UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

AKP Yasa Çıkardı: Artık Hafta Tatili Yok!

metal-fabrikasi.jpg

(22.06.2017) Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Kanunu Mecliste kabul edildi ve kısa süre içinde uygulamaya geçecek. Son dönemlerde çıkarılan her kanunla olduğu gibi bu seferki kanunla da işçilere yönelik büyük saldırılar hayata geçti. Patronlar ve AKP istiyor, Meclis toplanıyor, işçilerin haklarının gasp edilmesi sessiz sedasız “kanun” haline geliveriyor. Yeni “kanun” ile işçinin 6 günlük çalışmanın sonunda kazandığı bir gün hafta tatili hakkı ortadan kaldırıldı.

Diam’da Direniş Mutlu Akü’de Grev Devam Ediyor

mutluaku-dsc00579_0.jpg

(22.06.2017) Tuzla’da bulunan Diam Vitrin işçileri, Birleşik Metal-İş Sendikasına üye olduklarını için işten atılmış ve işçiler geçen hafta yürüyüş yapmışlardı. Yürüyüşün ardından yapılan basın açıklamasında Diam işçileri olarak mücadeleye devam edeceklerini belirtmişlerdi. Mutlu Akü fabrikasında Petrol-İş Sendikası ile işveren arasında toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 13 Haziranda işçiler greve çıkmıştı.

Kıdem Tazminatı Bizim İş Güvencemiz!

22.06.2017, Gebze’den bir metal işçisi

disk-ankara-kidem-2017.jpg

Ben üç vardiya çalışan bir işçiyim. Geçtiğimiz günlerde gece vardiyasında İşçi Dayanışması bültenimizi okuyan bir işçiyle yan yana çalışıyorduk. “Sana bir şey soracağım, bu kıdem tazminatları ne olacak, ne düşünüyorsun sen?” diye sordu. “Beni boş ver abi sen ne düşünüyorsun ben onu merak ediyorum” dedim. O da “bu fon meselesine ben olumlu bakmıyorum” diye karşılık verdi.

İSİG Yasasının Ertelenmesine Tepki

kesk-disk-tmmob-ttb86305.jpg

(22.06.2017) 20 Haziran 2012’de yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının kimi maddelerinin uygulanması, hükümet tarafından 2020’ye ertelendi. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB ortak bir basın toplantısı düzenleyerek yasanın ertelenmesine tepki gösterdiler. 21 Haziranda İstanbul Tabip Odası’nda gerçekleştiren basın toplantısına kurumlar adına Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Raşit Tükel, TMMOB Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Göltaş, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve KESK Genel Sekreteri Hasan Toprak katıldı.

Arabuluculuk: İşçiye Kurulan Tuzak!

1_mayis_gebze_20160501__RK30988.JPG

(22.06.2017) İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı geçtiğimiz günlerde Meclise getirildi. Bu kanun tasarısı işçiler için önemli hak gasplarını içeriyor. Birincisi işçi ve patron arasındaki uyuşmazlıklarda mahkemeye gitmeden önce arabulucuya başvurulması zorunlu hale getiriliyor. İkincisi, gasp edilen haklara ilişkin zamanaşımı süresi yarı yarıya düşürülüyor. Üçüncüsü, işe iade davalarında kararın kesinleşmesine kadar işçiye boşta geçen süre için ödenen prim ve diğer haklarda kısıtlamaya gidiliyor.

İş Güvenliğinde Erteleme: İş Cinayetleri Artacak!

Bir grup iş güvenliği uzmanı

isguvenligi-erteleme.jpg

(21.06.2017) AKP hükümeti, 18 Haziranda “Sanayinin geliştirilmesi ve üretimin desteklenmesi amacıyla bazı kanun ve KHK’lerde değişiklik yapılmasına dair kanun” içerisine eklediği bir madde ile İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasasının önemli maddelerini 2020’ye erteledi. Yasa 50’den az çalışanı olan az tehlikeli sınıftaki işyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurmayla ilgili… Çıkarılan yasa, iş cinayetlerinin daha fazla artmasının yolunu açacak.

Kim Ulan Bu Doymak Bilmeyen?

21.06.2017, Tuzla’dan bir işçi

isci_ve_patron.jpg

Bu fabrikada çalışmaya başlayalı çok olmadı. Sizlerle fabrikada yaşadığım bir olayı paylaşmak istiyorum. Biz fabrikada kışın yemeklerde neredeyse her gün meyve olarak sadece elma yeriz. Bir akşam vardiyasında arkadaşlarla bahçede oturuyorduk. Şöyle bir bahçeyi gözümle taradım. Bir de baktım ki meyve ağaçları var.

Kadın İşçiler de Kıdem Tazminatına Sahip Çıkmalı

21.06.2017, Tuzla’dan bir metal işçisi

kadin-isciler.jpg

Yemek molasında bir grup işçi kadınla yan yana sohbet etmeye başladık. Kadın arkadaşlardan biri işyerinde sürekli olarak verilen firma tatillerinden konuyu açtı. “Bu firma tatilleri sürekli diğer vardiyalara denk geliyor. Ne kadar şanssızız, onlar tatil yapıyor bizim vardiya çalışıyor bu haksızlık.” Ben gayriihtiyarî işçi arkadaşıma “asıl haksızlık yolda. Bak kıdem tazminatımız elden gidiyor” deyiverdim.

Petkim’de Gözaltına Alınan Sendikacılar ve Temsilciler Serbest Bırakıldı

Petkim İşçileri Dayatmalara Boyun Eğmiyor

petkim-86268.jpg

(21.06.2017) Petkim’de Petrol-İş Sendikası ile patron arasında yürüyen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması ve patronun uzlaşmaz tavrını sürdürmesi üzerine işçiler 12 Hazirandan itibaren 2 saatlik iş bırakma eylemleri gerçekleştiriyorlardı. Ancak patronun taleplerine kulaklarını tıkaması üzerine işçiler 19 Haziranda rafinerinin önünde toplandı, giriş ve çıkışları kapattı.

AKP’ye Oy Veren İşçiler de Fona Karşı Çıkıyor!

20.06.2017, Gebze’den bir kadın metal işçisi

kidem-almis-bir-isci.jpg

Kıdem tazminatı yasa tasarısının raftan indirilmesiyle, evde, sokakta, işyerinde kısacası her yerde kıdem tazminatının ne olacağı konuşuluyor. “Böylesi mi daha iyi, yeni sistem mi?” diye. Sermayenin hizmetindeki yalan makinesi medyanın işçilerin algılarında yarattığı çarpıtmayla mevzu basit bir para mevzusu gibi algılanıyor.

Emekçi Kadınlar Bir Adım Öne!

20.06.2017, Bir kadın işçi

emekci-kadin-komitesi-kortej.JPG

Çalıştığım fabrikada işçi arkadaşlarımızın bazıları eşleriyle birlikte çalışıyorlar. Bir gün eşi yeni doğum yapmış arkadaşımızın müdürle yaptığı bir konuşmaya tanık oldum. Eşi doğum öncesi ve sonrası izinlerini kullanmış. İzni bitince de çocuğa bakacak kimseyi bulamamışlar. O da eşinin yılık iznini de kullanabilmesi için neredeyse fabrika müdürüne yalvarıyordu.

Kıdem Tazminatının Gaspını ve Grev Yasaklarını Ancak İşçiler Durdurur!

kpk_111.jpg

(20.06.2017) İşçi grevleri yasaklanıyor, kıdem tazminatına el konulmak isteniyor, işe iadelerde mahkeme yolu kapatılıyor, iş güvenliği yasasının önemli maddeleri erteleniyor, işsizlik fonu patronlara peşkeş çekiliyor… Liste uzayıp gidiyor. Siz de bunlara uzun iş saatlerini, düşük ücretleri, iş cinayetlerini ve diğerlerini ekleyin. Peki, bu liste neyi gösteriyor? Tek bir gerçeği: İşçilerin saldırı altında olduğunu… Bu saldırının arkasında patronlar sınıfı var. Ama saldırı AKP hükümeti eliyle yapılıyor.

PETKİM İşçileri Direnişe Geçti

petkim-20170619-2.jpg

(19.06.2017) PETKİM’de sözleşme sürecinin tıkanması ve patronun düşük zamla birlikte üç yıllık sözleşme dayatmasında bulunması üzerine işçiler süresiz eylem kararı aldılar. Sabahleyin işyeri önünde bir açıklama yapan Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay, “Sözleşme sonuçlanana kadar hepimiz buradayız. Ne kadar uzun sürerse sürsün, bayramda bile ailelerimizle, çocuklarımızla burada oluruz” dedi.

Keşkeyi Ekmişler Bitmemiş!

19.06.2017, Sefaköy’den bir işçi

keske-dememek-icin-kideme-sahip-cik.png

Davranışlarımız ya da aldığımız kararlar istediğimiz sonucu vermeyince “keşke” deriz. “Keşke yapmasaydım, keşke öyle olmasaydı…” Küçükken her “keşke” deyişimde babam “keşkeyi ekmişler bitmemiş” derdi. Bana hep geçmişteki hatalarıma sızlanmayı bırakıp, gelecek için daha doğru kararlar almam gerektiğini öğütlerdi.

Gerçekleri Sabırla Anlatabilmek

19.06.2017, Gebze’den bir metal işçisi

kidem-fonu-guvencesiz-calisma.png

Birlikte çalışan üç işçi arkadaş kıdem tazminatının fona devredilmek istenmesi üzerine hararetli bir şekilde sohbet ediyordu. Fonu iyi bir şey gibi anlatan da emekli bir işçi ağabeyimizdi. Hani bir laf vardır ya, “ununu eleyip eleğini asmak” diye. Bizim işçi abi için ise bunca yaşına rağmen eleği duvarda asılı değildi. Emekli maaşı ile geçinemediğinden hâlâ çalışmak zorunda olan binlerce emekliden biri.

Sendikalardan Kıdem Tazminatı İçin Ortak Çağrı

esenyurt_MG_0164.JPG

(19.06.2017) 17 Haziran günü çeşitli konfederasyonlara bağlı sendikalar ve demokratik kitle örgütleri, kıdem tazminatının fona aktarılarak gasp edilmesine karşı İstanbul Esenyurt’ta bir yürüyüş ve basın açıklanması gerçekleştirdi. Türk-İş’e bağlı TÜMTİS, Belediye-İş, Deriteks, Hak-İş’e bağlı Liman-İş, DİSK’e bağlı Gıda-İş, Cam Keramik-İş ve Dev Yapı İş, KESK’e bağlı Eğitim Sen’in çağrısıyla bir araya gelen işçiler, “15-16 Haziran’ın Ruhuyla Kıdem Tazminatımızı Gasp Ettirmeyeceğiz!” dediler.

Kıdem Tazminatı ve Yalana Dair

18.06.2017, GOSB’dan kadın metal işçisi

id-bulten-kortej.png

Geçmiş işçi kuşaklarının mücadelesiyle kazanılan kıdem tazminatımızı, bugün patronlar ve işbirlikçi hükümet elimizden almaya çalışıyor. Türlü oyunlarla, yalan haberlerle işçileri kandırmaya çalışıyorlar. “Bir gün bile çalışırsan kıdem tazminatı alacaksın”, “paran devlet güvencesinde olacak”, “istersen hisse senedi, döviz, altın alabilecek, bir yatırımcı olabileceksin” gibi söylemlerle işçilerin kafalarını karıştırıyorlar.

Diam İşçilerinden Yürüyüş ve Basın Açıklaması

diam-20170616-WA0000.jpg

(17.06.2017) 5 Diam Vitrin işçisi, sendikaya üye oldukları gerekçesiyle 12 Mayısta işten çıkarıldı. Yaklaşık 10 gün önce ise işçiler, işten çıkarılan arkadaşlarına sahip çıkmak amacıyla eylemlere başlamış ve 10 işçi daha işten atılmıştı. 15 Haziranda mesai bitiminden sonra evlerine dönen işçiler, gece saatlerinde işyeri yönetimi tarafından iş sözleşmelerinin feshedildiğine dair mesaj aldılar. 76 sendikalı işçi, “kanun dışı greve katılmak, işyerini işgal etmek” gerekçesiyle tazminatsız olarak işten atıldı.

Tazminatımı Altına mı Yatırsam, Dövize mi?

17.06.2017, Pendik’ten bir işçi

altin-mi-doviz-mi.png

Duydunuz mu, kıdem tazminatı her ay artacakmış! Deste deste yüzlük, iki yüzlük, tomar tomar para resimleri eşliğinde verilen haberde, kıdem tazminatının nasıl artacağı ve herkesin tazminat alacağı anlatılıyor. Bu kadar mı? Hayır, daha bitmedi. Bir müjde daha işçilere: “Her çalışan portföy yöneticisi gibi düşünecek. Çalışanlara yatırım seçenekleri sunulacak. Kıdem birikimini çalışanlar tahvil, döviz, hisse senedi, altın başta olmak üzere istediği yatırım araçlarında değerlendirebilecek.”

Gökyüzü

17.06.2017, Ankara’dan matbaa-yayın işçisi

gokyuzu-yumruk.png

Görebildiğimizden fazla oysa gökyüzü / Paylaşabildiğimizden çok / Sana da bana da yer var bu coğrafya da. / Bu kavga, umutsuzluğun hırsı değil; / Bölmek için bir lokma ekmeği yarıya / Herkes umutla baksın diye yarına / Herkes gülsün diye…

DİSK: 15-16 Haziran’ın Işığında Kıdem Tazminatımıza Sahip Çıkıyoruz!

disk_20170615_IMGL9455m.JPG

(16.06.2017) Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK, 15 Haziran Perşembe günü, “15-16 Haziran’ın Işığında Kıdem Tazminatımıza Sahip Çıkıyoruz” sloganıyla basın açıklamaları düzenledi. Eylemler 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişinin 47. yılında, Türkiye’nin birçok kentinde gerçekleştirildi. İstanbul’daki eylem 15-16 Haziran 1970’te 3 işçinin katledildiği Kadıköy Yoğurtçu Parkında gerçekleştirildi. Basın açıklamasına DİSK’e bağlı sendikalara üye işçiler, siyasi parti temsilcileri ve emekten yana kurumlar katıldı.

47. Yılında 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi

15-16-haziran-1970.png

(15.06.2017) 15-16 Haziran direnişi, Türkiye işçi sınıfının mücadele tarihinde bir doruk noktasıdır, henüz aşılamamış bir zirvedir. Bu nedenle Büyük İşçi Direnişi adını alan bu şanlı eylem, ortaya koyduğu direngenlik ve mücadele ruhuyla olduğu kadar yarattığı sonuçlar ve geriye bıraktığı miras itibariyle de yol göstericidir.

Diam Vitrin İşçilerinin Direnişi Sürüyor

diam-2017-06-15-2.jpeg

(15.06.2017) Tuzla Boya Vernik Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Diam Vitrin fabrikasında çalışan işçiler, Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlenmiş ve sendika üyesi 5 işçi 12 Mayısta işten çıkarılmıştı. Bunun üzerine işyeri yönetiminin çeşitli engellemelerine rağmen işçiler, atılan arkadaşlarına destek vermeye devam etmişlerdi. Yapılan eylemler sonucu sendika ile görüşmeyi kabul eden yönetim eylemin son bulmasını istemişti.

Kapitalizm Toplumu Çürütüyor

15.06.2017, Pendik’ten bir kadın işçi

pakistan-irfan-masih.jpg

Pakistan’da kanalizasyon temizliği işinde çalışan İrfan Masih adlı işçi kanalizasyon temizliği yaparken baygınlık geçirdi. Devlet hastanesine kaldırılan 30 yaşındaki Masih doktorlar tarafından oruçlu oldukları ve hastanın “temiz olmadığı” gerekçesiyle tedavi edilmedi. İşçinin ailesi hastanın bedenini temizledi. Doktorlar ancak bundan sonra oksijen tüpü gönderdi. Ancak gönderilen tüp boş çıktı!

İzmir’de AKG İşçileri Direnişe Geçti

akg13062017-m.jpeg

(14.06.2017) İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde Organize Sanayi Bölgesinde bulunan AKG Termo Teknik Sistemleri fabrikasında, işçilerin Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlenmesi üzerine patron işten çıkarma saldırısına girişti. 26 Mayısta 8 işçi, 13 Haziranda 17 işçi işten çıkarıldı. Patronun gerekçesi işçileri işverene karşı kışkırtmak, ahlâk ve görgü kurallarına aykırılık, fazla mesai yapılmasını engellemek!

Mutlu Akü’de İşçiler Greve Çıktı

mutlu-aku-img_2074_1.jpg

(13.06.2017) Tuzla Tepeören’de bulunan Mutlu Akü fabrikasında Petrol-İş Sendikası ile işveren arasında 6 ay boyunca devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler bu sabah greve çıktı. İşçiler, dün gece geç saatlere kadar devam eden toplantıdan da bir sonuç çıkmaması üzerine greve çıktıklarını belirtiler.

TÜMTİS’ten DHL Express’te Basın Açıklaması

dhl_IMG_0107.JPG

(13.06.2017) DHL Express yönetimi işçilerin sendikalaşma hakkını tanımayarak sendika üyesi iki işçiyi 9 Haziranda işten çıkardı. Bunun üzerine TÜMTİS, 12 Haziranda DHL Express’in Yenibosna’da bulunan merkezi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını TÜMTİS İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Ersin Türkmen gerçekleştirdi.

Türkiye’de Çocuk İşçi Sayısı 2 Milyona Yakın

cocuk-isci-2.jpg

(12.06.2017) 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü vesilesiyle yapılan açıklamalar, ortaya konan rakamlar Türkiye’de ve dünyada çocuk işçilikte gelinen vahim durumu gözler önüne seriyor. Buna göre dünyada 200 milyona yakın, Türkiye’de ise 2 milyona yakın çocuk işçi bulunuyor. Henüz korunup kollanmaları gereken çocuklar, işçileşiyor, küçücük bedenleriyle ağır yüklerin altına giriyorlar.

Arkadaş! Sorunu Yanlış Yerde Arama

11.06.2017, Tuzla’dan işsiz bir işçi

issizler.jpg

Kişinin kendisini, mevcut konumunu değerlendirirken esas aldığı ölçütler nelerdir? Başarı ya da başarısızlık kavramlarını nasıl ele almaktadır ve bunun yansımalarını kendinde nasıl görmektedir? İçinde yaşadığı topluma bakarken, olan biteni nasıl yorumlamaktadır? Bu ve buna benzer birçok soru sorabiliriz kendimize ve içinde yaşadığımız toplumsal formasyona dair...

Kıdem Tazminatında Bir Karşılaştırma

10.06.2017, Gebze’den bir metal işçisi

kidem-fona-devredilirse.png

Hükümetler yıllardır aç kurtlar gibi ağızları sulanırcasına kıdem tazminatına göz dikmiş durumdalar. Fon konusunu sürekli canlı tutuyorlar. Bugün hükümetin ve patronların iştahını kabartan bu mesele yeniden gündemde. Çalışma Bakanı katıldığı her basın açıklamasında, TV programlarında utanmadan, işçilerin %80’nini kıdem tazminatı hakkından faydalanamadığını itiraf ediyor.

Robottan Farkımız Ne?

10.06.2017, Tuzla’dan bir kadın işçi

robot_arms_at_car_factory.jpg

Ben bir fabrikada beyaz yakalı bir işçi olarak çalışıyorum ve ilk işim. Neredeyse tüm gün ayakta, koşturmacayla geçiyor. Geçenlerde iki gün boyunca üretimde, ayakta çalıştım. Bu iki gün sonunda ayaklarımda dayanılmaz bir ağrı vardı. Sebebini düşündüğümde sonradan aklıma tüm gün ayakta çalıştığım geldi. Sonra üretimde tüm gün ayakta çalışan arkadaşlar gözümün önünden geçti. Üstelik çoğu kadın işçi...

Kıdem Fonu: Sermaye Sınıfının Truva Atı

09.06.2017, Gebze’den bir petrokimya işçisi

truva-ati-kidem-tazminat-mi.jpg

Hükümet, yıllardır “kıdem tazminatını ne yapar ne ederim de işçilerin elinden alırım?” diye düşünüyordu. Hatta düşünmek bir yana defalarca denedi de. Her seferinde işçilerin tepkisinden çekinen hükümet, bu defa Truva Atı’nı devreye soktu. Patron medyası algı operasyonlarına başladı. Fonu allayıp pulladılar. Meğer hükümet bizlere güzel bir hediye sunuyormuş! Kıdem tazminatımız devlet garantisindeymiş!

Örgütlü Olalım, Kıdem Tazminatımızı Gasp Ettirmeyelim

09.06.2017, Ankara’dan sağlık işçisi

disk-ankara-kidem-2017.jpg

Kıdem tazminatı işçinin iş güvencesi ve de yıpranma payıdır. İşsiz kaldığında işçinin iş bulana kadar kendisini geçindirdiği paradır. Hükümet neden mi kıdem tazminatını bir fona devretmek istiyor? Çünkü kıdem tazminatı bir fona devredilince patron istediği işçiyi istediği zaman işten çıkarabilecek; tazminat hakkı olmayan işçi işsizlikten daha da korkacak, haksızlıklar karşısında daha çok boyun bükmek zorunda kalacak.

İşgücü Maliyeti ve Kıdem Tazminatı

09.06.2017, Ankara’dan matbaa-yayın işçisi

patron-isci-kar-payi.png

Doymak bilmeyen patronlar, daha fazla kâr elde etmek, işgücü maliyetlerini daha da düşürmek istiyorlar. Patronlar Türkiye’de işgücünün çok pahalı olduğunu iddia ediyorlar. Patronlar istiyor, AKP hükümeti yapıyor. Bugün AKP hükümeti, kıdem tazminatını “fona devrederek” işçinin elinden tamamen almak ve böylece işgücü maliyetlerini düşürmek istiyor.

Şişecam’da Anlaşma Sağlandı

sisecam-iscileri-2017.jpg

(08.06.2017) Kristal-İş Sendikası ile Cam İşverenleri Sendikası arasında yürütülen 25. Dönem Cam Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri bugün anlaşmayla sonuçlandı. 13 günlük eylemin ardından dün, Şişecam yönetimi tekrardan sendika ile masaya oturmak zorunda kaldı ve bugün anlaşma sağlandı.

İşçinin Canı AKP’nin Umurunda Değil!

hedef-sifir.jpg

(08.06.2017) İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun bütün işyerlerinde uygulamaya geçirilmesi AKP’li vekillerin talebiyle bir kez daha ertelenmek isteniyor. Üçüncü defa ertelenmek istenen yasanın yürürlüğe girmesi, 1 Temmuzdan itibaren 3 yıl sonrasına bırakılacak. Üstelik yasa patronlar lehine gevşetiliyor. AKP hükümeti patronların ricasını geri çevirmedi, bir süredir gündemde olan zeytinlik alanlarda sanayi tesisleri kurulmasını sağlayan “Üretim Reformu Tasarısı”nın içerisine eklediği bir maddeyle İSG kanununun 2020 yılına ertelemeyi gündemine aldı.

Ben, Daniel Blake: Anlatılan Senin Hikâyendir

08.06.2017, Esenyurt’tan mağaza işçisi

I-Daniel-Blake.jpg

İşçilerin yaşamını ve mücadelesini anlatan filmleriyle ünlü yönetmen Ken Loach, yine bir işçi filmi yapmış ve sınıfımızın can yakıcı sorunlarına değinmiş. Bir grup arkadaşla birlikte izlediğimiz “Ben, Daniel Blake” filmi işçilerin yaşamının patronlar sınıfı ve devlet eliyle nasıl karartıldığını bir kez daha ortaya koyuyor.

İşçilerin Örgütlülüğü Grev Yasaklarını Delecek!

08.06.2017, Mersin’den bir grup UİD-DER’li öğrenci

grev-yasagina-hayir-grfk

2002 tarihinden beri iktidarda olan AKP hükümetinin “ertelediği”, yani aslında yasakladığı grev sayısı Şişecam ile birlikte 12’ye, Mefar ile birlikte 13’e ulaştı. AKP iktidarı şu ana kadar lastik, cam, madencilik, metal, bankacılık ve petrokimya işkollarındaki birçok grevi yasakladı. Toplamda on binlerce işçinin grev hakkı elinden alınmış oldu. Görünürde grev iki ay erteleniyor. Oysa işçiler iki ayın sonunda grev hakkını kullanamadan hakem heyetinin kararına tabi olmak zorunda.

Artık Yalanlara Kanmayalım

08.06.2017, Esenyurt’tan bir market işçisi

kidem_tazminati_tumtis.jpg

Bildiğiniz gibi bir referandum dönemi geçirdik. Referandum sürecinde iktidar, “güçlü Türkiye”, “çift başlılık olmasın” ve “Avrupa’nın Erdoğan karşıtlığı” gibi söylemler üzerinden kampanyalar yürüttü. Havuz medyası Üçüncü Dünya Savaşına girildiği analizleri yaptı. Erdoğan her kürsüye çıktığında Avrupa’ya Amerika’ya ahkâmlar kesti. “İdam, idam, idam” dedi, süreci idare etti.

Bahara Ant Olsun

08.06.2017, Gebze’den bir işçi

bahar.jpg

Bahar ne zaman gelir diye merak ettiniz mi / Çiçekler nasıl açar / Kuşlar nasıl uçar / Bir gönül onlarca, yüzlerce yıl öteden neden tatlı tatlı dokunur, / dünün, bugünün, yarının gönüllerine / Masmavi göklere ulaşmak için

DİSK’ten Eş Zamanlı Eylem: Kıdem Tazminatına Dokunma!

disk-ankara_20170607_IMG_0393.JPG

(07.06.2017) DİSK, kıdem tazminatının fona aktarılarak gasp edilmek istenmesine karşı 7 Haziranda Türkiye’nin pek çok bölgesinde eş zamanlı eylemler gerçekleştirdi. İstanbul, Ankara, İzmir, Edirne, Antalya, Adana gibi büyük kentlerde gerçekleştirilen eylemlerde, kıdem tazminatının işçilerin iş güvencesi olduğu ve DİSK’in sonuna kadar kıdem tazminatına sahip çıkacağı dile getirildi. Ankara’da Çalışma Bakanlığı, İstanbul’da ise Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünde basın açıklamaları gerçekleştirildi.

Fas’ta “İş ve Adalet” Eylemleri Devam Ediyor

nasser-zefzafi-protests.jpg

(07.06.2017) Tunuslu Muhammed Buazizi, 2010’da, seyyar meyve-sebze tezgâhına el konulmasını kendini yakarak protesto etmiş ve bu olay önce tüm ülkeyi ardından Kuzey Afrika ve Ortadoğu’yu sarsan protesto gösterilerine yol açmıştı. Benzer bir olay geçtiğimiz yıl Ekim ayında Fas’ta yaşanmıştı. 31 yaşındaki Muhsin Fikri isimli bir balıkçı, polisin çöp kamyonuna attığı balıklarını kurtarmak isterken kamyonun presine sıkışarak hayatını kaybetmişti. Bu feci olayla Faslı emekçilerin öfkesi sokaklara taştı.

İşçi Kadınlar Kıdem Fonuna Hayır Diyor!

07.06.2017, Gebze’den bir kadın işçi

isci-kadinlar-kidem-fonuna-hayir-diyor.png

Kıdem tazminatının fona devredilmeye çalışıldığı bu günlerde yemekte, serviste, fabrikaya giriş çıkış saatlerinde her fırsatta arkadaşlarla kıdem tazminatı üzerine sohbet ediyorum. İlk başlarda kıdem tazminatının fona devrinin iyi bir şey olduğunu düşünen bazı arkadaşlar yok değildi. Fakat, işçi sınıfının penceresinden kıdem tazminatının ne olduğunu ve ne yapılmak istendiğini anlattığımda “iyi bir şey” diyenlerin de aslında bizler için hiç de iyi bir şey olmadığını anladığını gördüm.

Yalanlara Kanmayalım

07.06.2017, Gebze Plastikçiler Sanayinden bir işçi

akp-iscileri-dusunuyorsa.png

Sermaye medyası, ekranları “her işçi kıdem tazminatı alabilecek, bir gün bile çalışan kıdem tazminatı alacak” söylemleriyle doldurmuş durumda. Hal böyle olunca işçi kardeşlerimiz de bunu gerçek sanıyor. Çalıştığım işyerinde, servis duraklarında şahit olduğum tartışmalarda işçiler, fonun iyi ve bizim için yararlı olduğunu söylüyorlar.

Sermaye Grev Yasağına Doymuyor: Mefar İlaç’ta da Grev Yasak!

mefar-062017.jpg

(06.06.2017) AKP hükümeti bir grevi daha erteleme adı altında yasakladı. Açıkça patrondan yana tutum alarak işçilerin toplu pazarlık hakkını gasp etti. Petrol-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Mefar İlaç fabrikasında toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine, 18 Mayısta grev kararı asılmış ve 20 Haziranda da greve çıkılacağı duyurulmuştu. 294 sendikalı işçinin çalıştığı fabrikada grev oylamasında 143 kişinin ret kararına karşı 367 kişi greve evet demişti.

Direnişçi işçilerin lokmasını yiyen işçiler de işten çıkarıldı

“Sen misin Lokma Dağıtan!”

yuksel-seramik-lokma-2017.jpg

(06.06.2017) Aydın Söke’deki Yüksel Seramik fabrikasında, Türk-İş’e bağlı Çimse-İş Sendikasında örgütlenen 19 işçi işten atıldı. Atılan işçiler patronun sendika düşmanlığını ve çalışma koşullarını protesto etmek için fabrika önünde eylem gerçekleştirdiler. Yemeklerde tatlı verilmediğini ifade eden işçiler, yaptıkları lokmaları dağıttılar. Ancak patron tahammülsüzlüğünü bir kez daha göstererek, lokma alan 3 işçiyi daha işten çıkardı.

Ana Haber Bülteni

06.06.2017, Gebze’den bir metal işçisi

iscilerin-gundemi-062017.jpg

Evet, sayın seyirciler ana haber bültenimiz kaldığı yerden devam ediyor. Bir önceki bültenimizde sizlere grev yasaklarından bahsetmiştik. Yasaklar durmuyor, grevler daha başlamadan yasaklanmaya devam ediyor. Kristal-İş Sendikasının Şişecam fabrikalarında aldığı grev kararı “milli güvenliği bozacağı” öne sürülerek hükümet tarafından 2 gün öncesinden yasaklandı. Durun daha bitmedi yasaklar; hükümet yasaklaya yasaklaya yola devam ediyor.

Kıdem Tazminatı Teşvik Fonu Olmasın!

06.06.2017, Gebze Plastikçiler Sanayinden bir işçi

kidem-tesvik-olmasin.png

İktidarda olduğu dönem boyunca işçilerin kazanılmış haklarına tek tek saldırarak Türkiye’yi sermaye için dikensiz bir gül bahçesine döndüren AKP hükümeti, şimdilerde, işçiler için iş güvencesi anlamına gelen kıdem tazminatını fona devrederek ortadan kaldırmayı gündemine almış bulunuyor. İşçilere ucuz işçiliği, güvencesizliği, taşeronlaştırmayı, sendikasızlaştırılmayı ve iş kazalarını reva gören hükümet işverenlere ise tam gaz desteğe devam ediyor.

Büyülü Kılıçlar mı, Sınıf Bilinci mi?

04.06.2017, Gebze’den bir metal işçisi

excalibur-kilici.jpg

Geçenlerde hafta sonunu fırsat bilip arkadaşlarımla beraber bir sinema filmine gittik. Film bir kralın öz kardeşi tarafından ihanete uğramasını, kötü güçleri kullanarak iktidara geçmesini ve kardeşini öldürüp güçlü kılıcı ele geçirmesini anlatıyor. Esas kral ölüyor ve hayatını kaybettiği sırada büyülü kılıcı bir kayanın içine saplıyor. Kral ölmeden son anda oğlunu tekneye koyuyor...

Kıdem Tazminatı: Yalanlar ve Gerçekler!

kidem_tazminati_yalanlar.jpg

(05.06.2017) Patronlar sınıfının prangalarını çözeceğini ilan eden hükümet, kıdem tazminatını bir fona devrederek ortadan kaldırmayı planlıyor. Kıdem tazminatının kazanılmış bir hak ve iş güvencesi anlamına geldiğini bilen işçilerin fona tepkisi ise büyüyor. Dayanışma TV’nin yayınladığı video kıdem tazminatı hakkındaki yalanları ve gerçekleri ortaya seriyor.

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this