını, buna rağmen patronun “Aroma’yı batırır” diyerek istedikleri zammı vermediğini belirttiler. Patronun gerçekleri çarpıttığını dile getiren işçiler, geçen dönem imzalanan sözleşme nedeniyle bazı arkadaşlarının ücretlerinin vergi dilimine girerek 1200 liraya kadar düştüğünü ifade ediyorlar.

Greve çıkan Aroma işçileri, ücret zammının yanı sıra, geçici işçi olarak çalışan 43 işçinin ve 25 kadın işçinin kadroya alınmasını da talep ediyorlar.

Fabrikada ilk defa grev yaptıklarını dile getiren işçiler, kararlı olduklarını, sonuna kadar mücadele edeceklerini, haberleri olmadan sözleşmenin imzalanmayacağını dile getiriyorlar.

19 Ağustos 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this