UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Metal İşçileri Toplu Sözleşmeye Hazırlanıyor

mess-grevi-paksan_20150129_MGM3357.jpg

(20.09.2017) Metal sektöründeki işçi sendikalarıyla metal patronlarının sendikası MESS arasında 2017-2019 dönemini kapsayacak Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri Eylül ayı itibariyle başladı. Sözleşme kapsamındaki 150 bin işçi; daha iyi bir ücret ve çalışma koşulları, kıdem tazminatına saldırıların son bulmasını, esnek çalışma ve taşeronlaştırmanın ortadan kaldırılmasını talep ediyor.

Rıza Şahabi Açlık Grevinin 43. Gününde

reza-shahabi.jpg

(20.09.2017) İranlı sendikacı Rıza Şahabi, sendikal faaliyetleri nedeniyle molla rejimi tarafından yeniden hapsedilmesini protesto etmek için başlattığı açlık grevini sürdürüyor. Hem İran’da hem uluslararası alanda Şahabi’nin serbest bırakılması talebiyle yürütülen kampanyalar yaygınlık kazanıyor. İran otobüs şoförleri, çeşitli ülkelerden işçi sendikaları ve federasyonları Şahabi’ye destek eylemlerine devam ediyorlar.

“Sözleşmeden Sonra”

20.09.2017, Gebze’den bir kadın işçi

isci-ikadin-metal.jpg

Yıllar önce çalıştığım otomotiv fabrikasında, yanımdaki işçiyle kısa zamanda arkadaş oldum. Haksızlıklar karşısında susmayan, neşeli, konuşkan bir genç kızdı. Aynı fabrikadaki bir başka arkadaşımla evlendi. Kısa zamanda iki de çocuğu oldu. İşten önce ben atıldım, sonra o atıldı. Kocası ise çalışmaya devam etti. Aradan geçen zamana rağmen dostluğumuz devam etti.

Kurtuluş Ellerinde, Örgütlü Gücünde!

kapak114.JPG

(19.09.2017) Büyük toplumsal ve siyasal felaketler, bir anda, durup dururken ortaya çıkmaz; tersine, mayalanma süreci dâhil her şey insanların gözü önünde gerçekleşir. Gel gör ki örgütsüz, tarih bilincinden yoksun, kendi küçük dünyasına saplanıp kalan insanlar, gözlerinin önünde olgunlaşan ve gerçekleşen büyük alt-üst oluşu göremezler.

DİSK Tekno Maccafferi Grevcilerini Ziyaret Etti

tekno-maccaferri-disk-ziyareti.jpg

(19.09.2017) DİSK Yönetim Kurulu, bugün öğlen saatlerinde Düzce’deki Tekno Maccafferi işçilerini ziyaret etti. Birleşik Metal-İş’te örgütlü olan ve toplu iş sözleşmesinin tıkanması üzerine greve çıkan Tekno Maccafferi işçilerinin grevi, jandarma zorbalığıyla kırılmaya çalışılıyor. DİSK’in gerçekleştirdiği dayanışma ziyaretinde konuşan Birleşik Metal-İş Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik ve grevdeki işçiler, grev sürecine dair gelişmeleri aktardılar.

“Bazen Kendimi Ahtapot Gibi Hissediyorum”

19.09.2017, Ankara’dan bir işçi-öğrenci

calisan-kadin.jpg

Birçok arkadaşım gibi okul harçlığımı çıkartmak için ben de yaz tatili boyunca çalıştım. Daha önce sizlerle, gittiğim farklı işyerlerinde yaşadıklarımı “Kölelik Bürolarında İşçi Olmak” başlıklı mektubumda paylaşmıştım. Şimdi ise, yine kölelik bürosu aracılığıyla gittiğim farklı bir işyerinde, birlikte çalıştığım bir kadın arkadaşımla sohbetimizi aktaracağım sizlere. Hayatı yeni yeni tanıyan genç bir erkek işçi olarak emekçi kadınların nasıl bir hayat yaşadığını bana bir kez daha gösteren bir sohbet oldu bu.

Kartal’da Binler Bir Araya Geldi

20170917_133406.jpg

(17.09.2017) Eğitim-Sen ve Alevi Bektaşi Federasyonu öncülüğünde Kartal Meydanında Laik, Demokratik, Bilimsel, Parasız ve Anadilinde Eğitim mitingi düzenlendi. Mitinge demokratik kitle örgütleri ve emekten yana partilerin yanı sıra UİD-DER de destek verdi. Binlerce işçi ve emekçi hükümetin bilim dışı, gerici ve ırkçı eğitim sistemini protesto etti.

Hücrelerimiz Ne İstiyor?

16.09.2017, Sefaköy’den bir sağlık işçisi

beyin-hucresi.jpg

Ahmet ve Veli aynı mahallede oturur, farklı fabrikalarda çalışırlar. Ahmet örgütlü ve bilinçli bir işçi; Veli ise sorunları başından aşkın, kafası dağınık ama ısrarla örgütlenmeye direnen bir işçidir. Gelin hep birlikte Ahmet’in beyin hücreleri (ABH) ile Velinin beyin hücrelerinin (VBH) sohbetine kulak verelim.

İşsiz Sayısı 3 Milyon 250 Bine Çıktı

issizlik-artiyor.jpg

(15.09.2017) Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 Haziran dönemi işgücü istatistiklerini açıkladı. Geçen yılın aynı dönemine göre dar tanımlı işsiz sayısı 124 bin artarak 3 milyon 251 bin kişiye yükseldi. TÜİK işsizlik rakamlarında dar tanımlı işsizliği esas alıyor. Oysa DİSK-AR tarafından yayınlanan istatistikler, gerçek işsizlik rakamlarının çok daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Tesadüfen Yaşıyoruz

15.09.2017, Gebze’den bir kadın işçi

isci-carklar.jpg

Bugün makinenin başında dört kişi çalışırken basınçtan kaynaklı bir patlama oldu ve büyük bir gürültüyle içindeki parça etrafa saçıldı. Şans eseri hiç birimize bir şey olmadı. Tesadüf eseri yaşıyoruz desek yeridir. Bu makinelerin etrafında herhangi bir koruma bariyeri yok. Çünkü biz işçiler ne de olsa efsunlu olduğumuzdan bize bir şey olmaz! Bizim güvenliğimiz için bir de ekstra masraf mı yapacaklar? Geçenlerde yine üretimi arttırmak gayesiyle makinenin “zaman kaybı oluşturuyor” dedikleri emniyet anahtarını söktüler.

Genç Bir İşçinin Mektubuna Cevap

14.09.2017, Avcılar’dan dokuma işçisi bir kadın

entegre-uretim-dokuma.jpg

Merhaba, değerli genç kardeşim. Bize yazdığın mektubu okudum. Bizlere yeni çalışmaya başladığın hastaneden karşılaştığın sorunları yazmışsın. Binlerce işçinin yaşadığı sorunları anlaşılır bir şekilde aktarmışsın. İçtenliğin ve samimiyetinle yazdığın bu mektup için tüm işçi arkadaşlarım adına öncelikle teşekkür ederim. Mektubunu okurken kendi çalışma hayatım geçti gözlerimin önünden.

Vietnamlı İşçiler Tüm Yasaklara Rağmen Mücadele Ediyor!

vietnam-06092017-1.jpg

(14.09.2017) Vietnam’ın Thanh Hoa şehrindeki tekstil fabrikasında yaklaşık 6 bin işçi, işyeri yönetmeliğinin değişmesi için greve çıktı. 6 Eylülde başlayan grev, bazı işçilerin öğle molasında eski kumaş parçalarının üzerinde dinlendikleri sırada bir yöneticinin kumaşları alarak işçilere sert zeminde uzanmalarını söylemesiyle patlak verdi. Bu olayın ardından fabrikadaki diğer işçiler de duruma tepki gösterdi ve fabrika bahçesinde toplanarak greve çıktıklarını ilân ettiler.

12 Eylül’ün Yıldönümünde Jandarma Gözetiminde Grev Kırıcılığı

tekno_jandarma_2.jpg

(13.09.2017) Düzce’de bulunan Tekno Maccaferri fabrikasında, grevin 43. gününde, jandarma gözetiminde grev kırıcılığı yapıldı. Fabrikada toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 31 Temmuzda greve çıkmıştı. Jandarma, kapının önünde oturarak fabrikadan kamyon ve TIR giriş-çıkışına izin vermeyen işçileri tehdit etti ve zorla kapıdan uzaklaştırdı. Bir işçi jandarma müdahalesi sonucunda yaralandı. 12 Eylül darbesinin yıldönümünde yaşanan bu olay iktidarın işçi düşmanı yüzünü bir kez daha ortaya koydu.

Kahvaltı Sofrasında

13.09.2017, Gebze’den metal işçisi bir kadın

kirazpinar-yikim-feryadi-18072017.jpg

Bir sabah biraz rahatsız olduğum için izin aldım, işe gitmedim. Evdekiler uyurken bir gürültü duydum dışarıda, dozer sesi. Bir an aklımdan evimizi yıkmaya geldikleri geçti. Çıktım baktım öyle bir şey değilmiş. Daha geçen günlerde işyerinden bir arkadaşın Kirazpınar’da tapulu arsasındaki evini yıktılar. Mahallece toplanıp direnmişler polise, zabıtalara karşı. Biber gazı, cop yemişler. O sıralarda yaşlı bir dede yere çökmüş gözlerini yıkayıp feryat etmiş.

Dün 12 Eylül, Bugün OHAL Düzeni: Zulüm Sürüyor

12EYLUL_20100919_247m.JPG

(12.09.2017) 12 Eylül askeri faşist darbesinin üzerinden 37 yıl geçti. Bugünün genç işçi kuşaklarına “12 Eylül darbesi size ne anlatıyor, darbe öncesinde nasıl bir ortam vardı, darbe neden yapıldı” diye sorular yönelttiğimizde, büyük çoğunluğunun doğru fikirlere sahip olmadığını görürüz. Aslında bu bile 12 Eylül 1980’de yapılan askeri faşist darbenin başarıya ulaştığını ve üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen etkilerinin sürdüğünü gösteriyor. 12 Eylül, işçi kuşakları arasındaki bilinç aktarma kayışlarını kopararak işçilerin tarihsel hafızasını yitirmesine yol açtı.

Fransa’da Saldırı Tasarısına Karşı İşçiler Ayakta

fransa-20170912-1.jpg

(12.09.2017) Fransa’da “emek reformu” adı altında iş yasasında yapılmak istenen değişiklikler, ülke genelinde yapılan 180 eylemle protesto edildi. Eylemler CGT (Genel Emek Konfederasyonu) tarafından gerçekleştirildi. Lyon kentindeki eylemlerde polis biber gazıyla sendika kortejlerine saldırdı. Macron kitlesel protestolar karşısında, reform adı altında işçi sınıfının haklarına dönük tasarıyı geri çekmek yerine, göstericileri suçladı.

Çukurova’nın Saya İşçileri

12.09.2017, Mersin’den bir işçi

adana-saya-iscileri-1.jpg

El ele kol kola geçmiş iki sanayi şehri Adana ve Mersin. Çukurova’nın bereketli topraklarında bereketsiz sofralar kurduran patronların sömürü alanı aynı zamanda. Ucuz işçiliğin alıp başını gittiği bu topraklarda, hele bir de savaştan canını kurtarıp sığınan göçmen bir işçiyseniz vay halinize. Kursağınıza girecek bir lokma için saatlerce çalışmak zorundasınızdır. Adana’nın bu sıcağında, izbe atölyelerde, yerin altında, havalandırmanın olmadığı koşullarda çalışmak ise işin cabası.

HüküMESS Grev Hakkını Nasıl Gasp Etti!

12.09.2017, Plastikçiler Sanayi Sitesinden bir işçi

gucun_bize_yetmess_mess_MGL3369m.jpg

Metal işkolunda 2015’teki toplu sözleşme görüşmelerinde patron sendikası MESS ile yapılan tüm oturumlarda ve ara bulucu vasıtasıyla anlaşma sağlanamayınca, Birleşik Metal-İş Sendikası grev kararı almıştı. O dönem ben de Gebze’de Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu bir fabrikada çalışıyordum. İşverenler sendikanın bu kararına karşı grev oylaması istedi.

Standart Profil’de 140 İşçi İşten Çıkarıldı

standart-profil-20170911-1.jpg

(11.09.2017) Düzce’de üretim yapan ve Petrol-İş Sendikasının örgütlü olduğu Standart Profil fabrikasında, 140 işçi cep telefonlarına gönderilen mesajla işten çıkarıldı. Servis araçlarıyla getirilmedikleri için kendi olanaklarıyla sabah vardiyasına gelen işçiler fabrikaya alınmadı. Petrol-İş Sendikası gerekçesiz işten çıkarmalara tepki göstererek 11 Eylülde, işçilerle birlikte fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Protesto için fabrika önünde toplanan 140 işçiye fabrikada çalışan işçiler de destek verdi.

Emek ve Demokrasi Güçlerinden Barış Mitingi

kesk_bakirkoy_20170910__MGL0126.jpg

(11.09.2017) İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu, 10 Eylülde Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda “Barış, Özgürlük, Adalet, OHAL’e Hayır, KHK’lar İptal Edilsin” sloganıyla bir miting gerçekleştirdi. 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle gerçekleştirilen mitinge binlerce kişi katıldı. Mitingde demokratik hakların ortadan kaldırılmasına, toplumun baskı altına alınmasına, işçi grevlerinin yasaklanmasına hayır denildi.

Ne İşçiler Ne de Bu Sistem Alternatifsiz

11.09.2017, Hadımköy’den bir işçi

metal-iscisi.jpg

Geçenlerde işyerinde baktım bir işçinin suratı beş karış. İşçi, küçük bir bölümün sorumlusu. İçimden dedim ki “demek ki kesin çok olumsuz bir durum var”. Bu işçi resmen işverenin mülksüz ortağına dönüşmüş durumda. İşverenle içli dışlı olmuş, olup bitenleri içeri taşır, işçilerin yeterince disiplinli olmadığından dert yanar, daha fazla yetkisi olsa birçoğunu kapı dışarı edeceğinden dem vurur.

Ben Emani Er-Rahmun!

10.09.2017, Küçükçekmece’den bir kadın işçi

emani-er-rahmun.jpg

Sesimi duyan var mı? Paranın egemenliği altında vicdanları kurumuş, her tarafa kan kusanlara değil, tarifsiz acılar yaşayan kadınlara sesleniyorum. Yerin altından, toprağın derinliğinden sesleniyorum. Çığlığımı tanıdınız mı? Ben Emani Er-Rahmun. 6 Temmuzda Sakarya’da henüz 20 yaşındayken, karnımdaki bebeğimle benim ve 10 aylık çocuğumun yüreğinin sesini susturdular. Önce tecavüz edip sonra boğdular. Hırpalanmış umutlarımızı, yaşama hakkımızı, bedenimizi bir taşın sivriliğiyle parçaladılar.

Sessizliğin İçinde Duyulmaz Barışın Sesi

10.09.2017, Ankara’dan İSG uzmanı bir kadın

baris_-_Copy.jpg

Bir ses/ bir ses katın sesimize./ Sesimiz dağa taşa, nehre, okyanusa,/ sesimiz uzaklardaki sevdalıya./ Sesimiz karıncadan, kuşa,/ yerin altından, üstüne./ Sesimiz ulaşsın dört bir yana./

Kapitalizmin Havası Öldürür

dilovasi-zehir-soluyor.Jpeg

(09.09.2017) Hava kirliliği sanayinin gelişmesiyle ortaya çıkmıştır. Kapitalistler kâr hırslarıyla doğayı talan ediyorlar, kirletiyorlar, üretim yaparken gerekli önlemleri almayıp canlılığı tehlikeye atıyorlar. Kapitalizm tek yaşam alanımızı, dünyamızı mahvediyor ve gelecek kuşakları tehlikeye atıyor. KHK ile işinden ihraç edilen Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu ve arkadaşlarının hazırladığı Kocaeli’nin hava kirliliğine ilişkin “Kocaeli hava kirliliği 2016” adlı rapor, gerçeklere ışık tutuyor.

İşçi ve Emekli

09.09.2017, Gebze’den bir petrokimya işçisi

emekli-maasi-kuyrugu-768x576.jpg

Ah bir emekli olsam dersin…/ Köye de bir ev yapsam/ Çocuklar da sahip çıkar, bakmayın şimdi gece gündüz çalıştıklarına,/ O zaman değmeyin keyfime./ Hayal işte, nerden bilsin nasıl yaşlanacak?/ Sahi nasıl yaşlanır ki bir insan?/

ITF’den DHL Express İşçilerine Dayanışma Ziyareti

itf_dhl_20170907__MGL0064.JPG

(08.09.2017) DHL Express’te geçtiğimiz Şubat ayında işçiler sendikal örgütlenme çalışması başlatmış ve çoğunluk sağlanmıştı. Bunun üzerine işveren 9 işçiyi işten çıkarmıştı. Sendikalaştıkları için işten atılan DHL Express işçileri yaklaşık 2 aydır işyeri önünde direnişlerini sürdürüyorlar. Direnişlerinin 53. günü olan 7 Eylül’de, Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu (ITF), DHL Express işçilerine bir dayanışma ziyareti gerçekleştirdi.

İlk 8 Ayda En Az 1338 Ölüm!

isig-082017-mns.jpg

(08.09.2017) İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin her ay yayınladığı iş cinayeti raporları, işçi ölümlerinin ulaştığı boyutu gözler önüne seriyor. İSİG Meclisinin son yayınladığı Ağustos ayı raporuna göre geçen ay en az 217 işçi hayatını kaybetti. 2017’nin ilk 8 ayında yaşamını yitiren işçilerin sayısı ise en az 1338’e ulaştı.

Farklı İşyerleri Aynı Patronlar

07.09.2017, Gebze’den bir petrokimya işçisi

isciler-fabrika-tezgah.jpg

Büro işçisi olarak farklı işyerlerinde çalışan iki kadın arkadaşım, işyerlerinde yaşadıkları sorunlardan bahsediyorlardı. Patronlarının onları azarladığını, sonra da hiçbir şey olmamış gibi gelip kendileriyle sohbet ettiklerini söylediler. Onların bu vurdumduymazlığını ve hiçbir şey olmamış gibi davranmalarını hastalık olarak gördüklerini, ancak deli birinin böyle yapacağını söylediler. Biz olsak belki aylarca konuşmayız, iş yüzünden tartıştığımız işçi arkadaşlarımızla. Hâlbuki patronlarımızın böyle kaygıları yok.

Aroma’da Anlaşma Sağlandı

aroma1_13589.jpg

(06.09.2017) Bursa’daki Aroma meyve suyu fabrikasında toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine greve çıkan işçiler 20. günde grevi sonlandırdı. Tek Gıda-İş ile patron arasında süren görüşmeler sonucunda ücret ve kadro taleplerinde anlaşmaya varıldı. Anlaşmaya göre işçilere ilk yıl brüt 430 lira, ikinci yıl ise enflasyon artışı kadar zam yapılacak.

İran’da İşçiler Rıza Şahabi’ye Özgürlük İstedi

iran-2017-09-05_1.jpg

(06.09.2017) İran’da işçiler, Rıza Şahabi’nin serbest bırakılması için 5 Eylülde bir yürüyüş ve eylem düzenlediler. Eylemde Şahabi’nin ailesi, öğretmenler, öğrenciler ve emekten yana insanlar da yerlerini aldılar. Polisin bölgeyi yoğun abluka altına almasına rağmen kitle sabah saatlerinde parlamento binasının önünde ve civar caddelerde toplandı. Sloganlarla, dövizlerle Rıza Şahabi’ye özgürlük istedi.

Asya ve Afrika’dan İşçi Mücadeleleri

south-korea.jpg

(06.09.2017) Bangladeş’teki deri tabakhanelerinde yediden yetmişe yüz binlerce işçi gece gündüz, oldukça kötü koşullarda çalışıyor. Bangladeşli patronlar büyük kârlar elde ederken işçilere sefalet düşüyor. İş güvenliği önlemleri alınmıyor, sıklıkla iş cinayetleri, yüzlerce işçinin can verdiği katliamlar gerçekleşiyor. Tabakhanelerde kullanılan zehirli kimyasallar daha çocuk yaşta çalışmaya başlayan işçilerin yaşlanmadan ölmesine sebep oluyor.

Britanya’da McDonalds İşçileri İlk Kez Grevde

McStrike.jpg

(05.09.2017) Hemen her ülkede restoranı bulunan McDonalds’ın Britanya’daki bazı şubelerinde çalışan işçiler, 4 Eylülde, güvencesiz ve esnek çalışmayı dayatan “0 saat” sözleşmesine, kötü çalışma koşullarına, ücret kesintilerine, kötü muameleye karşı bir günlük greve çıktılar. Britanya’da ilk kez greve giden McDonalds işçileri sendikalaşan işçilere dönük saldırıları da protesto ediyorlar. Gıda işkolunda örgütlenen BFAWU sendikası işçilerin grevine destek veriyor.

Çok Tükettiğimiz İçin mi Yoksuluz?

05.09.2017, Ankara’dan bir kadın işçi

carsi-pazar-2.jpg

Geçenlerde arkadaşlarla sohbet ederken konu yine döndü dolaştı hayat pahalılığına geldi. Arkadaşlar bir bir dertlerinden bahsettiler: -Hayat çok pahalı. -Maaş aldığın gün uçup gidiyor. -Ben maaşı görmüyorum bile, bir bankaya yatıyor oradan diğer bankaya gidiyor. -Yetişmiyor bir türlü, her şey üst üste geliyor. -Pahalı arkadaş, her şey çok pahalı!

Suriyeli Emekçiler Bizim Düşmanımız Değildir

04.09.2017, Bahçelievler’den bir inşaat işçisi

istanbul-suriyeliler.jpg

Bugün Türkiye’de, özellikle büyük şehirlerin işçi mahallelerinde, yüz binlerce Suriyeli emekçi yaşamak için mücadele veriyor. Suriyeli emekçiler küçük işletmelerde kayıt dışı ve ucuz işgücü olarak çalıştırılıyorlar. Çaresizliklerinden yararlanan patronlar bunu fırsata çeviriyor; onları düşük ücretlere, uzun saatler çalıştırıyorlar. Bununla da bitmiyor, mahallelerimizde fırsatçı ev sahipleri, evlerini olduğundan daha yüksek fiyatlarla Suriyeli emekçilere kiraya veriyorlar.

Aroma Grevi Bayramda da Sürüyor

aroma_20170902_MG_0025.JPG

(03.09.2017) Mücadelelerini bayramda da kararlılıkla sürdüren Aroma işçileri, kendi aralarında para toplayarak bayramın ikinci günü kurban kestiler ve fabrika önünde aileleriyle birlikte bayramlaştılar. Fabrika önünde kazanlarda pişen etlerle donattıkları direniş sofrasında birliklerini pekiştirdiler. UİD-DER’li işçiler de grevci Aroma işçilerine yaptıkları bir ziyaretle dayanışma duygularını ifade ettiler ve süreç üzerine sohbetler ettiler.

Portekiz Volkswagen İşçilerinden Taviz Yok

volkwagendach.jpg

(03.09.2017) Alman menşeli ve dünya otomobil pazarında önemli bir yere sahip Volkswagen’in Portekiz’deki VW Autoeuropa fabrikasında 30 Ağustos Çarşamba günü 24 saat boyunca üretim durdu. Başkent Lizbon’un güneyinde bulunan fabrikada 3500 otomotiv işçisi çalışıyor. Şirket yönetimi yeni bir düzenlemeyle, Volkswagen’in 2018’de piyasaya süreceği T-Roc kompakt SUV adlı yeni modelin üretimi için haftalık çalışma gününü arttırmak istiyor.

Yaşamımızı Zorlaştıran Suriyeliler mi?

02.09.2017, Esenyurt’tan bir metal işçisi

suriyeli-isciler-tekstil.png

Yaşanan emperyalist savaş ve ekonomik krize bağlı olarak milyonlarca insan yurtlarını terk edip büyük umutlarla, güzel bir gelecek umuduyla dillerini hiç bilmedikleri, kendilerine tamamen yabancı olan ülkelere göç ettiler. Suriye’de yaşanan savaş nedeniyle de milyonlarca insan dünyanın birçok bölgesine göç etmek zorunda kaldı. Bugün Türkiye de 3,5 milyondan fazla Suriyeli göçmen bulunuyor.

Tatil Bizim de Hakkımız Değil mi?

02.09.2017, Hadımköy’den bir metal işçisi

krank-polisaj.jpg

Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak tartışmalarından 10 günlük idari tatil kararı çıktı. Yağmur yağdığında, yolları kar kapladığında, hava sıcaklığı çok yüksek olduğunda idari tatiller uygulanıyor. Kulağa hoş geliyor “tatil” kelimesi. Öyle ya bedenin ve beynin dinlenmesi için tatile ihtiyaç var. İyi güzel de niye tüm çalışanları kapsamıyor bu idari tatil?

GSS Tarifesi

31.08.2017, Ankara’dan eğitim işçisi

gss-primi-53lira.jpg

Ben üniversite mezunu ve sigortasız çalışan bir eğitim işçisiyim. Geçenlerde yaşadığım bir rahatsızlıktan dolayı devlet hastanesine gittim. Görevli arkadaşa sıra almak için kimliğimi uzattım. Görevli ekrana ücret yansıdığını, borcu ödedikten sonra muayene olabileceğimi söyledi. Şaşırmıştım çünkü birkaç gün önce SGK’dan durumumu sorgulatmıştım ve oradan bana GSS’den faydalandığım söylenmişti.

Gerçek Tehlike Yapay Zekâ mı, Kapitalizm mi?

31.08.2017, Ankara’dan temizlik işçisi

yapay-zeka.jpg

Son zamanlarda bilim insanları yapay zekâların gelişmesiyle beraber insanlığa zararlı olabilecekleri üzerine tartışmaları gündeme getirdiler. Gerçekten de teknolojik gelişmeler bilim insanlarının uyarıda bulunduğu kadar insanlığa zararlı olabilir mi? Bilim insanlarının kendi ürettikleri buluşların insanlığa tehdit oluşturacağı tartışmaları üzerinde durulması gereken bir konu aslında.

Kurban Bayramı Arifesinde “Kurbanlık İşçiler”

30.08.2017, Sarıgazi’den bir işçi

istan-atmalar-durdurulsun-grafik.jpg

Birlikteliğin paylaşımın, yan yana gelmelerin diğer günlere göre daha sıcak, daha samimi yaşandığı zamanlardır bayramlar. Hiç görmediğin haber almadığın, dostların, akrabaların hatırlandığı, paylaşımların arttığı zamanlardır bayramlar. Çocuklara yeni kıyafetlerin alındığı, onların sevinciyle mutlu olduğumuz zamanlardır bayramlar. Kapılarımızın en çok çalındığı ve minik ellerin “iyi bayramlar” diye şekere uzanmasıdır bayramlar. Çocuklar şeker yesinler diye, evlerimize rengârenk şekerlerin girdiği zamanlardır bayramlar...

Grev

30.08.2017, Gebze’den bir metal işçisi

bu-isyerinde-grev-var.jpg

Tarafını seç / Ya onlardansın ya da bizden/ Arası yok bu işin/ İki sınıf / Karanlığı temsil ediyorlar onlar/ Biz aydınlığı/ Yok etmek istiyorlar hayatı/ Biz yeşertmek/ Korku salmak istiyorlar yüreklerimize/ Biz cesareti/ Bak vahşice saldırıyorlar grevimize/ Yasaklıyorlar, sindirmek istiyorlar/ Tarafını seç/ Ya bizdensin ya da bizden/ İşçi sınıfından/

Şirketlerin Kârları Büyüyor, İşsizler Ordusu da!

Berdan Güney

issizlik-mayis2017.jpg

(29.08.2017) AKP, istihdam seferberliğini Şubat ayında “Çalışmak isteyene işte fırsat, tarihin en büyük istihdam seferberliği” sloganıyla başlatmış, hedefinin 2 milyondan fazla istihdam yaratmak olduğunu duyurmuştu. Bu kapsamda işe alınacak işçilerin tüm vergi ve primlerinin devlet tarafından karşılanacağı ifade edildi. Devlet karşılıyor ama İşsizlik Fonunda biriken paradan karşılıyor. Seferberliğin üzerinden 3 ay geçti. Fakat istenen sonuca ulaşılamamış görünüyor. AKP yanlısı medya haberi tersten servis etse de gerçeklerin üstü örtülemiyor.

Dünyada Grevler ve Dayanışma Eylemleri

protest-racism-usa-1.jpg

(29.08.2017) Hindistan, yaklaşık 500 milyonluk işçi sınıfıyla, patronlar sınıfı için ucuz işgücü cenneti. Patronlar için cennet olan Hindistan, işçiler için ise tam bir cehennem. Çok uzun saatler çalışan işçilerin birçoğu asgari ücret dahi alamıyor. Yaklaşık 180 milyon insan, günde 33 peni yani 1 lira 20 kuruşa hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. Dünyanın diğer bölgelerinde olduğu gibi katmerli sömürünün yaşandığı Hindistan’da da işçiler çalışma ve yaşam koşullarını iyileştirmek için çeşitli mücadeleler veriyorlar.

Bir Yılın 365 Günü Çalışmak

29.08.2017, Kıraç’tan bir kadın işçi

kadin-isci-20160108_10.jpg

Yaklaşık on aydır bir tekstil fabrikasında çalışıyorum. Fabrika her yıl işçileri, toplu halde senelik izne çıkartıyor. İzne çıkmadan önce işçi arkadaşlar kendi aralarında hararetli bir şekilde konuşuyorlardı. Ben de herhalde nereye tatile gideceklerini konuşuyorlar diye düşündüm. Sonrasında arkadaşlarla konuşurken meğer izin planı yapmadıklarını, nerede çalışacaklarını konuşuyorlarmış. İşçilerden birisi bana izinde ne yapacağımı sordu.

Direnişteki Akkim İşçilerinden Mektup

akkim_MG_0017.JPG

(28.08.2017) Bizler Petrol-İş Sendikasına üye olduğu için işten atılan bir grup işçiyiz. İstanbul Hadımköy’de Akkim Yapı Kimyasalları fabrikasında çok ağır koşullarda çalışıyorduk. Aldığımız ücret de her gün artan hayat pahalılığı karşısında biz işçilere yetmiyordu. Uzun çalışma saatleriyle iş güvencesi olmadan, sağlıksız koşullarda çalışmaya mecbur edilip, her an iş kazası geçirme tehlikesiyle çalıştırılıyorduk. Karşılığında patron bize ancak asgari ücreti reva görüyordu.

Maaşımı Sizlerden Alıyorum

28.08.2017, Şirinevler’den bir işçi

hastane-temizlik-iscisi.jpg

Ben özel hastanede çalışan bir işçiyim. 21 yaşındayım. Yaklaşık iki aydır ben de sizler gibi ekmek paramı kazanmak için çalışıyorum. Beni hastaneye ilk görüşmeye çağırdıklarında işe aldıklarını söylediler. Evrak listesini elime tutuşturdular. Ben de işe başlamanın vermiş olduğu heyecanla evraklarımı tamamladım. İki gün sonra teslim etmek için hastanenin insan kaynakları birimine çıktım.

Yoksul Emekçilerin Kaderi Her Ülkede Aynı

27.08.2017, Tuzla’dan bir işçi

sierra-leone-3.jpg

Batı Afrika ülkesi Sierra Leone’nin başkenti Freetown’da aşırı yağış nedeniyle meydana gelen sel ve toprak kayması sonucu yüzlerce yoksul emekçi hayatını kaybetti. İnsanların sabahın erken saatlerinde uykuda yakalandıkları bu felakette bilanço her geçen gün ağırlaşıyor. Şu ana kadar ölenlerin sayısı 500’ü aştı, 600 kişi ise yaralandı. Yüzlerce insan hâlâ kayıp. En az 2 bin insanın evsiz kaldığı tespit edildi.

Dünya, Eyy Bizim Dünyamız!

27.08.2017, Sefaköy’den bir sağlık işçisi

ey-dunya.jpg

Hayallerimiz gökte uçan bir kuş kadar özgür, / Yüreğimizse kuşun kanadında atıyor. / Dünya, eyy bizim dünyamız! / Gör bizi, yaratan ellerimizi / Varlığımızı hisset. /

Göç, Kadın ve Çocuk

26.08.2017, Yenibosna’dan bir kadın işçi

irakli-multeciler.jpg

Her yıl daha fazla insan, kapitalist sistemin yarattığı çeşitli sorunlar nedeniyle yaşadığı toprakları terk etmek zorunda kalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin verilerine baktığımızda, tüm dünyada mülteci sayısının 50 milyonu aştığını görüyoruz. Bu rakamlara göre insanlık, 2. Dünya Savaşından bu yana en büyük göç olgusuyla karşı karşıya. Bugün evlerini, yaşadıkları toprakları terk etmek zorunda kalan, oradan oraya savrulan göçmenlerin önemli bir kesimini Suriyeli emekçiler oluşturuyor.

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this