UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Asya-Pasifik, Latin Amerika, Avrupa… İşçiler Haklarını Arıyor

Makedonya’da demiryolu işçileri grevde

Makedonya’da demiryolu işçileri, Ekim ayından beri ödenmeyen ücretlerinin ödenmesi için 12 Aralıkta greve çıktılar. Ülke genelinde demiryolu trafiğini durma noktasına getiren demiryolu taşımacılığı işçileri, ücretlerin ödenmemesini protesto ediyorlar.

İşçiler, ücretleri ödenene dek çalışmayacaklarını dile getiriyorlar. Makedon demiryolu işçileri, geçtiğimiz Haziran ayında da yine ücretlerin ödenmemesini ve işçileri bölme politikasıyla yapılan ücret zamlarını protesto etmişlerdi.

İtalya’da doktorlar greve çıktı

İtalya’da doktorların bağlı olduğu sendika, 2018 bütçe görüşmelerini protesto etmek amacıyla ülke genelinde 1 günlük grev çağrısı yaptı. Hükümetin 2018 bütçesinde sağlığa ayırmayı planladığı payın yeterli olmadığını savunan doktorlar, sağlık harcamalarında kesintiye gidilmesini, ücretlerin dondurulmasını ve sağlık çalışanlarının geçici sözleşmelerle çalıştırılmasını 24 saatlik grevle protesto etti.

12 Aralıkta gerçekleştirilen 24 saatlik grev sırasında doktorlar, acil dışındaki bölümlerde çalışmayarak ülkenin 50 farklı noktasında sokağa çıktılar ve protesto gösterileri ile taleplerini yükselttiler. Greve veterinerler de katıldı. Doktorlar, hastane çalışanlarının iş güvencesinden yoksun bırakılmasına, geçici sözleşmelerle çalıştırılmasına ve hastanelerde yeterli sayıda uzman bulundurulmamasına karşı çıkıyorlar. İtalyan doktorların, sağlık gibi önemli bir alanda hükümetin ekonomik kriz bahanesiyle bütçeyi kısmasına karşı çıkmaları ve mücadele etmeleri tüm sağlık çalışanları için anlamlı bir örnektir.

Arjantin’de hükümet saldırıyor, işçiler haklarını arıyor

Sendikalar, sivil toplum örgütleri ve muhalefet, Buenos Aires sokaklarına çıkarak Macri hükümetinin işçi haklarına dönük saldırılarını protesto etti. Protestocular, 30 Kasımda Mayıs Meydanı’nda bir araya gelerek Macri hükümetinin “reform” adı altında geçirmek istediği yasanın esasında işçiler için işten atmalar, düşük ücret ve sendikal örgütlülüğün zayıflatılması anlamına geldiğini dile getirdiler. Yasanın geçmesine engel olacaklarını duyurdular. Hükümet ise yılsonuna kadar yasayı geçirmeyi planlıyor.

Tüm dünyada olduğu gibi Arjantin’de de patronların önünü açan yasalar devreye sokuluyor ve işçi haklarına yönelik saldırılar hız kazanıyor. 2015’te iktidara gelen Macri’nin iki yıllık hükümeti altında, 108 bini aşkın kamu çalışanı işten atıldı. İşçi ücretleri yapılan zamlar karşısında eridikçe eridi. Örneğin son iki yılda hükümetin enerji sübvansiyonlarını kaldırmasıyla birlikte elektriğe %500, doğalgaza %300, bazı bölgelerde ulaşıma %100 zam geldi. Artan hayat pahalılığı karşısında Arjantinli işçiler, artık saldırılara tahammüllerinin kalmadığını kitlesel eylemlerle, grevlerle gösteriyorlar.

Hindistan’da 80 bin sağlık çalışanı işten atıldı

Hindistan’ın doğusunda bulunan Bihar eyaletinde yaklaşık 80 bin sağlık çalışanı işten çıkarıldı. Eyalet hükümeti tarafından sözleşmeli çalıştırılan 80 bin sağlık çalışanı, eşit işe eşit ücret ve çalışma koşullarının yeniden düzenlenmesi talepleriyle 4 Aralıkta greve çıkmıştı. Bunun üzerine harekete geçen hükümet, grevin 3. gününde bir açıklama yaptı. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan duyuruda sözleşmenin şartlarını ihlal eden sağlık görevlilerine disiplin işlemi yapılacağı ve sözleşmesinin, sözleşme şartları ihlal edildiği için feshedileceği” söylendi. Haksız yere işten çıkarılan on binlerce işçi oldukça öfkeli.

Sağlık yöneticileri, eczacılar, mesleki terapist yardımcıları, teknisyenler, veri operatörleri, sağlık görevlileri ve danışmanları sözleşmeli olarak çalıştırılıyor. On binlerce işçinin yer aldığı grev, Hindistan’ın en fazla nüfusa sahip üçüncü eyaleti olan Bihar’ı önemli ölçüde etkiledi. İşçiler, işten atma saldırısına sessiz kalmayacaklarını ilan ettiler.

Seul metro işçileri grevi

Özel demiryolu şirketi tarafından işletilen 9 numaralı Seul Metro Hattında çalışan sendika üyesi işçiler, 30 Kasımda iş bıraktılar. Çalışmayı durduran işçiler yetersiz personel sayısına ve uzun çalışma saatlerine karşı taleplerini duyurmak üzere Seul belediye binası önüne yürüdüler.

İşçileri temsilen bir sendika yöneticisi yaptığı açıklamada, şirketle aylardır görüşüldüğünü ve sonuç alınamaması üzerine greve başvurduklarını belirtti. Ulaşım alanında yapılan grevin etkisi hemen hissedildi. Grevin ilk günü, özellikle iş saatlerine denk gelen yoğun saatlerde, ulaşımda büyük gecikmeler yaşandı. Bunun üzerine şirket, gecikmelerin grevle alakası olmayan teknik bir sorundan kaynaklandığını ileri sürdü. Grevin etkisinin kırılması için uğraşan şirket yöneticileri yeni işçi alımı yapacağını duyurdu. İşçiler taleplerinin karşılanması yönünde ısrarcı olduklarını belirtiyorlar.

Sri Lankalı demiryolu işçileri grev yasağına boyun eğmiyor

Güney Asya ülkesi olan Sri Lanka’da 5 binden fazla demiryolu işçisi düşük ücretlere ve kötü çalışma koşullarına karşı greve çıktı. Bugüne kadar sendikalar tarafından yapılan en yüksek zam oranının istendiği görüşmelerden bir sonuç çıkmaması üzerine 7 Aralıkta grev başladı.

Farklı bölümlerde çalışan tüm işçileri temsil eden Demiryolu Sendikaları İttifakı (RTUA), grevin başladığı günden itibaren devlet yetkilileriyle görüşmeler düzenledi. Ancak görüşmelerde işçiler lehine bir sonuç alınamaması üzerine işçiler, “greve devam” dedi. Grev, diğer sektörlerdeki işçileri de etkiliyor.

Önemli bir sektör olan ulaşım alanında gerçekleşen grevi hükümet, tüm imkânlarını kullanarak kırmaya çalışıyor. Herhangi bir anlaşma olmaksızın ulaşımın tekrar başlamasını isteyen hükümet, grevi kırmak için emekli demiryolu işçilerini işe çağıyor. İşçilerin derhal işbaşı yapmaması durumunda ücretlerini alamayacakları, işten çıkarılacakları yönünde açıklamalar yapılıyor. Sendikalara ve yöneticilere çeşitli tehditlerle yıldırma politikaları uygulanıyor. Ancak işçiler “talepler yerine getirilene kadar geri adım atmayacağız” diyerek kararlılıklarının altını çiziyorlar.

14 Aralık 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this