UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Türkiye 3, Patronlar 5-10 Kat Büyümüş, Ya İşçiler?

zenginlik-artti-isci-fakirlesti-info.jpg

(23.05.2017) Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde patronların örgütü TÜSİAD’ın düzenlediği Yüksek İstişare Kurulu toplantısına katıldı. Burada bir konuşma yapan Erdoğan, başarılı bir performans ortaya koyduklarını, ülkenin üç kat büyüdüğünü ve patronların işlerinin 5 kat 10 kat büyüdüğünü söylüyor. Peki, bu başarılı performans, büyüme ve işlerin artması ne pahasına oldu?

İş Güvencemize Sahip Çıkalım

23.05.2017, Tuzla’dan bir kadın işçi

kidem-tazminati.jpg

Hükümet işçi sınıfının önemli bir kazanımı olan ve aynı zamanda da iş güvencesi demek olan kıdem tazminatı hakkını en az tepki ile elinden almak için bin türlü yalan ve çarpıtmaya başvuruyor. AKP hükümeti oluşacak fon sayesinde tüm işçilerin tazminat alabileceğini ballandıra ballandıra anlatırken, arka planda burjuva hükümete ve patronlar sınıfına milyonlarca işçinin alın terini ceplerine doya doya indirebilecekleri bir fon oluşturmanın peşinde.

Taşeron İşçisi ve Kıdem Tazminatı Hakkı

23.05.2017, Esenyurt’tan bir inşaat işçisi

insaat-iscisi

Bugünlerde bütün işçilerin gündemini meşgul eden bir konu da kıdem tazminatıdır. Devlet patronlara kıyak, işçilere kazık şeklinde kıdem tazminatımızı fona devredip, iş garantimizi elimizden almaya çalışıyor. Gerçi ben ve benim gibi inşaatlarda, taşeron ya da alt taşeronlarda çalışan işçilerin elinden çoktan alındı bu hak, her ne kadar yasalarda olsa da…

Şişecam Grevi de Yasaklandı

camgrevi-20140701_02_2.jpg

(22.05.2017) Şişecam’da işverenle Kristal-İş arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması üzerine grev kararı alınmış ve tarih olarak 24 Mayıs belirlenmişti. Ancak greve daha 2 gün olmasına rağmen, AKP hükümeti bekleneni yaptı ve grevi erteleme adı altında yasakladı. AKP hükümeti, Şişecam patronunun beklentisini boşa çıkarmadı. Bu kararla birlikte bir kez daha patronların yanında olduğunu ve işçi düşmanı yüzünü gösterdi.

Sendikalara 15-16 Haziran Direnişinden Bakmak

2012-06-16-havais-destek_1.JPG

(22.05.2017) Bugün Türkiye’de kayıtlı çalışan 13 milyon işçi var. Kayıt dışı çalışanları ve işsizleri de eklediğimizde bu sayı 20 milyonu geçiyor. 20 milyon işçinin ailesini de eklediğimizde işçi sınıfı toplumda ezici çoğunluk haline geliyor. Buna rağmen bu toplumda sorunları en az gündem olan, talepleri en az duyulan insanlar işçiler. Sorunların çözülebilmesi için işçilerin patronlar karşısında bir güç haline gelmeleri gerekir. Peki, işçiler nasıl bir güç haline gelirler?

“Biz Olmasak, Onlar Acından Ölür!”

22.05.2017, Tuzla’dan bir işçi

1-mayis-gebze_20170501_IMG_8827.jpg

1 Mayıs miting alanındayız. Fabrikalardan kortejler de alana girmiş durumda. Hemen yakınımızda iki metal işçisi, arkadaşına heyecanla bir şeyler anlatan kadını dinliyorlar. “İşçiler olarak biz olup bitenleri çok anlamıyoruz. Bak emeklilik yasası geçtiğinde de böyle olmuştu. Ben babama bir türlü anlatamadım. ‘İktidardaki düzenbazlar çok ciddi. Bu hakkı elimizden alacaklar. Bizim karşı çıkmamız lazım’ dedim...

Sınıfsız Bir Toplum: Yeter ki Hayal Edelim!

el-ele-dunya.jpg

(21.05.2017) İnsanlık var olduğundan beri insanlar hep daha güzel günlerin, daha iyi bir yaşamın hayallerini kurmuşlardır. Çünkü hayal kurmak yaşamın kendisidir, umut etmektir geleceğe dair. Toplumlar sınıflara bölündüğü zamanlardan beri, ezilen ve sömürülenler her daim sınıfsız, sömürüsüz, savaşsız, insanın insana kulluk etmediği, eşitliğin, özgürlüğün, barışın, mutluluğun hâkim olduğu bir gelecek hayalini kurmuşlardır.

Tarihten Tarihimizi Okumak!

20.05.2017, Gebze’den bir gıda işçisi

iscibirligi.jpg

Hemen her hafta veya her ay belirli günler hakkında anmalar, törenler veya paneller düzenlenir. Milli, dini, kültürel içerikte bu etkinliklerde tarih işlenir, başarılar anlatılır ve bugün için gerekli dersler çıkartılır. Bu anlatım elbette tarafsız olamaz. Bugün kim egemense, iktidar ve güç kimdeyse tarihi de kendi istediği gibi yeniden yazıyor, işliyor ve yeni kuşaklara bu mantıkla aktarıyor.

Hükümet Gerçek Niyetini Açıkladı: Kıdem Pranga İmiş!

kidemime-dokunma-n-canikli.jpg

(19.05.2017) Patronların istekleri temelinde çalışan AKP hükümeti, uzun bir süredir kıdem tazminatını bir fona aktarmak ve zamanla ortadan kaldırmak istiyor. 18 Mayısta üst düzey şirket yöneticilerinin katıldığı bir toplantıda konuşan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin kıdem tazminatını patronların ayağına takılmış pranga olarak değerlendirmesi, hükümetin gerçek niyetinin ne olduğunu gözler önüne seriyor.

16 İşçi Öldü, Suçlu Yok, Sorumlu Yok!

siirt-sirvan-faciasi.jpg

(19.05.2017) 17 Kasım 2016’da Şiirt’in Şirvan ilçesinde Ciner Holding’e bağlı Park Elektrik şirketine ait açık maden işletmesinde şev kayması gerçekleşmiş ve 16 işçi yaşamını yitirmişti. İşçilerin cenazeleri günlerce toprak altında kalmış, tüm yetkililer olayın aşırı yağmur nedeniyle gerçekleştiğini ve öngörülemeyen bir doğal afet olduğunu iddia etmişlerdi.

İş Kazalarına Karşı “Milli Seferberlik” Yalanı!

Tuzla’dan bir grup İSG uzmanı

soma-faciasi.jpg

(19.05.2017) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 13 Mayısta 3. Havalimanı inşaatında düzenlenen “İş Sağlığı ve Güvenliği Hedef Sıfır Deklarasyon” imza töreniyle iş sağlığı ve güvenliği seferberliği başlattıklarını açıkladı. Müezzinoğlu, iş sağlığı ve güvenliğinin öncelikli işlerinden olduğunu, bu alanda mesafe aldıklarını ama dünya standartlarına göre hâlâ kayıplarının büyük olduğunu anlattı.

Yunanistan’da Genel Grev!

thessalonikh-17-mah-6.jpg

(19.05.2017) Yunanistan’da işçiler 17 Mayıs Çarşamba günü genel greve gitti. Kamu Çalışanları Federasyonu (ADEDY) ve İşçi Sendikaları Genel Konfederasyonu’nun (GSEE) çağrısıyla gerçekleşen grev, başta Atina olmak üzere çok sayıda şehirde geniş katılımla gerçekleşti. Uzun yıllardır kemer sıkma politikalarıyla gündem olan Yunanistan’da hükümet, emekli ücretlerinde kesintiye ve gelir vergisi artışına gitmek için yeni bir yasa çıkaracağını duyurdu.

UİD-DER Kıdem Tazminatımızı Korumak İçin Bize Yol Gösteriyor

19.05.2017, Kartal’dan bir kadın işçi

sirinevler_20160207_MGL0592.JPG

Sermaye sınıfı yıllardır işçileri hiçbir bedel ödemeden işten atmanın yollarını arıyor. Kriz kârları düşürdüğünde, işçiler sendikalı olmak için örgütlenmeye başladıklarında veya hakkını arayan işçiden kurtulmak istediklerinde patronlar hiçbir sorun yaşamadan istedikleri işçiyi işten çıkarmak istiyorlar.  Ama kıdem tazminatı hep patronlar sınıfının ayağına bağ oluyor.

Emekçi Kadınlar Yalanlara Hayır Dedi

1-mayis-gebze_20170501_IMG_8786m.jpg

(18.05.2017) AKP iktidarı referandum öncesinde emekçi kadınların oylarını alabilmek için çok uğraştı. Mart ve Nisan ayı boyunca havuz medyasında “kadınlara müjde” başlıklı haberler yapıldı. Neler yoktu ki bu haberlerin içinde! Zaten mevcut olan haklar sanki yeni veriliyormuş gibi sunuldu. Sadece laf düzeyinde kalan vaatler, sanki yerine getirilmiş gibi anlatıldı. Referandum yatırımı olan kırıntılar için yaygara kopartıldı ve daha neler neler…

İranlı İşçilerin Çığlığını Karşılıksız Bırakmayalım

iranli-isciler-m.jpg

(18.05.2017) İşçi sınıfının uluslararası mücadele günlerinden biri olan 1 Mayıs’ın hemen ardından İran’da bir maden faciası sonucu 35 işçi hayatını kaybetmişti. Baskıcı Molla rejimi ile yönetilen İran işçi sınıfı, hem ekonomik hem de demokratik anlamda son derece zor koşullarda yaşam mücadelesi veriyor. İnsanlık dışı uygulamaların pervasızca hüküm sürdüğü İran’da, boyun eğmeyen mücadeleci işçiler üzerinde ise baskılar daha da yoğun bir şekilde devam ediyor.

İşyerinde Kıdem Saldırısıyla İlgili Sohbet

18.05.2017, Sancaktepe’den bir metal işçisi

kidemime-dokunma-01052017.JPG

Hükümet referandumun hemen ardından kıdem tazminatını gündeme taşıdı ve patronların arzusu temelinde kıdem tazminatına dönük yeni modeller üretmeye başladı. Aslında söylediklerinin yıllardan beri söylediklerinden bir farkı yoktu ve her defasında biz işçilerden aynı cevabı almalarına rağmen ısrarla bu hakkımıza göz dikmeye devam ediyorlar.

Meslek Liseliler 1 Mayıs’ı Anlatıyor

18.05.2017, Sefaköy’den bir grup UİD-DER’li

1-mayis-gebze_20170501_IMG_8734.jpg

1 Mayıs tüm dünyada milyonlarca işçi ve emekçi tarafından coşkuyla kutlandı. Kapitalizme ve bu sömürü düzeninin bağrından taşan tüm sorunlara karşı işçi ve emekçiler 1 Mayıs alanlarında yerlerini aldılar. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’deki 1 Mayıs meydanlarını dolduran kalabalıkların önemli bir bölümünü de genç işçiler ve geleceğin işçileri olacak öğrenciler oluşturdu.

Patronlara Yük Olan TRT Payı!

18.05.2017, Avcılar’dan işsiz bir kadın işçi

trt-payi.jpg

İşçiyi emekçiyi soyup soğana çeviren patronlar. İşçilerin sırtından kazandıkları, işçileri sömürdükleri yetmiyor. Açgözlülükleri doymak bilmiyor. Patronlar cüzi miktarda da olsa ödedikleri vergilerin yük olduğunu her seferinde dile getiriyorlar. Asgari ücretin vergisini işçiden kesen patronlar elektrik faturasındaki TRT payının kendilerine yük olduğunu söylüyorlar ve devlete bunu kaldırması için baskı yapıyorlar.

Çok Şey mi İstiyoruz?

18.05.2017, Çayırova’dan bir öğrenci

lise-sinif.jpg

Belki de hayatımın en verimli olduğu ve öğrenmeye en elverişli olduğum zamanlardayım. Yaşımdan ve öğrenciliğimden dolayı aklınıza, işçilerin sorunlarıyla ne ilgisi var gibi bir soru gelmiş olabilir. Ben ki işçinin elinden tuttuğu çocuk, ben ki işçinin sırtında ki yüküm. İşçiler bana, bize bu kadar değer verirken nasıl olur da onları düşünmemek gibi bir hataya düşebilirim?

Kıdem Tazminatımızı Patronlara Yedirmeyelim; Sahip Çıkalım, Savunalım!

no110-kpk.jpg

(17.05.2017) Hükümet, kıdem tazminatını bir fona aktarmak ve zamanla ortadan kaldırmak üzere bir kez daha harekete geçmiş bulunuyor. Çalışma Bakanı Müezzinoğlu, peş peşe açıklamalar yapıyor ve ne denli kararlı olduklarını ifade ediyor. Elbette bu kararlılığın amacı patronları memnun etmek! Ama tüm açıklamalarının sonuna, “biz işçileri düşünüyoruz” gibi bir ifade sıkıştırmaktan da geri durmuyor. Yani Bakan, işçilerin kafasını karıştırmak için özel ve incelikli bir çaba sarf ediyor.

Antalya’da Maden Ocağında İş Cinayeti

antalya-maden-iscinayeti.jpg

(17.05.2017) Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Ovacık Mahallesinde Balyak Madencilik tarafından işletilen kömür ocağında meydana gelen metan gazı sızıntısı sonucu 8 işçi ocakta mahsur kaldı. 16 Mayıs akşam saatlerinde 830 metrede mahsur kalan ve yoğun metan gazına maruz kalan madencilerden Levent Korkmaz ve Esen Çavuş yaşamını yitirdi.

Diam Vitrin’de Sendika Düşmanlığı

diam-vitrin-15052017.jpg

(17.05.2017) Tuzla’da Kimyacılar Sanayi Sitesinde bulunan Diam Vitrin fabrikası yönetimi, işçilerin Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlenmeleri üzerine işten çıkarma saldırısına girişti. 12 Mayısta 5 sendika üyesi işçi işten çıkarıldı.

Gün Mücadele Günü

17.05.2017, İstanbul’dan kadın işçiler

1-mayis-gebze_20170501_IMG_8786.jpg

“Çifte ezilmişlik”. Bu söz hem bulunduğu sınıf itibarı ile hem de mensup olduğu cinsiyet itibarı ile ezilen kadınların durumunu özetler. Hem işyerinde, hem evde tüm yük omuzlarına yıkılan, patronları, babaları, ağabeyleri, eşleri tarafından baskı altına alınan, söz hakkı tanınmayan, değer verilmeyen, dahası şiddete, tacize, tecavüze mahkûm edilen, kendini savunmak istediğinde ise aşağılanıp horlanan emekçi kadınlar…

Mücadeleyle Var Olur İnsan

17.05.2017, Gebze’den bir kadın işçi

1-mayis-gebze_20170501_IMG_8804.JPG

UİD DER’li işçilerle tanışalı kısa bir zaman oldu. Bunca zaman boyunca tek başıma hayatta kalma mücadelesi verdim. Önceleri her şeyin gelip beni bulduğunu, tüm sıkıntıların benim başıma geldiğini düşünürdüm. Her şey anlamsız geliyordu. Gece gündüz yatıp kalkıp kendi sorunlarımı düşünürdüm. Bazen o kadar ağır gelirdi ki sadece uyumak isterdim.

Baba, Oğul ve 1 Mayıs

17.05.2017, Gebze’den bir baba

1-mayis-gebze_20170501__RK39188.JPG

2017 1 Mayıs’ını Gebze’de kutladık. Derneğimiz UİD-DER her zamanki gibi disiplinli, heyecanlı, coşkulu bir kortejle alandaydı. Taleplerimizi hep bir ağızdan haykırdık. OHAL’e, tek adam rejimine, baskı ve yasaklara hayır dedik. Kıdem tazminatı gaspına hayır dedik. Günün anlam ve önemine yakışır şekilde 1 Mayıs’ı kutladık. UİD-DER ile 1 Mayıs coşkusunu yaşadığım için hem onur hem de gurur duydum.

Kıdem Tazminatında Tek Sorun 30 Gün Mü?

16.05.2017, Sancaktepe’den bir işçi

kidem_subat-800x400.jpg

AKP hükümeti bu kadar uğraşmasına rağmen işçileri, sendikaları ve işçi örgütlerini ikna edemediği için planlarını hayata geçirememişti. DİSK ve Türk-İş kıdem tazminatının kırmızı çizgileri olduğunu açıklamış, UİD-DER gibi işçi örgütleri ise çeşitli kampanyalarla kıdem tazminatının fona devredilmesine karşı mücadele yürütmüşlerdi.

1 Mayıs’ta Çürümüşlüğe Hayır Dedik!

16.05.2017, İstanbul’dan UİD-DER’li öğrenciler

1-mayis-gebze_20170501_IMG_8675.jpg

Bizler UİD-DER’li öğrencileriz. Her 1 Mayıs’ta olduğu gibi bu sene de içimizde büyük bir heyecan ve coşkuyla, mücadele örgütümüz UİD-DER’in disiplinli işçi kortejinde yerimizi aldık. İşçi emekçi ailelerin çocukları olarak, ileride birer işçi olacağımız bilinciyle, sınıfımızın taleplerini güçlü bir şekilde haykırdık.

Geleneğimize Sahip Çıkmak İçin Alandaydık

16.05.2017, Esenyurt’tan bir işçi

1-mayis-gebze_20170501_IMG_8654.jpg

Tüm baskılara, yasaklara rağmen yaşadığımız olağandışı süreçte 1 Mayıs’a bizim gibi mücadeleci işçilerin sahip çıkması, alanlarda yerlerini alan sendikalı işçilerin, demokratik kitle örgütlerinin ve mücadele eden çeşitli kesimlerin katılım sağlaması yaşadığımız dönem açısından çok önemli.

Bir Yılda 676 Bin Kişi İşsizler Ordusuna Katıldı

issizlik-676bin.jpg

(16.05.2017) Referandum sürecinde hükümet ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, işsizliği azaltmak ve “Evet” oylarını yükseltmek için Şubatın başında bir kampanya başlattı. Bu doğrultuda işsizlik fonu daha fazla patronların yağmasına açıldı. Ancak söz konusu “seferberliğe” rağmen işsiz sayısı azalmadı.

Arjantin’de Yüz Binler Hükümete Geri Adım Attırdı

miles-protestan-contra-ley-que-beneficia-a-represores-de-la-dictadura-argentina-ap.jpg

(15.05.2017) Geçtiğimiz hafta Anayasa Mahkemesi, askeri darbe sonrasında kurulan faşist diktatörlük döneminde işkence gibi insan hakları suçları işlemiş ve işlediği suçlar sonucu hüküm giymiş bir mahkûmun cezasını yarı yarıya düşürme kararı aldı. Bu karara tepki gösteren yüz binler ellerinde Plaza de Mayo/Mayıs Meydanı Annelerinin simgesi olan beyaz başörtüleriyle sokakları doldurdu ve mahkemeye alınan karardan geri adım attırdılar.

Fonlar İşçiye Değil Patrona Kaynak Oluyor!

15.05.2017, Sancaktepe’den bir kamu işçisi

kidem DSC_6095

İşsizlik Fonunun kuruluş amacı, sigortalıların işsiz kalması durumunda yasayla öngörülen ödeme ve hizmetleri vermekti. Daha baştan, bu fondan sigortasız çalıştıktan sonra işsiz kalanlara ödeme ve hizmet verilmeyeceği kanunda belirtmişti. Türkiye’de sigortasız çalışmanın ne kadar yaygın olduğu aşikâr. TUİK Ocak 2016 verilerine göre toplam çalışanların %31,8 sigortasız çalışmaktadır.

Bir Sohbet, İki İşçi, Bir Davetsiz Dinleyici

16.05.2017, Gebze’den bir kadın metal işçisi

izmir-1-Mayis-2017.jpg

İş çıkışı bir arkadaşımla Gebze meydanında buluşup bir çay içelim diye sözleşmiştik. Servisten inince meydanda bir bankta arkadaşımı beklemeye, beklerken etrafa bakınmaya başladım. Yine benim geldiğim servis güzergâhından başka bir işyerinden işçiler, hararetli bir şekilde el kol hareketleri yaparak benim olduğum yere doğru geliyorlardı. Belli ki konuştukları önemli bir konuydu.

Soma Katliamı 3. Yılında Anıldı

soma-anma-taksim-2017-1.jpg

(14.05.2017) 13 Mayıs 2014’te Manisa'nın Soma ilçesinde 301 işçinin can verdiği katliamın yıl dönümünde Türkiye’nin pek çok yerinde anmalar ve etkinlikler gerçekleştirildi. DİSK İstanbul Bölge Temsilciliği, KESK İstanbul Şubeler Platformu, TMMOB İstanbul Koordinasyon Kurulu ve İstanbul Tabip Odası’nın çağrısıyla İstanbul Taksim Tünel’de gerçekleştirilen anmaya sendikalar ve çeşitli demokratik kitle örgütleri katıldı.

İSİG Meclisi: 15 Yılda 1571 Madenci Yaşamını Yitirdi

soma-madenci-main-ap.jpg

(14.05.2017) İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Soma katliamının yıl dönümü vesilesiyle yayınladığı açıklamada, AKP’nin iktidarda olduğu yıllar içinde tam 1571 madencinin iş cinayetlerinde yaşamını kaybettiğini açıkladı.

İşçinin Fonu Yağmalanıyor!

disk_kartal_20160209_DSC_6539.JPG

(14.05.2017) Ekonominin büyümemesinin ve patronların kârlarının azalmasının bedelini işçiler ödüyorlar. Kârlar yüksek olduğu dönemlerde işçilere “biz bir aileyiz” diyen patronlar, kriz dönemlerinde işçileri işten atıyorlar. İşsizlik her geçen gün yükseliyor. Hükümet ise, işçilerin alın teriyle, emeğiyle oluşturulan fonları patronlara “hediye” ediyor.

Patronların Gözü Yıllardır Kıdem Tazminatında

14.05.2017, Sancaktepe’den bir metal işçisi

turkis_20160211_RK39960.JPG

İşçiyi istedikler gibi işten atmak isteyen patronlar, kıdem tazminatının kaldırılmasını istiyorlar. Kendileri için dikensiz gül bahçesi isteyen patronlar sınıfı aslında 1970’li yıllardan beri kıdem tazminatının kaldırılması için hükümetlere baskı yapmaktadır. İşçilerin tepkisinden korkan hükümetler bu uygulamayı bugüne kadar hayata geçirememiştir. 2003 yılında İş Kanununa eklenen bir madde ile kıdem tazminatı fonunun kurulması yasalara geçmiştir.

Tehlike Devam Ediyor

14.05.2017, Gebze’den bir kadın petrokimya işçisi

1-mayis-gebze_20170501_IMG_8599.jpg

Bizden önceki işçi kuşaklarının yürüttüğü mücadeleler sonucunda kazanılan pek çok hak patronlar sınıfı ve onların hizmetindeki hükümetler eliyle bir bir ortadan kaldırıldı, kaldırılıyor. Türkiye’de patronlar sınıfının bir dediğini iki etmeyen AKP hükümeti, çalışma hayatını patronlar için dikensiz gül bahçesine, işçiler içinse adeta cehenneme çevirmeye devam ediyor.

Soma Katliamının 3. Yılı: Unutmadık, Unutmayacağız

Soma_Davasi.jpg

(12.05.2017) 13 Mayıs 2014’te gerçekleşen ve 301 maden işçisinin ölümüyle sonuçlanan, Türkiye tarihinin en büyük işçi katliamının üzerinden 3 yıl geçti. 301 madencinin hayatını kaybetmesinin üzerinden tam 3 yıl geçti. Mayısın 13’ünde, saat 15.10’da maden ocağında siren duyulmuş, kısa sürede yangın büyümüş, duman tünellere yayılmıştı. Madencilerin gaz maskelerinin 20 yıl öncesinden kaldığı ve çalışmadığı, cansız bedenler çıkarılmaya başlandığında anlaşılmıştı. Facia geliyorum demiş ama gerekli önlemler alınmamıştı.

Teşviklere Rağmen Kayıt Dışılık ve İşsizlik Tırmanıyor!

tesvik-issizlik.jpg

(12.05.2017) Sosyal Güvenlik Kurumunun 9 Mayısta açıkladığı aylık sigortalı istatistiklerine göre, sigortalı sayısı Aralık 2016 ile Şubat 2017 arasında 257 bin kişi azaldı. SGK verilerine göre Aralık 2016’da 21 milyon 132 bin olan toplam sigortalı sayısı, Şubat 2017’de 20 milyon 874 bine geriledi. Bizzat TÜİK verilerine göre ise, işsiz sayısı 4 milyona yaklaşmış durumda. SGK’nın istatistikleri, AKP hükümetinin uyguladığı teşviklere rağmen sigortalı sayısının 3 aylık dönemde ciddi oranda azaldığını gösteriyor.

1 Mayıs, UİD-DER, İşçi Kardeşim ve Bebeğim

12.05.2017, Eyüp’ten UİD-DER’li bir kadın işçi

1-mayis-gebze_20170501_IMG_8805.JPG

UİD-DER’in internet sitesinde yer alan İşçinin Kürsüsü bölümündeki 1 Mayıs mektuplarına bakarken biri çok hoşuma gitti. Genç bir kadın işçinin mektubunda adeta kendimi gördüm. Cümleleri sanki ben mısralara dökmüşüm gibi bir hisse kapıldım. “Patronların tatil ilan ettiği bir gün değil 1 Mayıs” diyordu. Evet, haklıydı. 1 Mayıs bizim günümüz, biz işçilerin mücadele günü!

1 Mayıs’ın Coşkusuyla Mücadeleye Devam

12.05.2017, Bostancı’dan bir kadın işçi

1-mayis-gebze_20170501_IMG_8668.jpg

Patronumuzun “1 Mayıs’ta çalışıyoruz” veya “Çalışmıyoruz” gibi herhangi bir açıklamada bile bulunmadan vardiya yazdığı 1 Mayıs’ta biz de işyerinden arkadaşımla rapor hakkımızı kullanıp işe gitmedik, Gebze’de UİD-DER’le 1 Mayıs’a katıldık. Sabah buluşma noktasına giderken ikimizin de içinde bir heyecan vardı. Otobüste her yaştan, birçok işkolundan bizim gibi işçiler vardı.

Bir 1 Mayıs’ta Yine Alanlardayız

12.05.2017, Tuzla’dan bir işçi

1-mayis-gebze_20170501_IMG_8654.jpg

Uzun zamandan sonra yine 1 Mayıs alanındayız. Uzun zaman dediğim bizim için bir yıl uzun bir zaman demek. Sınıf kardeşlerimizle aynı alanda taleplerimizi haykırdık. Coşku içimizi kıpır kıpır etti. Bu kadar baskı altına alınmış bir ortamda derin bir nefes gibi geldi. Derneğimizin korteji içinde 1 Mayıs’ta olmak, kortejimizin coşkusu ile kat kat bizi heyecanlandırdı.

Kıdem Tazminatının Dünü Bugünü!

Tuzla’dan bir kadın metal işçisi

kidemime-dokunma-01052017.JPG

(11.05.2017) AKP hükümeti, 15 yıllık iktidarı süresince Türkiye işçi sınıfının uzun mücadeleler ve bedellerle kazanmış olduğu haklarına sistematik olarak saldırmıştır ve saldırmaya da devam etmektedir. AKP hükümeti müjde diye çıkardığı yasalarla, taşeronluğun yaygınlaştırılması, emeklilik yaşının yükseltilmesi, özel istihdam büroları (kölelik büroları) gibi işçi sınıfına yönelik saldırıların mimarı olmuştur. Şimdi ise hedefte kıdem tazminatı var!

UİD-DER ile İlk 1 Mayıs’ım

11.05.2017, Avcılar’dan bir lise öğrencisi

kadin-komitesi-kortej-cizim.jpg

Gebze’de düzenlenen 1 Mayıs yürüyüşüne ben de ilk kez katıldım. Katıldığım ilk 1 Mayıs yürüyüşünde, işçilerin arasında onlar için sloganlar atıp yürürken, onların haklarını savunurken yaşadığım his inanılmazdı. Yalnızca fabrikalarda hakkını alabilme kavgası veren işçiler için değil, evde bebeğini büyüten anneler, kâğıt toplayan gençler, sucu çocuklar için de yürüdük.

1 Mayıs’ta Ben de Haykırdım…

11.05.2017, Ankara’dan bir meslek lisesi öğrencisi

1-mayis-gebze_20170501__RK39188.JPG

Sizlere bu sene katıldığım 1 Mayıs günüyle ilgili duygu ve düşüncelerimi aktaracağım. Dediğim gibi ben bir meslek lisesinde okuyorum ve tabi ki geleceğin işçisi olarak eğitiliyorum. Patronlar işçilere karşı nasıl davranıyorsa okulumuzda da bize öyle davranılıyor. Yani bizim okulda da çok haksızlık var. Sanki bizi bugünden haksızlıklara alıştırmaya çalışıyorlar.

1 Mayıs’ta Taleplerimizi Haykırdık

11.05.2017, Gebze’den bir petrokimya işçisi

1-mayis-gebze_20170501_IMG_8718.jpg

Coşku dolu 1 Mayıs’ı geride bıraktık. Bayraklarımızla, sloganlarımızla, Gebze meydanına sığmadık. Baskıların arttığı, tüm hak mücadelelerinin hükümet tarafından yasaklandığı bir dönemdeyiz. Bu baskı rejimine rağmen işçiler fabrikalardan, mahallelerden, emeğin hayat bulduğu her yerden meydanlara aktı.

Teknorot Direnişi Baskıyla Kırıldı Ama…

teknorot-2.jpg

(10.05.2017) İşbirlikçi sarı sendika Türk Metal’in ve patronun tehditlerine rağmen direnişlerini sürdüren Teknorot işçileri, İŞKUR, asker ve polisin devreye girmesiyle geri adım atmak zorunda kaldılar. Yağmur altında direnişlerini sürdüren işçiler, Türk Metal’in sözleşmeden imzasını çekmesini ve talepleri doğrultusunda sözleşme masasına yeniden oturulmasını istiyorlardı.

Kadınlar Mücadelede Önde

10.05.2017, Gebze’den genç bir kadın işçi

1-mayis-gebze_20170501_IMG_8804.JPG

Aylar öncesinde başlamıştı 1 Mayıs heyecanı içimde. UİD-DER’in kızıl kortejinin içinde bir kez daha olmanın hayalini kurmak ve onlarla olmak. İlk 1 Mayıs’ıma UİD-DER ile katılmıştım ve yine 1 Mayıs’ın ne anlama geldiğini UİD-DER’li işçilerden öğrenmiştim. Uzun yıllar önce, bugün olduğu gibi 16 saate varan çalışma sürelerine karşı o zamanın işçileri 8 saat iş, 8 saat uyku, 8 saat canımız ne isterse diyerek mücadele yürütmüşler ve 1 Mayıs’ı yaratmışlar.

OHAL’e Rağmen 1 Mayıs

10.05.2017, Kartal’dan bir kadın işçi

1-mayis-gebze_20170501_IMG_8786.jpg

Bu yılki 1 Mayıs referandumun gölgesinde kaldı. Referandumda tek adam rejimine hayır demek için bizler de seferber olduk. İşçi kardeşlerimize bizim tüm haklarımızı elimizden almak isteyen, en küçük hak talebinde bulunan herkesi şiddetle cezalandıracak olan bir rejime hayır demek gerektiğini anlatmak için tüm gücümüzle çabaladık.

UİD-DER’le Yoluma Devam Edeceğim

10.05.2017, Kaynarca’dan bir anne

1-mayis-gebze_20170501_IMG_8668.jpg

Biz bu sene de 1 Mayıs’a ailece UİD-DER’le katıldık. 1 Mayıs’a giderken içimde biraz korku vardı. Ülkenin durumu malum, ama alana varınca korku aklıma bile gelmedi. Toplanma noktasına vardığımız anda kendimi halayın içinde buldum. Sloganlarla, halaylarla ve şarkılarla çok güzel bir gündü. 1 Mayıs’a UİD-DER’le katılışımın ikinci yılı. Geçen yıl da çok güzeldi. Kortej çok güzel, coşkulu, düzenli ve disiplinliydi.

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this