UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Artvin’de Maden İşçileri Grevde

Cengiz Holding’in Artvin Cerattepe ve Murgul Damar’da faaliyet yürüten Eti Bakır A.Ş. madenlerinde çalışan işçiler, ücretlerinin arttırılması ve koşullarının iyileştirilmesi talebiyle, 9 Ocakta saat 02.00’da üretimi tamamen durdurarak greve çıktı.

İşletme yönetimi %25 zam ve 2 ikramiye talep eden işçilerle Murgul’daki idari binada görüşme talebinde bulundu. Talepleri kabul edilmeden görüşmeyi kabul etmeyeceklerini ifade eden işçiler, diğer vardiyalardaki işçilerin de greve katılmasını sağladı. Akarşen şantiyesindeki maden galerilerinde çalışan işçilerin de katılmasıyla greve katılan işçilerin sayısı 740’a ulaştı.

İşçilerin kararlı duruşları karşısında işçi temsilcilerinin yanına gelen Eti Bakır A.Ş. müdürü, %20 zam teklif etti. İşçiler %25 zam ve 2 ikramiye taleplerini tekrar ederek teklifi kabul etmedi.

Greve çıkan işçileri mesajlarla tehdit eden patron, greve son verilmesini ve işbaşı yapılmasını istedi. Patronun tehditlerine işçilerin verdiği cevap şöyle: “Tebligatları kimse almayacak. Kimse endişe etmesin, kimsenin korkmasına gerek yok. Bizi buradan dışarı çıkarsalar bile eylemimiz dışarıda devam edecek ve daha da büyüyecek. Bu direnişi kırmak istiyorlar. Bizim en güçlü yanımız birlikteliğimizdir. Şirket şu an ‘ben her şeyi göze aldım’ diyor. Biz de her şeyi göze aldık.”

Eti Bakır maden işçileri talepleri kabul edilene kadar grevi sürdürmekte kararlı olduklarını ifade ediyorlar.

11 Ocak 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this