UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Yasalar İşçilerden Yana mı?

yasalar-iscilerden-yana-mi.jpg

(20.08.2018) İşyerinde haksızlığa uğradıklarını düşünen, meselâ ücretlerini alamayan işçiler yasal haklarının ne olduğuna bakarlar. İşten atılınca “yasal haklarım nedir?” diye sorarlar. Çünkü yasalar milyonlarca işçinin çalışma şartlarını belirler. Peki, yasaları kim yapar? Yasaları çıkaran siyasetçiler, devlet adamları gerçekten işçilerin çıkarını düşünür mü? Bu soruya doğru cevap verebilmek için iktidarın iş yasalarında yaptığı değişikliklerin bizim yaşamımızı ve patronlar sınıfının durumunu nasıl etkilediğini görmemiz gerekiyor.

Adelheid, Emine, Ahmet, Hüseyin: Mücadele Sürüyor!

20.08.2018, İstanbul’dan bir işçi

mucalede-suruyor.jpg

İşçi Dayanışması’nda ve UİD-DER sitesinde Adelheid Popp’un “Bir İşçi Kadının Gençliği” isimli kitabı hakkındaki yazıları okumuştum. UİD-DER’li bir arkadaşım Adelheid’ın kitabını verdi. Kaplumbağa hızında bir okur olmama karşın bir solukta okuyup bitirdim! Gerek kitabı, gerekse Adelheid Popp’un çalışkan bir işçi, sınıf mücadelesi içerisinde inançlı, kararlı sosyalist bir kadın işçi olması İşçi Dayanışması’nda ve UİD-DER sitesinde günümüz işçi kuşaklarına aktarılmış. Özellikle kadın işçilere Adelheid Popp’un mücadele serüveni çok şeyler katacaktır.

Bir Törenin Düşündürdükleri

20.08.2018, Avcılar’dan bir grup işçi

italya-kopru-cokmesi.jpg

İtalya’nın Cenova kentinde bir otoyol köprüsünün 14 Ağustosta çökmesiyle 43 insan hayatını kaybetti. Bu korkunç faciadan sorumlu olan devlet yetkilileri önce ülkede olağanüstü hal ilan etti ardından ölenler için bir devlet töreni düzenledi. Törende bütün devlet ricali yerini aldı ve gözyaşları döktü. Ailelerin yarısı ise bu törene katılmayarak devleti protesto etti. Olayda hayatını kaybedenlerden 29 yaşındaki Giovanni Battiloro’nun ailesi de bu törende yoktu. Giovanni için yapılan törende babası Roberto Battiloro, “devlet vatandaşlarını korumadı, benim oğlum öldürüldü” diye feryat etti. Cenazede “Antonio, Matteo, Giovanni ve Gerardo… Kader değil devlet” pankartı taşındı.

Ayaklar, Başlar ve “Yanlış Kişiler”

20.08.2018, Adana’dan bir inşaat işçisi

giyim-yoksulluk.jpg

Geçtiğimiz günlerde gazetelere yansıyan bir haber kapitalist sistemin nasıl akıl dışı bir sistem olduğu konusunda beni bir kez daha düşündürdü. Giyim firması Burberry’nin yaklaşık 38 milyon dolarlık ürününü yaktığı anlatılıyordu haberde. Şirket tepkiler üzerine bu kararı, ürünlerinin ucuz fiyata satılmaması ve yanlış kişilerin eline geçmemesi için aldığını açıkladı. Yani bu şirket için ne insanların ihtiyaçları ne işçilerin bin bir emeğiyle üretilen ürünlerin ziyan olması ne atıkların çevreye verdiği zarar önemli!

İşçilerin Sordukları/63 - SGK Sayıştay Denetiminden Neden Çıkartıldı?

iscilerin-sorduklari-63.jpg

(19.08.2018) Milyonlarca işçi ve emekçinin hastalık, işsizlik, sakatlık, ölüm ve analık halinde korunmasını sağlamakla, emekli aylıklarını ve sağlık harcamalarını ödemekle yükümlü Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Cumhurbaşkanının imzaladığı bir kararnameyle Sayıştay Denetiminden çıkarıldı. Başka bir düzenleme yapılmaması durumunda SGK artık her yıl Sayıştay tarafından denetlenmeyecek ve oluşturulan raporlar kamuoyu ile paylaşılmayacak.

Ekonomik Kriz İlaç Bekleyen Hastaları da Vuruyor!

19.08.2018, Mersin’den bir işçi

ekonomik-kriz-ilac.jpg

Son günlerde Türk Lirasının iyice değer kaybetmesiyle beraber sağlık hizmetleri ve ilaçlar da bundan nasibini alıyor. 6 ay önce Sağlık Bakanlığı ile ilaç firmaları arasında yapılan anlaşmaya göre avro 2,69 lirada sabitlenmişti. Ancak ekonomideki kötüye gidiş nedeniyle avro 6-7 liraları aşınca ilaç firmaları bazı ilaçları piyasaya kısıtlı vermeye veyahut vermemeye başladı. Bu durum pek çok ilacın hastalara ulaşmasını engelliyor.

Seninleyken Şarjım Bitmiyor

19.08.2018, Yeşilkent’ten bir ev kadını

1-mayis-gebze_20150501_MRK35992.jpg

Ben iki çocuklu bir ev kadınıyım. UİD-DER’in çeşitli etkinliklerine çocuklarımla birlikte katılıyorum. Kızım “anne sinemaya ne zaman gideceğiz?” diyor. Etkinliklerde sinevizyon görüntülerini izlediğinde sinema sanıyor. “Sizi sinemaya götüreceğim” deyince çok seviniyorlar. Bizler insanız, çevremizde olumsuz şeyler, sorunlar yaşanıyor.

Ekonomik Çöküşün Faturasının Emekçilere Kesilmesine Hayır!

ekonomik-cokus-emekciler.jpg

(18.08.2018) Kriz bahanesiyle zamları, işten atmaları, bize yönelik tüm haksızlıkları, tüm saldırıları meşrulaştırmak istiyorlar. İşçiler olarak haklarımıza sahip çıkmak için, “faturayı ödemeyeceğiz” demek için birleşmeliyiz!

Keskinoğlu: Sermaye Güvenli Limana, İşçi Kapı Önüne!

keskinoglu-isten-atma.jpg

(17.08.2018) Manisa’nın Akhisar ilçesinde faaliyet gösteren Keskinoğlu Tavukçuluk, ülkedeki ekonomik iklim nedeniyle mali krize sürüklendiğini iddia ederek konkordato (mali açıdan zor durumda olan bir kurumla yapılan iflas anlaşması) başvurusunda bulundu. Şirket, bu süreçte küçülme gerekçesiyle 1000’in üzerinde işçiyi işten çıkararak “ekonomik iklimin” faturasını işçilere kesti.

Yaz Tatilinde El Ele Veren Çocukların Düşündürdükleri

17.08.2018, Gebze’den bir metal işçisi

cocuklar-tatil.jpg

Demiri eriten, çeliğe su veren, üreterek hayatı şekillendiren elleri nasırlı işçiler, yani bizler, gece gündüz demeden çalışıyoruz. Sağlığımızı hiçe sayarak birer robot gibi didinip duruyoruz. Biz çalıştıkça sermaye sınıfının zenginliğine zenginlik katıyoruz. Bu yoğun çalışma temposunun sonunda bir nebze dinlenebileceğimiz uzun bir yıllık izni hak ediyoruz. Ama kısacık izinlerimizde çoğumuz bedenimizi dinlendireceğimize, köylerde babamıza, dedemize yardım ediyoruz. Kimimiz bahçede fındık topluyor, kimimiz tarlada ekin biçiyor… İzin bittiğinde, yorgun ve bezgin bir şekilde yeniden fabrikalara yani yoğun iş temposuna geri dönüyoruz.

Sinop’u Daha Az Kişi Ölsün Diye Seçmişler!

17.08.2018, Esenyurt’tan bir emekçi

nukleer.jpg

Sinop’un CHP’li Belediye Başkanı Baki Ergül, bölgeye kurulacak nükleer santralle ilgili bir gazeteciye verdiği röportajında gazetecinin “Nükleer Santral için neden Sinop seçildi?” sorusuna “Türkiye’de kilometrekareye 90 kişi düşerken, Sinop’ta bu oran 30’dur. Eğer nükleer santralde bir patlama yaşanırsa daha az insan ölsün düşüncesiyle Sinop seçildi” cevabını verdi.

“Yakıyor, Yakıyor, Dolarları Yakıyor!”

16.08.2018, İzmir’den bir UİD-DER’li

urfali-patron-dolar-yakiyor-082018.jpg

Metroya bindim. Dışarısı çok sıcak, metronun içi serin mi serin. Etrafıma bakındım. Ayakta boynu göğsüne inmiş, başını telefondan kaldırmayan gençler var. Günün yorgunluğu, havanın sıcaklığından olacak çoğunluk şekerleme yapıyor. Uyanık olanlarsa, birkaç kitap okuyanın dışında, aralarında sohbet ediyorlar.

Yaşamak İçin mi Çalışıyoruz, Çalışmak İçin mi Yaşıyoruz?

16.08.2018, Sancaktepe’den bir işçi

calisan-isci.jpg

Çalışmak yani üretmek şüphesiz yaşamın önemli bir parçası. Çünkü insan ihtiyaçlarını ancak üreterek karşılar. İnsan üretmeseydi, sadece doğanın verdikleriyle yetinseydi bugünkü olanaklara sahip olamazdı. Demek ki yaşamak için çalışmamız, üretmemiz gerekiyor. Ama öyle bir düzende yaşıyoruz ki yaşamak için gerekli olan çalışma araç olmaktan çıkmış adeta yaşama amacımız haline gelmiş. Yani çalışmak için yaşar olmuşuz.

DİSK-AR İşsizlik Raporunu Açıkladı

disk-ar-issizlik-15082018.jpg

(15.08.2018) Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Dairesi (DİSK-AR); Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından açıklanan resmi veriler üzerinden işsizlik ve istihdama ilişkin değerlendirmelerini paylaştı. “İşsizlikte Krizin Ayak Sesleri!” başlığı ile kamuoyuna sunulan DİSK-AR Ağustos 2018 İşsizlik Raporunda, önümüzdeki süreçte işsizliğin artacağı vurgulandı.

Fotoğrafların Dili

15.08.2018, Gebze’den bir metal işçisi

multeciler

Işık yardımı ile cam, kâğıt gibi cisimlerin üzerine iz bırakılması anlamına gelen fotoğraf, 200 yıla yakın bir zamandır hayatımızda. Dijital teknolojinin gelişmesiyle birlikte, fotoğrafın kullanılması hızlı bir biçimde yaygınlaştı. Fotoğraflar artık her alanda kullanılıyor. Kimi fotoğraflar, insanın bebeklikten başlayıp, ölüme kadar geçen sürede yakalanan an’larını gösterir.

Biri “Özgürsünüz’’ mü Dedi?

15.08.2018, Tuzla’dan bir kadın işçi

calisan-isciler-pres-sb.jpg

Köleliğin hüküm sürdüğü eski dönemlerde köleler karın tokluğuna çalışır, efendilerinin bin türlü zulmüne maruz kalırlarmış. Dönemin en büyük uygarlıklarından biri olan Roma’da efendiler lüks ve şaşaa içinde yaşar, saraylar, tapınaklar inşa ettirirken kölelerini ölesiye çalıştırmaktan, zincire vurmaktan geri durmazlarmış.

Krizin Faturası İşçiye Kesiliyor!

antep-tekstil-fabrika.jpg

(14.08.2018) Türkiye ekonomisi büyük bir darboğaza girmiş bulunuyor. Uygulanan ekonomi politikaları ve dış siyasette yükseltilen gerilim bu sıkışmışlığı arttıran, içinden çıkılmaz hale getiren bir işlev görüyor. Dövizdeki sıçramalar işçi ve emekçilerin alım gücünü günden güne azaltırken, temel ihtiyaç maddelerine zam üstüne zam yapılırken ücretlere tek kuruş zam yapılmıyor. Bu da yetmezmiş gibi üretimde durgunluk gerekçesiyle Türkiye’nin çeşitli sanayi havzalarında işçiler toplu olarak işten atılıyor!

Ellerinizden Başka Her Şey Yalan Söylüyorsa

14.08.2018, Esenyurt’tan bir metal işçisi

ruyada-calisma.jpg

İşyerinde çalışırken bir işçi arkadaş “bugün rüyamda sabaha kadar çalıştım valla, işe yorgun geldim, hiçbir yerim tutmuyor” dedi yarı tebessümle. Ben de “o kadar parayı ne yapacaksın zaten akşam onda paydos ettin” dedim. Arkadaş da “rüyada çalışıp yoruluyoruz ama para almıyoruz ki, keşke onu da fazla mesaiye yazsalar” dedi. Ben de “hiç düşündün mü neden rüyamızda bile çalışıyoruz, neden daha güzel şeyler görmüyoruz rüyamızda bari?” diye sordum.

“O Kadar da Uçmayın”

14.08.2018, Pendik’ten bir kadın işçi

emekci-kadinlar-mucadelede-onde_20140501_278.jpg

Geçtiğimiz günlerde, işyerinde, toplu iş sözleşmesi maddelerinin konuşulduğu bir toplantı düzenlendi. Toplantıda sendika başkanı işçilere, patrondan neler talep edebiliriz, neler edemeyiz, bunları anlatıyordu. Ve biz işçilerin de fikrini soruyordu. Bir arkadaşımız “ikramiyelerimiz bölünmesin, biz aldığımız paradan bir şey anlamıyoruz” dedi.

DİSK: “Krizi %1 Yarattı, Bedelini %99 Ödemeyecek!”

disk-IMG_2477.jpg

(13.08.2018) Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, ekonomideki son gelişmelere dair DİSK yönetim kurulu adına bir değerlendirme yaptı. Türkiye ekonomisinin, tehlikeli bir “döviz krizi” ve “borç krizi” ile karşı karşıya olduğunu belirten Çerkezoğlu, döviz ve borç krizi olarak başlayan bu krizin kısa sürede ekonominin diğer alanlarına enflasyon, durgunluk, işsizlik ve yoksulluk olarak yansıyacağına dikkat çekti.

Asya’dan Avrupa’ya İşçiler Mücadele Ediyor!

irlanda-44819082_403.jpg

(13.08.2018) İrlanda’nın en büyük havayolu şirketlerinden biri olan Ryanair’ın pilotları, 12 Temmuzdan itibaren belirli aralıklarla birer günlük grevler gerçekleştirmeye başladılar. Pilotlar ve kabin görevlileri daha iyi ücret ve çalışma şartlarının düzeltilmesini istiyorlar. Hastalık ödemelerinin yapılmasını, asgari dinlenme sürelerinin uygulanmasını ve satış hedeflerinin sona ermesini isteyen havayolu emekçileri, taleplerini kabul ettirmek için mücadeleyi sürdürüyorlar.

“Ama Olmaz ki!”

11.08.2018, İstanbul’dan bir işçi

hayir_2017-03-01_212806.jpg

Hayallerimizin sınırının günlük yaşamımızın ötesine geçtiği nadirdir. Ayağımızı yorganımıza göre uzatmak zorunda kaldıkça kurduğumuz hayaller de yorganımızın boyunu geçmez oldu. Dünyamızın yüzölçümü 510 milyon km², dile kolay! Görmediğimiz nice yollar, gürül gürül akan çağlayanlar, göklere erişen dağlar, engin deryalar, adını bile duymadığımız şehirler var.

Yusuf’un Hayallerini Çalan Kimdi?

11.08.2018, Tuzla’dan bir kadın işçi

mehmet-siddik-baybarz-is-cinayeti-30072018.jpg

Yer sofrası kurulmuştu. Yusuf ve kardeşi Ayşem biraz kömürleşmiş ıspanak böreklerine öylece bakıyorlardı. Anaları çocuklarına bakarak şöyle diyordu: “Yanmamış yerlerini yiyin yavrularım, daha iyi bir fırınımız olunca söz ne ıspanaklı börekler yaparım size. Hatta kıymalı yaparız paramız olursa he yavrularım.” Fırın davul fırındı ve bir hayli eski olması hasebiyle istenen sonucu vermemişti.

Nasrettin Hoca Dolmuşa Binerse

11.08.2018, Esenyurt’tan bir işçi

nasreddin-hoca-mektup.jpg

Geçenlerde dolmuşa binmiştim. Bizim buraların dolmuşları özellikle bazı saatlerde çok dolu olur ve ayakta on kişi varsa şoföre göre araç boş gidiyordur. Özellikle havaların aşırı ısınmasıyla birlikte sıkışıklık, ter kokusu, iş stresi ve günün yorgunluğu derken iyice çekilmez hale geliyor. Neyse, ayakta gidiyorum, tam önümde bir genç var. Başka bir genç dolmuşa bindi, kendine bir yer açtı, ücretini gönderdi ve öğrenci olduğunu bildirdi.

Flormar İşçileri: Yaşayarak Öğreniyoruz!

flormar-soylesi-072018.jpg

(10.08.2018) 15 Mayıstan bu yana fabrika önünde direnişlerini sürdüren Flormar işçileri ile işçi hakları üzerine sohbet ettik. Direnişçi işçiler, haksızlıklara karşı birlikte mücadele veriyor olmanın haklılığı, gururu ve coşkusuyla sohbete katıldılar. Bize de bu güzel sohbetin bir bölümünü sizlere aktarmak düştü.

Bak, Gör, Algıla ve Mücadele Et!

10.08.2018, GOSB’dan metal işçisi bir kadın

birleşen işçiler yenilmezler

Bakış açısı ya da daha geniş kapsamıyla perspektif; bir konuyu, olayı ya da düşünceyi belli bir noktadan hareketle inceleme, olaya belli bir yönden bakma, bir nevi görüş açısı demektir. Peki, bu noktadan hareketle, bakmak, görmek ve algılamak aynı şeylerdir diyebilir miyiz? Bu sorunun cevabını birlikte bulalım. Misal içinde yaşadığımız dünya adlı gezegen, acaba bütün canlılar için aynı şeyi mi ifade ediyor?

Üniversite Çok İş Yok!

10.08.2018, Mersin’den bir öğrenci

issiz-universite-mezunu.jpg

Bu sene de yaklaşık 2,5 milyon genç üniversite sınavında ter döktü. Sınava giren öğrenci sayısının bu denli artmasının nedeni, mezun olur olmaz bir işe girmek, kendi ayakları üzerinde durabilmek. Ama bunun için de iyi bir bölüm ve “prestiji yüksek” bir üniversiteye girmek şart. Böylesi bölümlerin kazanılması ise oldukça zor. Biz işçi çocuklarının kalemi olsa silgisi olmuyor, kitabı olsa özel ders verecek öğretmeni olmuyor.

Bu Zalim Sisteme Karşı Mücadele Etmeliyiz

10.08.2018, Mersin’den bir öğrenci

atom-bombasi.jpg

Tarih 6 Ağustos 1945. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte atıldı Hiroşima’ya ilk bomba. Yakıp kavurmuştu her tarafı. Ve aradan üç gün geçtikten sonra ikinci bomba… Binlerce insan bir anda hiç yoklarmış gibi suspus olmuştu. İki yüz yirmi bin insanın ölümüne ve on binlerce insanın sakat kalmasına neden olan bir felaketti bu.

Ankara İSİG Meclisi Memur-Sen’i Açıklama Yapmaya Çağırdı

ramazan_aktas_is_cinayeti.jpg

(09.08.2018) Hükümete yakınlığıyla bilinen Memur-Sen’in genel merkez binası inşaatında 4 Ağustosta Ramazan Aktaş adlı işçi, 13. kattan düşerek hayatını kaybetti. İnşaat Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Zübeyde Hanım Mahallesinde yer alıyor. 38 yaşındaki Ramazan Aktaş, iskelede çalıştığı sırada bina ile iskele arasındaki boşluktan düşerek hayatını kaybetti.

Flormar’da Baskılar Artıyor, İşçiler Boyun Eğmiyor

flormar-direnisi.jpg

(09.08.2018) Flormar işçileri direnişlerinde 87 günü geride bıraktılar. Direnişçi işçiler, fabrika önünde “sendikalı olarak işlerine geri dönmek” talebiyle kadınıyla erkeğiyle kararlı bir mücadele yürütüyorlar. Kolluk kuvvetlerinin Flormar işçilerinin direnişlerine yönelik baskıları artarak devam ediyor. İşçilerin taleplerini dile getiren pankartların indirilmesi, “gürültü” yaptıkları gerekçesiyle ses aracına müdahale edilmesi gibi çeşitli gerekçelerle direniş alanını sınırlamak için türlü dayatmalar gündeme getiriliyor.

Askıda Ekmek!

09.08.2018, Hadımköy’den bir işçi

askida-ekmek.jpg

Her sabah uyandığımızda yeni zamlarla karşılaşıyoruz. Zamlar yağmur gibi yağıyor işçi, emekçi yoksulların üzerine. Gıdadan giyim eşyalarına, beyaz eşyadan enerji kaynaklarına, iğneden ipliğe her şeye zam gelirken ücretlere nedense zam gelmiyor. Reel ücretler yapılan zamlar karşısında erirken çalışanların alım gücü her gün biraz daha düşüyor. Açlığa, yoksulluğa itilen insan sayısı her gün daha da artıyor.

Ankara’da İnşaat İşçileri Eylem Yaptı

ankara-09-08-2018-isciler-eylem.jpg

(09.08.2018) Ankara’da Etlik Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan işçiler, iş bırakma eylemi yaptı. Yaşadıkları çalışma, beslenme ve barınma sorunlarının çözülmesini isteyen, bu nedenle yemek protestosu ve iş bırakma eylemi başlatan binlerce inşaat işçisi, “Yönetim Buraya!” sloganıyla şantiye alanında toplandı. İşçilerin uzun süredir dile getirdikleri sorunlarını ve taleplerini duymazdan gelen yönetim ise, işçilerin görüşme talebine bir kez daha kulak tıkadı.

Sorun İnsanda Değil, Onu Zehirleyen Sömürü Düzeninde!

2018-08-08_234031.jpg

(08.08.2018) Yemyeşil, capcanlı bir ağaç birden bire yapraklarından dallarına oradan köklerine doğru kurumaya başladığında onu kurtarmak için neden kuruduğunu anlamaya çalışırsın. Bunun için de kurumasına neden olabileceğini düşündüğün sebeplere yönelik çözümleri uygulamaya başlarsın. Mesela toprak susuz kalmışsa su verirsin, toprağı aşırı sudan vıcık vıcık ise suyu emecek kuru toprak koyar, kökünü harmanlarsın.

Yükselen Doların Faturasını Kim Ödüyor?

08.08.2018, Aydınlı’dan bir kadın işçi

asgari-ucret-eriyor.jpg

Gün geçmiyor ki zam haberiyle uyanmayalım. Elimizin değdiği her şey zamlanıyor, cebimize girmeden ücretlerimiz eriyip gidiyor. Ekonomi ne zaman dar boğaza düşse faturasını biz işçilere, emekçilere kesiyorlar. İşyerlerinde maaşlarımız yerinde sayıyor, ücretlerimiz ödenmiyor, geciktiriliyor ama zamlar hiç durmuyor. Tabi bu aralar hepimizin gündemine yerleşen doların yükselişi bu zamlardan bağımsız değil.

UİD-DER’li Mücadele Arkadaşım, Şahitlik İşini Sormuşsun…

08.08.2018, İzmir’den bir işçi

is-mahkemesi.jpg

Sütlüce’den kadın işçi kardeşimiz, mektubun elimize ulaştı, UİD-DER aracılığıyla. Binlerce UİD-DER’li gibi ben de mektubunu okudum. Gerek UİD-DER sitesinde, gerekse İşçi Dayanışması gazetesinde çıkan her yazı, her okur mektubu gibi hepimiz için çok kıymetli, çok değerli. Her zerresinde ortak, kolektif emeğimiz var. Tırnaklarla betonu delip toprağa ulaşmak misali koca bir emek yani…

Yavrum Senin Kalbinde Sorun Var!

08.08.2018, Kıraç’tan bir kadın işçi

kalp-sagligi.jpg

Merhaba arkadaşlar. Yeni bir işe başladım. Yeni başladığımız için bizleri bir sağlık taramasından geçirdiler. Görüşmeye aldıklarında her birimize bir liste verdiler ve “bunları yaptırın” gelin dediler. Biz de hepsini yaptırdık ve işyeri hekimine götürdük. Doktor dosyalarıma baktı, inceledi, “senin kalbinde sorun var yavrum, daha gençsin, git önlemini al” dedi.

DİSK: Çalışma Bakanlığı Yok Ediliyor!

disk-sendika.jpg

(07.08.2018) 24 Haziran seçimleri sonrasında tek adam rejimi devleti yeniden organize ediyor. Uygulanan yeni sistemde iktidarın ilk icraatlarından biri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” adı altında birleştirmek oldu. Türkiye’de yaklaşık 14 milyon sigortalı işçi var. Toplam çalışan sayısı ise 28 milyondan fazla.

Süperpak İşçilerinin Grevi Devam Ediyor

07.08.2018, İzmir’den bir işçi

superpak-DSC00005.JPG

20 Haziran tarihinde başlayan Süperpak işçilerinin grevi devam ediyor. Grevci işçilere dayanışma ziyareti için grev çadırına gittim. Biz sohbete başladığımızda grevci işçilerden biri, biri kız, biri erkek iki çocuğuyla grev çadırına geldi. 4-5 yaşlarında olan çok sevimli ve oldukça hareketli iki kardeşin davul dikkatlerini çekti. Başladılar her biri bir yanından davul çalmaya.

Mülteci Bir Kız Çocuğu

07.08.2018, Çayırova’dan bir işçi-öğrenci

suriyeli-kiz-cocugu.jpg

Her gün okula gidip gelirken köprüde su satan Suriyeli bir kız çocuğunu görüyordum. Sonraları onunla sohbet etmeye başladım. İsmi Seher. Seher’in anlattıkları beni çok etkiledi. Önce savaş sırasında Suriye’de yaşananlardan bahsetti. Okulda üstlerine yağan bombalardan tutun da sokağa çıkma yasaklarına kadar… İşler bu denli kötüye gidince ailesiyle beraber Halep’ten buraya göç etmişler. Maalesef ki burada da hayat yüzlerine gülmemiş.

Fiat İşçilerinden Ronaldo Transferine Grevli Tepki!

Sefaköy’den bir grup işçi

fiat-workers-strike.jpg

(06.08.2018) Hepimiz dünyaca ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo’yu tanıyoruz. Dünyanın en pahalı futbolcularından biri olan Ronaldo, geçtiğimiz ay milyonlarca Euro karşılığında transfer oldu. İtalyan futbol takımı Juventus, Ronaldo’yu yaklaşık 112 milyon Euro (yaklaşık 660 milyon TL) karşılığında transfer etti. 4 yıl sürecek bir anlaşma yapılan Ronaldo’ya yaklaşık 400 milyon Euro (yaklaşık 2 milyar 400 milyon TL) harcama yapılacak. İtalyan takıma başkanlık eden Andrea Agnelli ve ailesi, aynı zamanda İtalya’daki otomotiv devi Fiat Chrysler’in en büyük hissesine sahip.

İşçiler Neden Rapor Alır?

06.08.2018, Gebze’den bir işçi

hasta-isci.jpg

Patronlar işçilerin daima çalışmasını isterler. Üç vardiya halinde, bayram seyran demeden, durup dinlenmeden çalışmasını… İşçilerin işini aksatmasının geçerli bir sebebi yoktur patronlara göre. Rapor alan işçiler bu nedenle işyerinde sürekli baskı ile karşı karşıya kalırlar. Rapor alan işçi muhakkak ki mobbinge maruz kalır. Vardiya amirinden başlayarak bütün sorumlu kişiler hesap sormaya başlarlar.

Yaşamı İnşa Ediyoruz, Bunları Hak Etmiyoruz

06.08.2018, Ankara’dan bir işçi

mersin-sehir-hastanesi-img-20161001.jpg

Ben yıllar önce üniversiteden mezun olmuş atanamayan bir öğretmenim. Şimdiye kadar geçimimi sağlamak için çeşitli işlerde çalıştım. Yakın zamanda Ankara’da yapımı devam eden iki şehir hastanesinden birinde işe başladım. İnşaat ortamında ilk kez çalışmıyorum elbet fakat bu kadar büyük bir şantiyede ilk kez çalışıyorum. Bu şantiyede bir ayda şahit olduklarım biz işçilerin patronlar ve onların temsilcileri tarafından ne kadar değersiz görüldüğümüzü bir kez daha hatırlattı bana.

Temmuz Ayında 195 İşçi Hayatını Kaybetti

isig-072018.jpg

(04.08.2018) İş güvenliği önlemlerinin alınmaması nedeniyle iş kazaları ve iş cinayetleri kesintisiz devam ediyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin açıkladığı Temmuz ay iş cinayetleri raporu, durumun vahametini gözler önüne seriyor. İSİG Meclisi’nin çeşitli kaynaklardan ulaşabildiği bilgilere göre, sadece geçen ay en az 195 işçi hayatını kaybetti.

İşçi Hakları ve Mücadele Maratonu!

03.08.2018, Gebze’den bir işçi

ford-iscileri.jpg

Türkiye işçi hakları açısından dünyadaki en kötü ülkeler arasında. Yaygın hak gaspları arasında sendikasızlaştırma, grev yasağı, işçi eylemlerine yönelik engellemeler ve hatta mücadeleci işçilerin gözaltına alınmasına kadar birçok saldırı mevcut. Patronların ve hükümetlerin el ele gerçekleştirdikleri bu baskı ve sınırlamaların amacı susmuş, sinmiş, ezilmiş ve hakkını arayamayan bir işçi sınıfı yaratmaktır.

Cazip Ülke, Karın Tokluğuna Çalışan İşçiler

02.08.2018, Gebze’den bir petrokimya işçisi

ucuz-isgucu.jpg

Ekonomideki kötü gidişat sürüyor ve ücretlerimiz günden güne eriyor. Patronlar sınıfı ise bu durumdan en az zararla sıyrılmak, krizin faturasını işçilere ödetmek istiyor. Onların hizmetkârları olan hükümetler ise Türkiye’yi patronlar için dikensiz gül bahçesine çevirmeye çalışıyor.

Aman, Şahit Yazmasınlar!

02.08.2018, Sütlüce’den bir kadın tekstil işçisi

anayasa-tokmak.jpg

Merhaba işçi kardeşlerim. Ben bir tekstil işçisiyim. On yıldır çalıştığım bir fabrikadan bir anda işten çıkarıldım. Tazminatımızı sekiz ay taksitle ödemek istediler. Ben bunu kabul etmeyen tek işçiydim, işyerini mahkemeye verdim. Diğer arkadaşlarımı ikna edemedim. Onlar sekiz ay taksitle ödemeyi kabul ettiler. Hatırlayanlarınız bilir, bunu İşçi Dayanışması bülteni aracılığıyla sizle paylaşmıştım.

Zam Yağmuru Başladı: Fatura Yine Emekçilere

zam-yagmuru-basladi.jpg

(01.08.2018) Gerekli önlemleri almayarak ekonomik dar boğaza yol açan hükümet, bunun faturasını emekçilere yansıtmaya başladı. Seçimlerden önce zamların kaçınılmaz olduğu dile getiriliyordu. Nitekim zam zulmü yağmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde ekmek ve süt fiyatlarının zamlandığı açıklanmıştı. Şimdi ise elektrik ve doğalgaza yüksek oranlarda zam yapıldı.

Gürültü Değil, Direniş Yapıyoruz!

01.08.2018, Flormar direnişçisi bir grup kadın işçi

flormar-1.jpg

Bizler Flormar işçileri olarak 75 gündür fabrika önünde direniyoruz. Bu süre zarfında sesimizi duyurmak adına pek çok şey yaptık, yapıyoruz da. Fabrika önlerine gidip başka işçi arkadaşlara durumumuzu anlatıp destek istedik. Flormar mağazaları önünde bildiriler dağıtıp kamuoyu oluşturmaya çalıştık. Bizi ziyarete gelen insanlara anlattık yaşadıklarımızı. Yetmedi, geçtiğimiz günlerde bir grup Flormar direnişçisi olarak yetkili sendikamızla birlikte Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştirdik.

Meslek Liseleri Patronlara Emanet

31.07.2018, Ankara’dan bir işçi

meslek-lisesi-sinif.jpg

Geçtiğimiz Mayıs ayında Gaziantep Valisi tarafından şehrin sanayisinin kalifiye personel ihtiyacını gidermek için önerilen “meslek liselerinin özel sektöre devri” konulu teklif, Milli Eğitim Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kabul edildi. Gaziantep pilot il seçildi. Sanayi odaları meslek liselerinde eğitime dâhil olma ile ilgili çalışmalar yürütmeye başladı.

İşçi Dayanışması’na Sahip Çıkalım!

31.07.2018, Esenyurt’tan bir grup kadın işçi

isci-dayanismasi-ve-isciler.png

Merhaba işçi kardeşlerimiz. İçinden geçtiğimiz süreç sizlerin de bildiği gibi, biz işçilere yönelik saldırılarla ilerliyor. Bu saldırılardan bir tanesi de özellikle işçi basınına yönelik baskılardır. İş kazalarından işçi ölümlerine, işten atmalara, kadın sorunlarına, grevlere, direnişlere işçilerin haklarının yok sayılmasına varana kadar gerçek ve toplumsal olayların birçoğu, ana haber bültenlerinde haber değeri görmüyor, yok sayılıyor.

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this