UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Asgari Ücret ve “Küçük Tatlı Zamlar!”

Ankara’dan genç bir işçi

Yeni yıla girdiğimiz bugünlerde, biz işçilerin dört gözle beklediği asgari ücret zammı yapıldı. Her yıl olduğu gibi asgari ücret yine açlık sınırının altında kaldı. Bununla beraber senenin başında temel ihtiyaçlara çeşitli zamlar yapıldı. Yapılan zamlarla birlikte asgari ücret zammı buhar olup uçtu. Yetmiyormuş gibi bir de haberlerde temel ihtiyaçlarımıza yapılan zamlar “küçük tatlı zamlar” diye gösterildi. Mesela CNN Türk ana haber bülteninin spikeri sabrımızı sınarcasına şunları söyledi: “1 Ocak’ın verdiği rehavet ve mutlulukla daha olgun karşılarız diye yeni yıl ve yeni zamlardan bahsedeceğiz. O küçük tatlı zamlar hangi alanlara geldi…” Ama o küçük tatlı dedikleri zamlar bizler için hiç de öyle değiller. Her geçen gün bir ihtiyacımızı kısmamıza neden oluyorlar. Yani kaşıkla verdiklerini kepçeyle geri alıyorlar. Bir de utanmadan bizim fedakârlık yapmamız gerektiğini söylüyorlar. Benzine, ekmeğe, yola bir günde zamlar yapılırken, asgari ücret söz konusu olunca aylar öncesinden tartışmalar başlıyor. Nihayetinde yapılan zam da sefalet ücretinden başka bir şey olmuyor. Böyle yaparak açıkça bizi açlığa mahkûm ediyorlar. Ben de asgari ücretle çalışan bir işçiyim. Asgari ücretin sefalet ücreti olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum. Çünkü mutfak masrafları, temel ihtiyaçlar, kira, faturalar derken elde avuçta bir şey kalmıyor.

Gerçekler böyleyken hükümet yetkililerinden peş peşe açıklamalar geldi. Kimisi elinize dilinize dursun dedi. Kimisi 42 maaşla sıfır otomobil alabileceğimizi söyledi. Başka hesaplar yapanlar da oldu. Ama bizim bu laflara karnımız tok. Bu açıklamalarla zihnimizi bulandırmaya çalıştıklarını biliyoruz. Bırakalım sıfır otomobil almayı eve aldığımız ekmeklerin hesabını yapıyoruz. Pek çoğumuz en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamıyor. Onlar rahat koltuklarında hesaplar yapadursunlar, biz işçiler gerçeğin ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Çünkü sefalet koşullarında yaşayanlar biziz, onlar değil. İyi de asgari ücretin sefalet ücreti olmasının tek nedeni patronlarla kol kola giren hükümet midir? Yoksa başka bir sebep var mı?

Elbette var. Bugün Türkiye’de işçiler olarak örgütsüz ve dağınığız. Bu nedenle asgari ücreti biz değil onlar belirliyor. Ama iş sadece asgari ücretle de sınırlı değil maalesef. Kazanılmış haklarımız birer birer elimizden alınıyor. Bize yönelik saldırıların artmasının nedeni de birlik olmamamızdır. Biz sesimizi çıkarmadığımız ve mücadele etmediğimiz müddetçe bakanların pervasız açıklamaları da haklarımıza yönelik saldırılar da devam edecektir. Bu gidişata dur diyebilmenin tek yolu bir araya gelmemiz ve mücadeleyi büyütmemizdir.

12 Ocak 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this