UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

“Endüstriyel Kazaları Önlemek” Sonraya Kaldı

tuprasta-yangin.jpg

(27.07.2017) 2013 yılında, “tehlikeli maddeler bulunduran kuruluşlarda büyük endüstriyel kazaların önlenmesi ve muhtemel kazaların insanlara ve çevreye olan zararlarının en aza indirilmesi amacıyla, yüksek seviyede, etkili ve sürekli korumayı sağlamak için alınması gerekli önlemler ile ilgili usul ve esasları belirlemek” için bir yönetmelik çıkarıldı. Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması başlıklı yönetmeliğin öngördüğü bazı zorunlulukların uygulanması, AKP’nin çıkardığı ek bir yönetmelikle 2 yıl daha ertelendi.

Şiir ve Mücadele: A.Kadir

a-kadir.png

(27.07.2017) Bazı şiirler vardır, bize ayna tutar. Toplumu, nasıl yaşadığımızı ve nasıl bir tarihe sahip olduğumuzu gösterir. 1917’de İstanbul’da doğan ve asıl adı İbrahim Abdulkadir Meriçboyu olan A. Kadir de şiirlerinde, yaşadığı dönemin toplumsal yaşantısını işlemiştir. Ezilenlerin tarafını tutmuş ve ezenlere karşı mücadele etmiştir. Sürgünlere ve hapis cezalarına mahkûm edilse de o hiçbir zaman şiirleriyle egemenlerin karşısına dikilmekten vazgeçmemiştir. 1940’larda Avrupa’da işçi sınıfını ezen faşizm iktidardaydı ve Türkiye’deki egemenler de Hitler’in düzenine özeniyorlardı.

Çay Saatinde Yanlıştan Dönmek

27.07.2017, Sancaktepe’den bir işçi

kidem-guvencedir.png

Çay saatiydi. Çayımı aldım ve dışarı çıktım. Nereye otursam diye bakınıyordum. İki arkadaş dertli, boyunları bükük bir şekilde duvara yaslanmış, kara kara düşünüyor ve konuşmuyorlardı. Sohbet etmek için bu arkadaşları seçtim. Yanlarına yaklaştım. “Hayırdır, bir derdiniz mi var?” diye sordum. Benimki de soru mu şimdi? Dertsiz işçi var mı ki? Neyse. İçlerinden biri cevap verdi: “Sorma abla. Krediyi ödeyemedim. Maaşıma icra geldi. Başka borçlar da var. Kara kara düşünüyorum nasıl ödeyeceğim diye.”

Avcılar Belediye İşçileri İş Bıraktı

avcilar-P_20170725_154948.jpg

(26.07.2017) Avcılar Belediyesi taşeron işçileri 3 aydır ücretlerini alamamaları üzerine yasal haklarını kullanarak iş bıraktılar. Belediyenin Park Bahçeler ve Fen İşleri müdürlüklerinde çalışan Belediye-İş üyesi yaklaşık 500 işçi, 24 Temmuz günü işbaşı yapmadı. Eylemlerine devam eden işçiler alacaklarının derhal ödenmesini ve bundan sonraki süreçte de herhangi bir aksama yaşanmamasını istiyorlar.

DHL Express İşçileri: Susma Haykır Sendika Haktır

tumtis_dhl_20170725__MGL9801.JPG

(26.07.2017) Sendikalaştıkları için işten atılan DHL Express işçileri, direnişlerinin 9. günü olan 25 Temmuzda Yenibosna’da bulunan DHL Express merkez binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdiler. DHL Express işçileri, Türk-İş’e bağlı TÜMTİS’e üye olarak, çoğunluk elde etmiş ve işveren bu durumu kabullenmeyerek sendika üyesi 9 işçiyi işten atmıştı.

OHAL’de İşçiler Haklarını Arayamıyor

2016-isci-eylemleri-istatistik.jpg

(26.07.2017) Emek Çalışmaları Topluluğu (EÇT) geçtiğimiz günlerde 2016 İşçi Sınıfı Eylemleri Raporu’nu yayımladı. Rapor; özellikle daha önceki yıllarda hazırlanan raporlarla kıyaslandığında, OHAL süresince işçi sınıfının elinin kolunun nasıl bağlandığını, nasıl bir cendere içine alındığını bir kez daha ayan beyan ortaya seriyor. İşçi eylemleri, sendikal mücadeleler, OHAL koşulları altında eylemlerin nasıl bir boyut aldığı, hak gaspları, KHK’larla işten atılmalar gibi birçok konu üzerinde duruyor.

Şişli’de Kent-Yol İşçileri İş Bıraktı

sisli-belediye-iscileri-20170725.jpg

(25.07.2017) Şişli Belediyesi’nin kendi iştiraki olan Kent-Yol şirketini ihaleye sokmama kararı üzerine işsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya bırakılan işçiler iş bırakarak durumu protesto etti. 17 yıldır Şişli Belediye Başkanlığının kamusal hizmetlerini kesintisiz yürüten Kent-Yol A.Ş’ye bağlı çalışan DİSK/Genel-İş üyesi 1470 işçi 24 Temmuzda sabah saat 07.00’den itibaren çöpleri toplamadı ve belediye binası önünde toplandı.

Okuyup Büyük Adam Olmak!

25.07.2017, Adıyaman’dan işsiz bir işçi

talebe.jpg

Okul sıralarında daha küçük yaşlardan kendi sınıf arkadaşlarımızla yarışıyoruz. Bize rekabet duygusunun yaşamı devam ettirmenin tek yolu olduğu öğretiliyor. Hırs ve rekabet üzerine kurulu eğitim sisteminde öğrencilere yarış atı muamelesi yapılıyor. Başarının ve zekânın ölçütü derslerden ve sınavlardan alınan notlar olarak görülüyor. Bireyciliği, hırsı ve rekabeti kutsayan kapitalist düzen işçi çocuklarına “çok çalışırsanız siz de ileride zengin olabilir, sınıf atlayabilir, rahat yaşayabilirsiniz” diyor.

İşsizlik Büyürken İş Saatleri Neden Uzuyor?

25.07.2017, Mersin’den bir eğitim işçisi

genc-issizler.jpg

İşsizlik, biz işçilerin mutlaka maruz kaldığı ve çalışırken de bir tehdit olarak patronların boynumuza salladığı kör bir kılıç aslında. Her gün milyonlarca işçi iş ararken, yüz binlercesi de uzun çalışma saatleri, hafta sonu mesaileri ile adeta çalışmak ve işini kaybetmemek için yaşar hale getiriliyor. Ben de her gün iş arayan o milyonların içerisindeyim.

Grev Hakkı Yoksa Kölelik Vardır

24.07.2017, Gebze’den petrokimya işçisi bir kadın

grev-yasagi-protesto-m.jpg

Dünyada üretilen her şey işçilerin emeğiyle ortaya çıkar. İşçiler gece-gündüz, yaz-kış demeden çalışır, üretirler. Kızgın demirler ellerinde hayat bulur, şekle girer, nice yapılar yükselir dört bir yanda. Koca bir zenginlik birikir işçilerin sırtından. Ne var ki bunca emeğin karşılığı uzun çalışma saatleri, düşük ücretler ve iş cinayetleri olarak geri döner işçilere. Ömürlerini fabrika köşelerinde tüketen işçiler, tüm bu olumsuzlukların üstesinden gelmek için örgütlenip üretimden gelen güçlerini kullanırlar.

Böylesi Yaşamak Değil

isci_kadinlar.jpg

(24.07.2017) Emekçi kadının durup düşünmek, sorgulamak için pek az vakti vardır. Öyle çok yük yüklenmiştir ki sırtına, bir kere geldiği bu dünyada kısacık yaşamını kimlerin belirlediğini, nasıl bir cendereye sıkıştırıldığını, kendisi ile aynı sorunlarla boğuşan ne çok emekçi kadın olduğunu pek az düşünür. Öyle bir koşturmaca ile geçer ki hayatı, şöyle bir durup sorgulamaya fırsatı olmaz. Oysa bir kere sorgulamaya başladı mı ona normal gelen, “zaten böyle olur” dediği pek çok şeyin normal olmadığını, küçük bir azınlık tarafından topluma dayatıldığını görür.

Günden Güne Eriyen Alım Gücü

24.07.2017, Sancaktepe’den bir işçi

alim-gucu.jpg

Ağustosta yapılacak 2018-2019 memur zam oranlarının belirleneceği toplu sözleşme görüşmeleri yaklaşırken Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yaptığı araştırma, kamu işçilerinin aldığı ücretin yaşam koşulları karşısında nasıl eridiğini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. 2017 Haziran ayına ait asgari geçim endeksi araştırmasına göre çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 2 bin 540 lira olarak hesaplandı.

Zamansız Kullanılan Yıllık İzinler

24.07.2017, Gebze’den bir metal işçisi

izin hakki.JPG

Yaz ayının gelmesi ve havanın iyice ısınmasıyla birlikte pek çok kişinin gündeminde tatil yapma planları var. Türk Metal’in örgütlü olduğu bir fabrikada çalışan bir metal işçisiyim. Tatil planları, senelik izin konusu doğal olarak bizim de gündemimizde. Ancak işçi senelik izniyle ilgili planlar yaparken patron da üretimi arttırma planları yapıyor, üstelik işçiye de hiç bir şey sorulmuyor. Maalesef ki sendikalı olmamıza rağmen bizde durum bu şekilde ilerliyor.

Kemal Türkler Mezarı Başında Anıldı

kemal-turkler-anma-2017.JPG

(23.07.2017) Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK’in kurulmasına öncülük eden ve işçi sınıfı hareketinin gelişmesinde büyük rol oynayan Kemal Türkler, katledilişinin 37. yılında mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda Birleşik Metal-İş’in düzenlediği anmaya birçok sendika, demokratik kitle örgütü ve UİD-DER katıldı. Topkapı mezarlığının girişinde toplanan kitle, Kemal Türkler’in mezarının olduğu alana doğru yürüyüş yaptı.

Rekabeti Körükleyen Sayaçlar

23.07.2017, Tuzla’dan bir metal işçisi

uretim-takip-sayaci.jpg

Çalıştığım fabrikada uzun bir aradan sonra işler giderek artmaya başladı. Siparişler arttıkça işçiler arasındaki rekabet de körüklenmeye başladı. İşyerimiz sendikalı fakat sendikanın olması maalesef bütün işçilerin örgütlü ve bilinçli olduğu anlamına gelmiyor. Son zamanlarda yaşadığımız bazı gelişmeler gerçekten işçilerin yeterince birlik olmadığında, patronların uyanıklıklarına karşı savunmasız olduğunu gösteriyor.

Kemal Türkler: Mücadeleci Bir İşçi Önderi

kemal-turkler_102087.jpg

(22.07.2017) İşçi sınıfının mücadele tarihi birçok önemli dersle doludur. İşçi mücadelesinin yükseldiği dönemlere damgasını vuran anlar, eylemler, örgütler ve kişiler vardır. 1960 ilâ 1980 arasındaki döneme damgasını vuran Kavel, 15-16 Haziran, 1 Mayıs 1977 gibi işçi mücadeleleri, Türkiye işçi sınıfı mücadelesinin köşe taşlarındandır. İşte Kemal Türkler işçi sınıfının görkemli eylemleriyle ayağa kalktığı bu dönemin sembol isimlerinden biridir

Sermayenin Parolası: Paran Yoksa Öl!

22.07.2017, Ankara’dan bir sağlık işçisi

hastane-acil.jpg

Geçtiğimiz günlerde çalıştığım hastaneye 6 yaşında bir çocuk ateş, iştahsızlık, halsizlik şikâyetleriyle ailesi tarafından getirildi. Tahliller için örnekler alındı, ateşini düşürmek için serum takıldı. Kan sonuçlarına bakan ve çocuğu muayene eden doktor, çocuğun yüksek ihtimalle menenjit olabileceğini söyledi. Menenjit beyin zarlarının iltihaplanmasıyla oluşan bulaşıcı ve ağır bir hastalık. Tedavi edilmezse beyin hasarı ve ölüm riski taşıyor

İş Bulma Sevinci ve Çileli Evrak Listeleri!

22.07.2017, Beylükdüzü’nden bir işçi

ise-giris-saglik-raporu.jpg

Yeni bir işyerine başlayacağım için evrak çıkarmam gerektiğini söyleyip liste verdiler. Ben de önce sağlık ocağına gittim. Fakat doktor bana “burada bu testleri yaptıramazsın özelde ancak parayla yaptırman gerek” dedi. Ben de “devlet hastanesinde yaptırsam olur mu?” dedim. “Olmaz, evraklarını zor yaptırırsın” dedi. Ben de “peki, kaç para?” diye sordum...

Aslanı Kedi Yapan Taktikler

metal-iscileri-eylem.jpg

(21.07.2017) 2015’te metal işçileri greve çıkmışlardı. Gebze’deki fabrikaların önünde eylem yapılıyordu. İşçilerde büyük bir coşku vardı. Ancak ertesi gün grev yasaklandı ve işçiler yeterince örgütlü olmadıkları için bu yasağa direnemediler, işbaşı yaptılar. Bir işçi o gün duygularını şu şekilde ifade etmişti: “Greve aslan gibi çıktık, tezgâhların başına kedi gibi döndük.”

Göz Göre Göre İşçi Katliamı

adana-iscinayeti-vinc.jpg

(21.07.2017) 20 Temmuzda Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesinde tam bir işçi katliamı gerçekleşti. Gübre fabrikasının çatı kaplamasını yapmak için Suruç’tan Adana’ya gelen ve birbirleriyle akraba olan 6 işçi bir vinç sepetine bindirildi. Oysa sepet iki kişilikti. Üstelik halatı çelik değil iptendi. Sepet yükselirken ip koptu ve işçiler 10 metreden düşerek yere çakıldılar.

Kölelik Bürolarında İşçi Olmak

21.07.2017, Ankara’dan işçi öğrenci

kiralik-isci-burolarina-hayir.JPG

Kiralık işçiliğin önünü açan yasa tasarısı geçtiğimiz sene Mayıs ayında yürürlüğe girmişti. Peki, nedir kiralık işçi yasası? Hatırlayalım: “Bu yasa, işçilerin aynı köleler gibi kiralanmasını getiriyor. İşçileri işe alacak özel istihdam büroları, dileyen patrona bu işçileri saatlik, günlük ya da aylık kiralıyor. Kısa süreli sözleşmelerle çalıştırılacak bu işçiler, bir yılı doldurmadan kendilerini kapının önünde bulacaklar.

Hafta Tatili Düzenlemesinde Son Durum

fabrika-metal.jpg

(19.07.2017) Haziran ayı sonunda “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Kanunu” Meclisten geçti. Bu kanun 1924 yılından bu yana yürürlükte olan 394 sayılı Hafta Tatili Kanununu yürürlükten kaldırdı. Böylelikle hükümet işverenler için bir düzenleme daha yapmış oldu. Şirketler artık hafta tatilinde çalışma yapmak için belediyelerden hafta sonu çalışma ruhsatı almak zorunda değil. Pazar günü fabrikalar, sanayi işletmeleri, AVM’ler ve küçük işyerleri belediyelere harç ödenmeden açılabilecek.

İşten Atılan DHL Express İşçileri Direnişte

dhl_MGL9594.JPG

(19.07.2017) TÜMTİS sendikasına üye oldukları için işten atılan 9 DHL Express işçisi, İstanbul Yenibosna’daki merkez ofis önünde direnişe geçti. DHL Express işçileri, yaklaşık 8 ay önce TÜMTİS sendikasında örgütlenmeye başlamış ve toplu sözleşme yetkisi alacak çoğunluğu sağlamışlardı. Sendikanın yetki için Bakanlığa başvurmasının ardından DHL Express işvereni çoğunluğa itiraz etti ve işçilere baskı yaparak sendikadan istifa etmeye zorladı.

Yağmuru Afete Dönüştüren Kâr Düzenidir!

istanbulda-yagmur-felaketi-1.jpg

(19.07.2017) İstanbul 18 Temmuzda yağışlı bir güne uyandı ve İstanbullular gün boyunca selle, su baskınlarıyla boğuştular. Kimi yerde karadaki sel ve deniz birleşirken kimi yerde metroları su bastı. Arabalar birbirine girdi, evler ve işyerleri ikinci katlarına kadar suyla doldu. İnsanlar işlerine ve evlerine gidemediler. Sokaklarda arabaların üzerinde mahsur kalanlar, işlerine yüzerek gidenler oldu.

Sağlıksız ve Güvenliksiz Çalışan İSG Uzmanları

19.07.2017, Ankara’dan İSG uzmanı bir kadın işçi

isg-egitimi.jpg

Türkiye’de 2012 yılında çıkarılan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunuyla birlikte işyerlerinde iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu getirildi. Bu yolla gerekli önlemlerin alınacağı ve iş kazalarının minimuma indirileceği vaat edilmişti. Bu kanunun ardından iş kazaları sayısında azalma olması beklenirken tam tersine artış oldu.

“Bakanlık İyi Çalışıyor”muş!

Pendik’ten bir işçi

bakanlik-iyi-calisiyormus

(18.07.2017) Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, geçtiğimiz günlerde bir toplantıda, “Bugün dünyada 3 milyar, ülkemizde ise yaklaşık 14 milyon işgücü bulunmaktadır. Bununla birlikte her gün yaklaşık 1 milyon iş kazası yaşanmakta, iş kazası ve meslek hastalıkları sonucu her yıl 2,3 milyon insan hayatını kaybetmektedir. Çok daha fazla insan ise iş göremez hale gelmektedir” dedi. Bu tablonun üzerinde durulmuyor. İş kazası nedeniyle çalışamaz hale gelenler zaten tamamen göz ardı ediliyor.

Bunları İşçi Basınından Öğreniyorum

18.07.2017, Gazi Üniversitesi’nden bir öğrenci

uidder-web-site-20170718.jpg

İşçilerin kazanılmış hakkı ve iş güvenceleri olan kıdem tazminatının fona devredilerek gasp edilmesi uzun zamandır hükümetin gündeminde. Burjuva medya ise bunu “bütün işçiler kıdem tazminatı alabilecek” şeklinde “müjdeli” haber olarak servis ediyor. Sendikasız, örgütsüz olan ve özelikle taşeronda çalışıp kıdem tazminatını alamayan işçilere, sermaye medyası tarafından sürekli yalan haberler veriliyor.

Toplumu çürüten, dünyayı cehenneme çeviren

Kapitalizmi İnsanlığın Başından Defedelim!

641677_cese-fuego-syria.jpg

(18.07.2017) Nasıl bir dünyada yaşadığımızı anlamak için manzaraya bakmak yeterli: Ne yana baksak yoksulluk, savaş, acı, şiddet ve kaos! Ne yana baksak haksızlık, riyakârlık ve çürüme! İnsanlar karamsar, umutsuz ve mutsuz. Tüm dünyada topluma tam bir cinnet ve insanlıktan çıkma hali egemen. Çünkü dünyada kapitalist sömürü düzeni hüküm sürüyor ve sermaye sınıfına hizmet eden bu düzen dünyayı cehenneme çeviriyor!

İsveç’te Temizlik İşçilerinin Eylemleri Sürüyor

170705-sopstrejk-493424-se-gp-1-jpg.jpg

(16.07.2017) İsveç’in başkenti Stockholm’de temizlik işçileri, 5 Temmuzda greve çıktılar. Stockholm Belediyesi, işçilerin gerçekleştirdiği iş bırakma eyleminin aniden gerçekleştirildiğini ve yasadışı bir grev olduğunu ileri sürüyor. Temizlik işçilerinin eylemleri, Ekimden itibaren geçerli olacak ücret için yapılan görüşmelerin tıkanması, çöp toplama kamyonları ve istasyonlarının anahtarlarının toplanarak dijital sicil kayıtlarına geçirilmek istenmesi üzerine patlak verdi.

Göç Yollarında Köle Ticaretinin Merkezi Libya

libya-kole-pazari.jpg

(15.07.2017) 2011’de Kuzey Afrika ve Ortadoğu’yu sarsan halk isyanları yaşanmıştı. Bu durumu fırsata çeviren emperyalist güçler, Libya’da Kaddafi rejimini devirdiler. “Özgürlük” ve “demokrasi” getirme bahanesiyle Libya’yı yıllardır son bulmayan bir iç savaş cehenneminin içine sürüklediler. Emperyalist güçler adeta birer akbaba gibi, başta petrol olmak üzere Libya’nın zenginliklerinden daha fazla pay kapma yarışındalar.

TRT’nin Hizmeti Patronlara, Maliyeti İşçilere

14.07.2017, Sancaktepe’den bir işçi

trt-payi.jpg

AKP hükümeti patronların üzerindeki “yükleri” kaldırmaya devam ediyor. İşçilerin ücretlerinden, yaptıkları harcamalardan, ellerindeki telefonlardan, her şeyden vergi kesilirken, patronların ödediği vergiler iyice düşürülüyor. Son olarak Haziran ayında Mecliste kabul edilen Üretim Reform Paketi ile elektrik faturalarında “TRT katkı payı” adı altında kesilen vergi patronlar için kaldırıldı.

Bir, İki, Üç, Dört… Eyvah Her Şeyi Sayıyorum!

14.07.2017, Pendik’ten bir kadın işçi

pazar-alisverisi.jpg

Biz işçiler günün büyük bir kısmını sürekli çalışarak geçiriyoruz. Yoğun bir tempoyla makinelerin hızına yetişmeye çalışıyoruz. Çalış çalış, aylar yıllar geçiyor. Sanki fabrikayla kesmişler göbek bağımızı. Teknoloji gelişiyor, makineler gün geçtikçe daha da hızlı ve verimli üretim yapıyor. Makineler gelişip işyerlerinde üretimin kapasitesi ve patronların kârı artarken biz işçi sınıfı ise yerimizde sayıyoruz.

Sendikalardan Kıdem Tazminatı Açıklaması

disk-kidem-tazminati.jpg

(13.07.2017) Kıdem tazminatı fonu konusu, 4 Temmuzda gerçekleştirilen Üçlü Danışma Kurulu Toplantısında patron ve sendika temsilcilerinin gündemine getirildi. Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile işçi ve işveren temsilcilerinin katıldığı Üçlü Danışma Kurulu toplantısında, taraflar fon uygulaması konusunda somut bilgi içeren taslak beklerken, bakanlık tarafından hiçbir taslak sunulmadı. Aylardır medyada bu konunun işlendiğini hatırlatan sendikalar, bu duruma tepki gösterdiler.

DİSK: Grev Tehdit Değil Haktır! OHAL Kaldırılsın!

disk-ohal-grev-yasaklari.png

(13.07.2017) DİSK Yönetim Kurulu adına DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın grev yasaklarıyla ilgili konuşması hakkında bir basın açıklaması yaptı.

Artık Üniversite Bitirmek de Matah Bir Şey Değil!

13.07.2017, Beylikdüzü’nden bir genç işçi

kadin-isci-metal.jpg

Çalıştığım fabrikada bir ayda 25 kadın işçi işe girdi. Kadın işçilerle hiç konuşma fırsatım olmamıştı. Geçen yemek sırasında birbirimize selam verme şansımız oldu, ben ilk önce hoş geldiniz dedim. Gülümsediler ve “sağ olasın bize hoş geldiniz diyen olmadı da, sen öyle deyince sanki kendi evimizdeymişiz gibi hissettik” dediler. Aslında kadınlar doğru söylüyorlardı yeni gelen işçiler eski işçiler tarafından dışlanıyorlar.

İktidardan İtiraf: OHAL Grevleri Yasaklamak İçin Var!

ohal-grev-yasagi.jpg

(12.07.2017) 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıl dönümü vesilesiyle Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nin düzenlediği toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, OHAL’i neden sürdürdüklerine açıklık getirdi. Sermaye temsilcilerine konuşan Erdoğan, OHAL’in amacının onları işçi grevlerinden korumak olduğunu itiraf etti.

İzmir’de Deniz Ulaşımında Grev

izmir-bostanli-grev-20170712.jpg

(12.07.2017) İzmir’de belediyeye bağlı şirket tarafından işletilen deniz ulaşımında örgütlü Türkiye Denizciler Sendikası (TDS) grev kararı aldı. Grev nedeniyle bu sabah saat 06.00’dan itibaren vapur ve feribot seferleri durdu. TDS Genel Başkanının açıkladığına göre, sendika, kurulduğu tarihten bu yana ilk defa grev kararını uygulamaya soktu.

Suriyelilere Tecavüz ve Şiddetten Kim Sorumlu?

emani-rahmun-cenazesi.jpg

(11.07.2017) 6 Temmuz sabahı Sakarya’nın Kaynarca ilçesinde 9 aylık hamile bir kadın ve 10 aylık çocuğu başları ezilerek öldürüldü. Bu vahşetin ardından ortaya çıkan ayrıntılar, kapitalizmin dünyayı nasıl cehenneme çevrildiğinin, toplumu ve insanları nasıl çürüttüğünün bir göstergesidir. Öldürülen Emani Er-Rahmun henüz 20 yaşındaydı. Eşi Halid Er-Rahmun ile birlikte 1 yıl önce Türkiye’ye gelmişti.

“Misafirlik” ve “Düz İşçilik”

11.07.2017, Pendik’ten bir işçi

suriyeli_ayakkabi_iscileri.jpg

Bizler ne çok misafirperverdik! Dillere destandı bizim kucaklayıcılığımız. Öyle ya savaştan kaçmış, canını kurtarmaktan başka bir derdi olmayan Suriyeli emekçiler; bizim yaşadığımız ülkeye, Türkiye’ye sığınmış ve biz de onlara kucak açmıştık. Ne büyük onur! Bunları anlatmaya devam ediyor bizim hükümet yetkililerimiz. Suriyeli savaş mağdurları konusunda Avrupa ile girişilen “Kayseri pazarlıklarının” üzerinden pek bir vakit geçmedi.

İş Güvenliği Uzmanları İşçi Haklarını Nereden Öğreniyor?

11.07.2017, Tuzla’dan bir iş güvenliği uzmanı

is-guvenligi-uzmani.jpg

Birkaç hafta önce iş güvenliği uzmanı olarak yeni başladığım inşaatta, eski uzman işe yeni başlamış işçilere işe giriş eğitimi verdi. Ben de o eğitime katıldım. Bu eğitimin ardından uzman arkadaş, kıdem tazminatıyla da ilgili bilgi vermeye başladı. Prosedür olarak işe yeni başlayan işçi arkadaşlara işe giriş eğitimi için yapılan sunumun içinde yasal haklarla ilgili olarak da eğitim verilir.

Başka Bir Dünya Yok, Tek Seçenek Mücadele!

10.07.2017, Gebze’den bir metal işçisi

stephan-hawking.jpg

Kapitalistler arası rekabet, sadece kâra dayalı, plansız ve aşırı üretim, doğal kaynakların tahrip edilmesi, bunun sonucu olan küresel ısınma, nükleer atıklar, savaşlar… Dünyamız her geçen gün bir yok oluşa doğru sürükleniyor. Felaket senaryoları bitmek bilmiyor. Gün geçmiyor ki kimi bilim insanları bu felaket senaryolarına yaptıkları araştırmalar, yayınladıkları makalelerle yeni fantastik çözümler sunmasınlar. Bu son çözümlerden birini de dünyaca ünlü fizikçi Stephen Hawking ortaya attı.

G-20 Zirvesi: On Binler Sömürücülere Karşı!

g20-2017-m.jpg

(09.07.2017) Dünyanın en büyük ekonomilerine sahip 19 ülkenin ve AB’nin oluşturduğu G-20 zirvesi, bu yıl 7-8 Temmuzda Almanya’da toplandı. Dünya genelinde işçi ve emekçi kitlelerin yaşam standartları giderek kötüleşiyor. Yoksulluk yaygınlaşıyor. Çünkü üretilen tüm zenginlik giderek daha az insanın elinde birikiyor.

Sırbistan’da Fiat-Chrysler Otomobil İşçileri Grevde!

fiat-serbia-1.jpg

(09.07.2017) Sırbistan’ın Kragujevac şehrinde bulunan Fiat-Chrysler fabrikası işçileri 27 Haziranda iş bıraktı. 26 Haziranda bir uyarı grevi yapan işçiler, yönetimin sessizliği karşısında süresiz grev kararı aldı. İşçiler, geçinebilecekleri bir ücret istiyor. Son derece kötü koşullarda çalışan işçiler, mücadele etmeden bu koşulların düzelmeyeceğini ifade ediyorlar. Az işçiyle çok iş yapılmasını isteyen Fiat yönetimi, yeterli işçi çalıştırmıyor.

Sana Benzemek

09.07.2017, Gebze’den metal işçisi

grafik-kitle.jpg

Niye bana öyle bakıyorsun? / Hayır sana bakmıyorum. / Kendime ve hayata bakıyorum. / Karşımda bir çift ayna. / Şimdi fark ettim daha şimdi / Ağlasan herhalde ben de ağlarım / Yahu hele bir gül / Bak ben de gülerim seninle

Ama Televizyon Öyle Diyor!

medya_okuryazarligi.jpg

(08.07.2017) İşyerlerimizde, mahallelerimizde, okullarımızda arkadaşlarımızla sohbetler ediyor, sorunlarımızı tartışıyoruz. Karşımızdaki insanın kafasının karışık olduğunu ya da savunduğu şeyin yanlış olduğunu belirttiğimizde ise cevap genelde şu oluyor: “Ama televizyon öyle diyor!” Elbette bunun bir sebebi var. Uzun saatler boyunca çalışan işçi ve emekçiler, kendilerine kalan kısacık zamanı da televizyon izleyerek ve uyku gibi zorunlu ihtiyaçlarını karşılayarak geçiriyorlar.

“Babalarımız Bizleri Seviyordu, Ya Biz?”

08.07.2017, Gebze’den bir kadın işçi

baba-cocuk-mucadele.JPG

Enjeksiyon bölümünde çalışan İbrahim Abi, yemek molasında derinden bir sesle “babalarımız bizleri seviyordu. Ama biz çocuklarımızı sevmiyoruz” deyiverdi. Özellikle kadın işçiler “nasıl bir babasın sen? Çocuklarını sevmediğini söylüyorsun” diyerek önce tepki gösterdiler. Çünkü anne ve baba olmak kendinden önce çocuklarını düşünmek, onların geleceği için çalışmak, çabalamak demek bir yerde.

Kıdem Tazminatı Caiz Değilmiş!

07.07.2017, Şirinevler’den bir işçi

cubbeli-ve-kidem.jpg

Birkaç hafta önce Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün daha önce yaptığı bir açıklamanın görüntüleri yeniden haberlere yansımıştı. Bir televizyon kanalında katıldığı programda “kıdem tazminatı almak caiz midir?” sorusuna “caiz değil, çünkü kıdem tazminatı işçinin hakkı değil. Maaşını almış. Kendi çıksa alamıyor, patron çıkarırsa alıyor. Hakkı olsa kendi de çıksa alması lazım. Demek ki hakkı değil” diye cevap vermişti.

Fıtrat ve Ölüm Hep İşçiye mi Düşer?

07.07.2017, Tuzla’dan bir işçi

fitrat-degil.jpg

İnşaatın evrakları tamamlanmış, malzemeler, kamyonlar, çimento ve tuğlalar hazır, sözde güvenlik önlemleri kâğıt üstünde tamam, işçiler geçimlerini sağlayabilmek için hızlı ve fazla çalışmaya mecbur. İş başlıyor ve kaçınılmaz olan gerçekleşiyor. Bu inşaatın harcına da bir işçinin kanı akıtılıyor. Nevzat Güneş, evli ve iki çocuk babası 50 yaşında bir inşaat işçisiydi. Samsun’un İlkadım ilçesinde çalıştığı inşaatın ikinci katından düşerek yaşamını kaybetti.

Rüyada Grev Görmek

07.07.2017, Gebze’den bir kadın işçi

kimberly-clark-grevi-20140625_20.JPG

Çay molasında bir grup işçi arkadaşla bir yandan soluklanıp bir yandan sohbet ediyorduk. Sohbet yaklaşan MESS sözleşmeleri üzerine birden hararetlendi. Herkes düşük ücretler, fazla mesailer, geçim derdi, sözleşmenin nasıl geçeceği üzerine konuşmaya başladı. Mehmet Abi, her gün bu konuları konuştuğumuz için artık sözleşmenin rüyalarına girdiğini söyleyip, anlatmaya başladı.

Diam İşçilerine Uluslararası Destek ve Basın Açıklaması

diam-destek-basin-aciklamasi.jpg

(06.07.2017) 5 Diam Vitrin işçisi, Birleşik Metal-İş Sendikasına üye oldukları gerekçesiyle 12 Mayısta işten atılmıştı. İşçiler, işten çıkarılan arkadaşlarına sahip çıkmak amacıyla eylemlere başlamış ve 10 işçi daha işten atılmıştı. Eylemlere devam eden 80 işçi daha işten atılmış ve işten atılan toplam işçi sayısı 95’e yükselmişti.

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this