UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Yargıtay’dan “Fazla Mesai” Kararı

metal-iscisi.jpg

(24.02.2017) Yargıtay geçtiğimiz günlerde işçiler için emsal karar oluşturacak bir kararı onayladı. Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, ücreti verilmiş olsa bile 270 saatten fazla yapılan çalışma halinde iş sözleşmesini tek taraflı sonlandıran işçiye, kıdem tazminatının ödeneceğine hükmetti. Bir fabrikada 12 yıldır çalışan işçi, ücreti ödenmesine rağmen fazla çalıştırıldığı gerekçesiyle iş sözleşmesini tek taraflı feshetti.

Gençlik de HAYIR Diyor!

24.02.2017, Üniversiteli öğrenciler

tek-adam-rejimine-hayir-m.jpg

Bugünden geçmişe bir zaman yolculuğu yaptığımızda, tarihin bitmeyen kavgalarla dolu olduğunu görürüz. Bir tarafta insanlığın başına musallat olan zebaniler, öte yanda daha iyi bir dünya mümkün deyip cehennemi cennete dönüştürmek isteyenler… Bugün de tarihin tozlu sayfalarının tozunu kaldıran zalimler, insanlığı bir dar boğaza sürüklemekte.

“Tek Adam Rejimini” Kabul Etmiyorum

24.02.2017, Tuzla’dan bir metal işçisi

hayir2.jpg

Ben metal işçisi bir kadın olarak “tek adam rejimini” kabul etmiyorum. Referandumda da HAYIR diyorum. Bana göre bu anlayış faşist bir anlayıştır. Çünkü bu kararlarını bizlere dayatıyorlar. Ayrıca her şeyi çıkarlarına alet edip bizleri bölüyorlar. İnsanların birbirine kin duymasını istiyorlar. Bu işlerine geliyor. Emekçileri kutuplaştırarak kendi planlarını hayata geçirmeye çalışıyorlar.

Neden Hayır Demeli?

24.02.2017, Tuzla’dan bir öğrenci

hayir.jpg

Bugünkü yaşam ve çalışma koşullarımız aslında “EVET” çıkmasının neye yol açacağını daha bugünden açıkça göstermektedir. Çalışma koşulları çok ağır, 2016’da iş cinayetlerinde 1970 işçi katledildi. Diğer taraftan iktidarın çıkarları uğruna başka bir ülkenin sınırları içinde sessiz bir şekilde kurban verilenler de emekçi çocukları! OHAL altında, neredeyse her istediğini yapabilen “fiili başkan”, başkanlığa yasal bir kılıf oluşturursa daha da ileri gidecek.

Bir Kadın İşçi Olarak Neden HAYIR Diyorum?

24.02.2017, İstanbul’dan bir işçi

kadin-isciler-hayir-diyor.jpg

Ben bir işçi olarak başkanlık sistemini yani tek adam rejimini istemiyorum ve HAYIR diyorum. İşçi sınıfının haklarını ortadan kaldıran faşizan yönetime HAYIR diyorum. Hak arama, grev ve direnişleri yasaklayan anti-demokratik başkanlığa HAYIR diyorum. Özgürlük dolu ve çocukların ölmediği gelecek yarınlar için HAYIR diyorum.

Bir Deneyim: Dost Postunda Kurt Patron

23.02.2017, Matbaa-yayın işçileri

kuzupostunda-kurt.jpg

Biz matbaa-yayın sektöründe çalışan işçileriz. Çalıştığımız şirkette uzun zamandır işçilerin yeni kurulan başka bir şirkete geçirileceği fısıltıları dolaşıyordu. Fakat net bir bilgi yoktu. Tesadüfen, yemek ve çay işlerinden sorumlu arkadaşımızın haklarını almadan istifa ettiğini sonra da yeni şirkete geçirildiğini öğrendik.

İki Metal İşçisinin Sohbeti

23.02.2017, Tuzla’dan bir metal işçisi

secim-sandigi.jpg

Her gün işten eve, evden işe giderken hemen yakınımızda olan şeyleri göremez hale geliyoruz. Ben metal işçisiyim. İşten eve gitmek için servislere doluştuğumuzda ya uyuyup kalıyoruz ya da cep telefonlarına gömüyoruz kafayı ve hiçbir şey görmüyoruz. Ben yorgunluktan yolda uyuyup kalmasam, arkadaşımla konuşabilsem diye uğraşıyorum. Bu referandum gündemimize girince servis biraz canlandı. Bizim servise binen arkadaşların hemen tamamı “tek adam rejimine HAYIR!” diyor.

Açlıktan Ölen Milyonlar ve 8 Süper Zengin!

yemenli-anne.jpg

(23.02.2017) Yüz derisinin altındaki eti iyice eriyen ufak bir çocuk anasının kucağında ağlamaksızın duruyor. Gözyaşı kalmadığı için ağlayamıyor, dermanı kalmadığı için bağıramıyor. İyice zayıflamış anne, gözünün önünde her geçen gün erimekte olan çocuğuna çaresizce bakıyor. Ölüm kusan bombalara rağmen sağ kalabilmiş çocuklar, gençler hep aynı durumda. Yemen… 3 yıldır iç savaş sarmalında kavruluyor.

Kısa Bir Referandum Sohbeti

23.02.2017, Sultanbeyli’den bir öğretmen

hayirr.png

İşyerinde, mutfakta çalışan bir kadın arkadaşımla referandum üzerine konuşuyorduk. Arkadaşım 15 Temmuz darbe girişiminden ve o günden bu yana iktidarın dilinden düşürmediği milliyetçi, tek yanlı, kendi gibi düşünmeyen herkesi düşman gören söylemlerinden çok etkilenmiş. O söylemlere destek verse de kafasının karışmasından kurtulamamış. Referandumu konuşurken konu darbe girişiminde yaşananlara ve Suriye’deki savaşa geldi.

Kadına Şiddete HAYIR!

23.02.2017, Esenyurt’tan tekstil işçisi bir kadın

kadina-siddete-son.jpg

Yaşadığımız topraklarda kadınlar değersiz görülmeye devam ediyor. Erkek egemen zihniyete sahip siyasilerin kadını bir cinsel obje olarak görmeleri, kadınları “zavallı, korunmaya muhtaç ve cahil” olarak görmeleri, televizyonlarda sürekli kadın bedeninin reklam malzemesi olarak kullanılması, emekçi bir kadın olarak benim kanıma dokunuyor. Kadınlar fikirlerine, yeteneklerine bakılmaksızın ikinci plana itiliyor.

Metal Fabrikaları Ses Veriyor: “HAYIR!”

22.02.2017, Bir grup metal işçisi

metal-iscileri-hayir-diyor.png

Bizler metal fabrikasında çalışan işçileriz. Başkanlık sistemi ile ilgili yapılacak olan referandum herkesin olduğu gibi bizim de gündemimizde. Molalarda, çalışırken, ev ziyaretlerinde başkanlık sisteminin biz işçiler için ne anlama geldiğini, bizi nasıl bir tehlikenin beklediğini konuşuyoruz. Biz metal işçileri olarak şöyle düşünüyoruz:

Meslek Liseli Gençlerden de “HAYIR!”

22.02.2017, Bir öğretmen

hayir-pusula.jpg

Haftanın üç günü staj yapan meslek lisesi öğrencileri ile bir sinema filmi üzerine konuşuyorduk: “Güzel mi, gidelim mi, değer mi?” Sohbet grubu kalabalıklaştı. Bir ara kızlı-erkekli grubun karşılıklı konuşması bir açık oturuma dönüştü:

Annem de HAYIR Diyor

22.02.2017, Sarıgazi’den genç bir işsiz işçi

hayir.png

Genç bir işsiz olarak benim için karanlıktan başka bir anlam ifade etmeyen tek adam rejimine elbette hayır diyeceğim. Ama ben asıl olarak size AKP’ye ve Erdoğan’a sempati duyan annemin neden HAYIR diyeceğinden söz edeceğim. Annem asgari ücretle çalışan bir taşeron işçisi olarak kandırıldığını düşünüyor.

Perşembenin Gelişi Çarşambadan Bellidir

22.02.2017, Sancaktepe’den bir işçi

kiralik-isci-burolarina-hayir.JPG

16 Nisanda yapılacak olan referandum için geri sayım başladı. Televizyonlarda istikrarın sürmesi, Türkiye’nin zenginleşmesi için, daha iyi bir gelecek için başkanlık sisteminin gerekli olduğunu söyleyedursunlar biz kendi yaşamımıza bakalım. Perşembenin gelişi Çarşambadan bellidir derler ya, aslında bugüne kadar yapılan uygulamalar bizi nasıl bir geleceğin beklediğini gösteriyor. Şu zamana kadar biz işçilerin her gün katlanmak zorunda kaldığı sorunlarla ilgili hiçbir iyileşme yaşamadık.

Bir Öğrenci Velisi Olarak Hayır Diyorum

22.02.2017, Maltepe’den bir veli

ogrenci-hayirli-odev.jpg

Kızım bu sene okula başladı. Çok heyecanlıydık ama heyecanımızı yaşayamadık. İki defa okul değiştirdik. Tabii gönüllü olarak değil. O okuldan bu okula gezdirdiler bizi sürekli. Okullar açılalı iki ay olmuştu neredeyse ama bir türlü öğretmen gelemedi okula. Olan öğretmenleri ise, veliler ve öğrenciler çok memnun olmasına rağmen olduğumuz okuldan aldılar ve mantıksız gerekçeler ile başka okullara gönderdiler. Çocuklarımız rezil oldu. Psikolojileri bozuldu. Bir türlü okula adapte olamadılar. Çok sorunlar yaşadık.

İspanyol Emekçilerden Mültecilere: “Evimiz Sizin Evinizdir”

casa-nostra-casa-vostra.jpg

(21.02.2017) İspanya’nın Katalonya bölgesinde yer alan ve bölgenin en büyük şehirlerinden biri olan Barselona’da yaklaşık 160 bin kişi, mülteci sınıf kardeşlerini destekleyen bir eylem gerçekleştirdi. Sınıf dayanışmasının en güzel örneklerinden birine imza attı. 18 Şubatta gerçekleşen eyleme katılan insanlar, hükümetin mülteci krizi karşısında aldığı göstermelik tutuma tepki gösterdiler.

DİSK-AR: Başkanlık İşçilere Zararlıdır

21.02.2017, Sefaköy’den bir grup işçi

disk-abaskanlik-raporu.jpg

AKP ve iktidar çevreleri, tek adam rejimine dayalı Başkanlık sisteminin tüm sorunlarını çözeceğini iddia ediyorlar. Tek ardam rejimiyle Türkiye’nin büyük güç haline geleceğini, bunun için de anayasa değişikliğine “evet” demek gerektiğini, parlamenter sistemin ülkenin gelişmesi önünde engel olduğunu söylüyor, emekçileri aldatıyorlar.

“HAYIR Diyoruz Elhamdülillah!”

21.02.2017, Sancaktepe’den bir kadın işçi

carsi-pazar.jpg

Sebze, yeşillik satan bir tezgâha yanaştığımda, bir ev emekçisi kadın söyleniyordu. İki demet maydanoz almıştı ve pazarcı 4,5 lira demişti. Bilirsiniz pazardaki yakınmaları. Evdeki hesap ne çarşıya uyar ne de pazara. Cüzdanımıza koyduğumuz parayı bir türlü yettiremez, alacaklarımızın yarısını alamadan birkaç poşetle döneriz eve. Kadın, “ne kadar pahalı, ne oldu böyle fiyatlar el yakıyor” diye söylenerek parayı verdi ve uzaklaştı.

GSS Soygununa Dur Demek İçin Başkanlığa Hayır

21.02.2017, Tuzla’dan işsiz işçiler

GSS-soygununa-hayir.JPG

Geçen gün e-devlet şifresiyle sigorta prim gün sayısına bakarken bana 3170 liralık bir borç yazılmış olduğunu gördüm, inanamadım. Tekrar baktım, 3170 sayısı orada duruyordu! Sonra sigortaya gittim, bu durumu açıklamalarını rica ettim. Onlar da “işsiz olduğunuz süre zarfında Genel Sağlık Sigortasından yararlandığınız için her ay 200 lira borçlanıyorsunuz” dediler.

Polis Şiddetine Karşı Fransa’da İsyan!

18022017_paris_theo_republique.jpg

(20.02.2017) Dünya genelinde ırkçı söylem ve uygulamalar yaygınlaşıyor. 2 Şubatta Fransa’nın yoksul kenar mahallerinden birinde polis kontrolü sırasında çıkan tartışma sonucu bir gence yapılan insanlık dışı muamele, bu gerçeği bir kez daha ortaya koydu. Fransa’da Afrika kökenli çok sayıda göçmen yaşıyor. Bu insanlardan biri olan 22 yaşındaki bir gence, 4 polisin cinsel saldırıda bulunması binlerce kişiyi sokaklara döktü.

Kaderimizi Bir Kişinin Eline Bırakmamak İçin HAYIR!

20.02.2017, Esenyurt’tan bir emekçi

manset.jpg

Geçen esnaf arkadaşlarla konuşurken konu BAŞKANLIK sistemine ve tabii ki referandum meselesine geldi. Kadın arkadaş açtı ağzını yumdu gözünü: “Dolar aldı başını gitti, siftahsız dükkân kapatıyoruz, Suriye’de askerlerimiz ölüyor, her gün bir yerlerde bomba patlıyor, kocam 3 aydan beri işsiz, eğer kriz devam ederse ben de işsiz kalacağım.

Ben de Varım!

19.02.2017, Kocaeli’nden bir UİD-DER’li

hayir-pusula.jpg

Bağcılar’dan bir kadın işçiden mektup var. Bizleri daha aydınlık günler için hayır demeye davet ediyor. “Siz de var mısınız diyor” mektubunda. Evet, ben de varım! Olağanüstü bir süreçten geçiyoruz ve bu süreç hızla ilerliyor. Egemenlerin hırsları dinmek bilmiyor, katmerleşerek artıyor. Bir savaş atmosferinde ve OHAL altında “partili cumhurbaşkanlığı” referandumuna gidiyoruz. Şartların hiç adil olmadığını anlamak için çok düşünmeye gerek yok.

Yalan Değirmenleri Referandum İçin Dönüyor!

19.02.2017, Hadımköy’den bir metal işçisi

windmill.png

Sömürü düzenin yalan makineleri döndükçe ve biz işçileri daha fazla yalan girdabının içine soktukça kendi sınıf çıkarlarımızı göremez hale getiriliyoruz. Aynı gemide, aynı çıkarlara sahip, eşit şartlar altında olduğumuz sürekli vurgulanıyor ve biz işçilerin kafasını iyice bulanıklaştırıyorlar. Oysa şu soruları kendimize sormamız gerekiyor: Neden biz işçiler hep bu geminin makine dairesindeyiz?

“Büyük Ülke”, Yoksul İşçi!

tesvik-3.jpg

(18.02.2017) Dünyanın tüm siyasi liderleri kendi ülkelerini büyüteceklerini vaat ediyorlar. Trump ABD’yi, Putin Rusya’yı, Nieto Meksika’yı, Ruhani İran’ı, Le Pen Fransa’yı büyütmekten bahsediyor. Ve elbette Erdoğan da Türkiye’yi… Bu liste böyle uzayıp gidiyor. Sanki ağız birliği etmişçesine hepsi aynı sözleri söylüyor. Elbette tüm bu liderler bir modayı benimsedikleri için söylemiyorlar bu sözleri.

Kadın İşçiler Referandumda “Hayır” Diyor

18.02.2017, Samatya’dan bir grup kadın işçi

kadin-isciler-hayir-diyor.jpg

Biz kadın işçiler olarak bir araya geliyor ve bizi çok yakından ilgilendiren referandumda, seçimimizin ne olması gerektiği ile ilgili tartışmalar yürütüyoruz. Bu tartışmalar neticesinde bir grup kadın işçi neden “Hayır” dediğini şöyle aktarıyor:

“Önemli Bir Şey” Yok mu?

18.02.2017, Ankara’dan bir meslek lisesi öğrencisi

genclik-kpk.jpg

Ben meslek lisesinde okuyan bir öğrenciyim. Size okula başladığım günden bu yana tanık olduğum olaylardan bazılarını aktaracağım. Bir gün okuldan çıktığımda okulun bahçesinde bulunan ve üst üste yığılmış tahtaların etrafında bir güvenlik şeridinin olduğunu gördüm. Koca tahta parçalarının böyle muhafaza edilmesi ilgimi çekmişti doğrusu.

Yarınlara Merhaba İçin HAYIR!

18.02.2017, Esenyurt’tan bir kadın işçi

hayir.jpg

Bir gün daha başlıyor / Her ne kadar gözyaşı birikmiş olsa da bu topraklarda, / Biliyoruz ki; / Güneş doğmaktan hiç vazgeçmedi. / Hüzünler birikmiş, sineye çekilmiş olsa da / Bir gün filizlenecektir ektiğimiz tohumlar / Her bir tohum yarınlara açılan bir kapıdır / Bugün bir “HAYIR”la başlar / Yarına merhabaları ulaştırır.

Herkese “HAYIR”lı Günler Diyoruz!

18.02.2017, Gebze’den bir grup kadın işçi

hayir2.jpg

Bir süre önce çalıştığım fabrikada iki yüze yakın işçi kardeşimiz işten çıkarıldı. “Patron baba adam, herkesin tazminatını ödeyip gönderdi” derken, ne duyalım; bir teşvik yasası sürülmüş fırına. Neymiş efendim 2017 yılı boyunca alınacak her işçi başına teşvik ödenecekmiş patronlara. Hem de nerden? Tabii ki bizim maaşlarımızdan her ay keserek oluşturulan İşsizlik Fonundan. “Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez” atasözü tamda bunun için söylenmiş olsa gerek.

Bangladeş’te Eylemler

workers_of_four_tea_gardens.jpg

(17.02.2017) Kuzeydoğu Bangladeş’teki Habiganj bölgesindeki 15 binden fazla çay üretimi yapan işçi, ellerindeki arazilerin hükümet tarafından alınıp çentik pirinci yetiştirmek için kullanmasına karşı mücadele ediyor. 14 aydır devam eden protesto eylemleri ve sınırlı yapılabilen grevlere polis çok sert bir biçimde saldırıyor.

İtaatkâr ve Kindar Gençlik Olmaya HAYIR!

17.02.2017, Gebze’den genç bir işçi

1_mayis_2015_20150501_IMG_2090.jpg

İşçi ve emekçi aileler, çocuklarını çok zor şartlar altında okutmaya çalışıyorlar. Çocuklarının daha iyi bir eğitim alması için çırpınıp duruyorlar. Tabii devlet okullarında ne kadar iyi eğitim verilirse. Zengin çocukları özel okullarda, kolejlerde eğitim alırken, devlet okullarında niteliksiz bir eğitim alan işçi çocukları bu yarışa daha en başından birkaç adım geriden başlıyorlar.

İşsizlik Fonunu Yağmalayanlara HAYIR!

18.02.2017, Bir UİD-DER’li işçi

iskur-cerkezkoy.jpg

İşçi sınıfının kazanılmış haklarına her gün yeni bir saldırı daha ekleniyor. AKP hükümeti referandum öncesinde patronlar sınıfının gönlünü hoş etmek için işsizlik fonunu yağmalama yasası çıkardı. Her ay milyonlarca işçiden para kesiliyor. İşsiz kalan işçilerin birçoğu bu fondan yararlanamıyor. Patron SGK’ya eksik gün bildirimi yaparsa veya işçi son dört ay içinde bir gün bile işe gelmese, işten atılan işçi işsizlik fonundan yararlanamıyor.

Haklarımız İçin HAYIR!

17.02.2017, GOSB’den bir kadın metal işçisi

madenci 2.png

Dünyada her 15 saniyede bir işçi, günde yaklaşık 6300 işçi, iş kazaları nedeniyle yaşama veda ediyor. Her yıl 2 milyon 3 yüz bin işçi iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor. Rakamların dili soğuktur demişler. İş kazalarında ölen işçilerin, savaşta ölenlerden fazla olmasına da artık şaşırmıyor insan.

Eee Bu Kadarı da Fazla Artık, Biz HAYIR Diyoruz!

16.02.2017, Gebze’den bir petrokimya işçisi

hayirli-bir-is-icin-hayir.jpg

Hepinize inançla, umutla, cesaretle, sevgiyle “Hayır”lı günler dileyerek başlamak istiyorum. İşyerimizde, mahallemizde, minibüste anlayacağınız her yerde referandum tartışmaları son hızda devam ediyor. Kimileri evet kimileri hayır diyor. Benim anlatacağım maceralı gün ise şöyle başladı...

HAYIR Demeyi Bilmek

16.02.2017, Gebze’den bir petrokimya işçisi

baskanlik-anayasasina-hayir.JPG

Değerli kardeşlerim ben de çoğunuz gibi fabrika işçisiyim. Çalıştığım fabrika Gebze’de plastik araba parçası üretiyor. Biz birkaç yıl önce arkadaşlarımızla el ele vererek Petrol-İş Sendikasına üye olduk. Sendikalı olmak işçi olarak bana pek çok şey kattı. Aynı sendikanın üyesi olduğumuz birçok fabrikadan işçi kardeşlerimizle tanıştım. Grev, TİS, direniş ziyaretlerinde yan yana, omuz omuza olduk.

Kadına Yönelik Şiddete HAYIR!

15.02.2017, Gebze’den bir kadın metal işçisi

kadina-siddete-son-IMG_2244.jpg

Hayatın en büyük yükünü sırtımıza almış işçi kadınlarız biz. Biz işçi kadınlar gününü gün eden patron kadınlara benzemeyiz. Bizim yükümüz ağır olur. Gün geçmesin ki bir kadın cinayeti, şiddet haberi duymayalım, okumayalım. Kimi zaman giydiği bir şort, kimi zaman kendisine yıllarca şiddet uygulayan eşinden ayrılmak istemesi, kimi zaman da okulundan ya da işinden evine dönerken bindiği otobüste bir başına kalması gördüğü şiddetin nedeni olarak gösteriliyor.

Borç Batağında Boğulmamak İçin HAYIR!

15.02.2017, Gebze’den bir petrokimya işçisi

kredi-kart-borcu.gif

Çocukluk yıllarımdı, babam çoğunlukla işsizdi. Biz bakkaldan borç harç ihtiyaçlarımızı karşılar ve günü kurtarmaya çalışırdık. Hayallerimiz cebimizdeki kadardı. Acil ihtiyacımız olduğunda eş dost aranır borç para istenirdi. Borç para aldığımız yakınlarımız da kıt kanaat geçinen insanlardı. Yani anlayacağınız yokluk içinde yokluk. İmkânsızlıkları anlamak ve yokluğu fark etmek eskiden daha kolaydı.

DİSK 50. Yaşını Kutladı

disk_50_yil_20170213__RK38712.JPG

(14.02.2017) Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK, 50. kuruluş yıldönümünü 13 Şubat Pazartesi günü Şişli Kültür Merkezinde gerçekleştirilen bir programla kutladı. Türkiye işçi sınıfının adeta şahlandığı bir dönemde, 13 Şubat 1967’de ortaya çıkan DİSK, Türkiye işçi sınıfı tarihinde önemli bir yer edindi.

Latin Amerika, Kuzey Afrika, Avrupa…

İşçiler Mücadeleden Vazgeçmiyor

protest_against_mauricio_macri_argentina_buenos_aires.jpg

(14.02.2017) Arjantinli yüzlerce işçi işten atmaları protesto ediyor. 9 Şubatta yüzlerce protestocu Buenos Aires sokaklarında, Grafik Sanatları Rioplatenses’ten (AGR) çıkarılan 380 işçinin işe geri alınmasını talep ettiler. İşçi kıyımının gerçekleştirildiği bu matbaa fabrikası ülkenin en büyük medya grubu olan AGR’ye ait.

İstikrar mı? HAYIR, Buna İnanamam!

14.02.2017, Gebze’den bir metal işçisi

evet-hayir-pusula.jpg

Ekonomik krizin etkileri yavaş yavaş kendini gösteriyor. Doların yükselmesi, TL’nin değer kaybetmesi ve hemen hemen her şeyin fiyatlarının artması. Kriz kendini gösterdikçe işçinin alım gücü git gide dibe vuruyor. İşsizlik oranları sürekli artmakta. Şimdilerde bu rakamın 3,5 milyon olduğu söyleniyor. Durumun bundan fazla olduğu açıktır. Kriz derinleştikçe bu sayıların daha da artması olağan görünüyor.

Ben Hayır Diyorum, Siz de Var mısınız İşçi Kardeşler?

14.02.2017, Bağcılar’dan bir kadın işçi

Hitler-and-Mussolini.jpg

Partili Cumhurbaşkanı ne demektir ya da tek adam rejimi nedir? Biz işçiler olarak bundan ne anlamalıyız? Yıllar önce Almanya ve İtalya’da benzer tek kişilik rejimler, diktatörlükler için halklar seferber edilmişti. Bugün Türkiye’de olduğu gibi oralarda da halkı ikna etmek için egemenler türlü yalanlar söylemiş, vatan-millet edebiyatı yapmışlardı. Milliyetçilik ve ırkçılık azdırılmış, muhalifler hapishanelere ve kamplara tıkılmış, topluma adeta bir deli gömleği giydirilmişti.

Hükümet KHK İle İşsizlik Fonunu Yağmaya Açtı

issizlik-fonu-khk-ile-patrona.jpg

(13.02.2017) 9 Şubatta Resmi Gazete’de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameyle (KHK) hükümet, İşsizlik Sigortası Fonundan patronlara ödeme yapılmasını sağlayan bir yasa çıkardı. Patronlar 2017 yılı sonuna kadar işe aldıkları her bir işçi için sigorta prim desteği alacak, gelir vergisi ve damga vergisi gibi vergilerden de muaf tutulacak. Böylece İşsizlik Fonundan daha fazla işsizin yararlanmasının önünü açmayan hükümet, işçinin parasını patronların cebine aktaracak.

Brezilya’da İsyan!

brazil_belem.jpg

(13.02.2017) Ekonomik kriz gerekçesiyle daraltıcı maliye politikaları uygulayan Brezilya hükümeti, kamu çalışanlarına uzun süredir hiçbir ücret artışı yapmıyordu. Bunun üzerine Espirito Santo eyaletinin başkenti Vitoria’da polisler grev kararı aldı ve 6 gün boyunca iş bıraktı. Polislerin çalışmaması yoksul kitleleri harekete geçirdi. Sefalet içinde debelenen kitleler, polis zorunun ortadan kalkmasıyla marketlere ve dükkânlara hücum ettiler.

Al Benden de Bir HAYIR!

12.02.2017, Gebze’den genç bir metal işçisi

gss-soygununa-hayır

Bir referandum tartışmasıdır gidiyor. Destek veren de var, karşı çıkan da. Tartışmaların alevlenmesiyle birbiriyle kavga eden de oluyor. Referandumu önümüze getirip bizden destek isteyenler, “evet” dememizi bekleyenler, yıllardır bulundukları koltukları bırakmayıp yerlerini daha da sağlamlaştırmak istiyorlar.

Fazla Mesailer İşçileri Tüketiyor

11.02.2017, Ankara’dan bir grup işçi

oecd-2017-mesainin-en-uzun-mesaili-ulkeler.jpg

İşyerlerinde yapılan fazla mesailer kuralsızlık, denetimsizlik ve patronların kâr hırsı yüzünden işçiler için çileye dönüşmüş durumda. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) hazırladığı rapora göre Türkiye çalışma saatlerinde dünya lideri. Rapor haftalık yasal çalışma süresinin 45 saat olduğu Türkiye’de her çalışanın yasal çalışma süresinden ortalama dört saat daha fazla çalıştığını ortaya koydu.

Başkanlık Sistemi İçin Ne mi Düşünüyoruz?

11.02.2017, Bir otomotiv işçisi

tercih-hayir.png

Anayasa değişikliği teklifi Meclisten geçti ve Cumhurbaşkanı tarafından referanduma sunulmak üzere onaylandı. Herkes merakla bekliyor. Çok önemli sonuçları olacağı için referandumla yatıp referandumla kalkar olduk. Referandumda evet çıkmazsa terörün, patlayan bombaların bitmeyeceğini söylüyorlar. Demek ki bu referandumda evet çıkması birileri için hayat memat meselesi ve bunun için ellerinden geleni yapacaklar.

Dalga Derinde

11.02.2017, Gebze’den bir kadın işçi

FebRevolution.jpg

Debelenip dursan da düştüğün yerde, / Paçandan tutup alaşağı edecek seni, / Daha dün öldü dediklerin. / Çok değil 100 yıl önce, / 1917’de / Büyük fırtınalar estirdik. / Öyle tepeden bakıp da, / Bıyık altından hiç sırıtma bir dev edasıyla. / Unutma ki; / Fillerin sultanlığını yıkan da, / O küçücük gördükleri karıncalardı.

Tazminatını mı İstiyorsun? O Zaman Hep Beraber “Hayır” Diyoruz!

10.02.2017, Küçükçekmece’den bir kadın işçi

turkis_20160211_RK39960.JPG

Kardeşlerim yalanlara kanmayalım. Referandumda “evet” demek kıdem tazminatımızı elimizle onlara vermek demektir. “Evet” demek güvencesiz, taşeronda kölece çalışmayı kabul etmek demektir. Ve daha nice hakkımızın elimizden alınması demektir. Ben bir kadın ve anne olarak çocuklarım için “HAYIR” diyorum ve bütün kadınlara sesleniyorum.  “HAYIR-lara” vesile olalım. Herkese “HAYIR-lı” günler.

İş Cinayetlerine HAYIR!

10.02.2017, Gebze’den bir kadın işçi

ostim-ivedik-davasi_20131004_002.JPG

Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki OHAL ilan edildiğinden beri iş cinayetlerinde ciddi bir artış var. OHAL düzeni, referandum sonrasında kalıcılaştırılmak isteniyor. İşçi sınıfını ikna etmek için “güçlü bir Türkiye” propagandası yapılıyor. Ancak hem bu güne kadar yaşanalar hem de sadece OHAL süreci dikkate alındığında işçilerin payına katmerli bir sömürü ve ölüm düşüyor.

Doğanın Talanına ve Çılgın Projelere HAYIR!

10.02.2017, Gebze’den bir metal işçisi

gebze-cerattepe_20160221_5.JPG

Ufak tefek, minyon tipli bir çocuktum. Belki de ufak tefek olmamdan dolayı çevremde çok sevilen bir çocuktum. Kirada oturduğumuz evin karşında büyükçe bir bahçesi olan bir gecekondu vardı. Bahçesinde kiraz ağaçları, dut ağaçları ve kayısı ağaçları vardı. Yazları bu bahçede oynardık. Mahallenin bütün çocukları burada toplanırdık. Meyvelerin olmasıyla çatlayıncaya kadar midemizi bu meyvelerle doldururduk.

Grev Yasaklarına HAYIR!

09.02.2017, Gebze’den bir kadın işçi

camgrevi-20140701_02_2.jpg

Günün ilk ışıklarından gecenin kör karanlığına dek çalışan biziz. Fabrikalarda, atölyelerde, tezgâh başlarında alın teri akıtan biziz. Bizim ellerimizin üzerinde yükseliyor tüm zenginlik. Gücümüz işte tam da buradan geliyor, dünyadaki tüm güzellikleri üreten ellerimizden. Üretimden gelen gücümüzle var ediyoruz hayatı. Bu gücün farkında olan patronlar sınıfı ve onların hükümetleri, gücümüzü zayıflatmak, mücadelemizi ezmek, direnişimizi kırmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this