UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Asya’dan Avrupa’ya İşçiler Mücadele Ediyor!

İrlanda

İrlanda’nın en büyük havayolu şirketlerinden biri olan Ryanair’ın pilotları, 12 Temmuzdan itibaren belirli aralıklarla birer günlük grevler gerçekleştirmeye başladılar. Pilotlar ve kabin görevlileri daha iyi ücret ve çalışma şartlarının düzeltilmesini istiyorlar. Hastalık ödemelerinin yapılmasını, asgari dinlenme sürelerinin uygulanmasını ve satış hedeflerinin sona ermesini isteyen havayolu emekçileri, taleplerini kabul ettirmek için mücadeleyi sürdürüyorlar.

20 Temmuzdaki ikinci grevlerinin ardından, İrlandalı emekçilerin sesini duyan Avrupa’nın birçok ülkesinden Ryanair çalışanları greve katıldı. 25-26 Temmuzda İtalya, İspanya, Portekiz ve Belçika’dan pilot ve kabin görevlileri greve katıldı. Son olarak 10 Ağustosta yapılan greve ise Almanya, İsveç ve Hollanda’dan da havayolu çalışanları dâhil oldu ve yaklaşık 400 uçuş iptal edildi. Pilotlar böylece şirket tarihinin en büyük grevini gerçekleştirmiş oldular. Havayolu çalışanları yaz mevsiminde, uçuşların yoğun olduğu bir dönemde grev silahını kullanarak havayolu şirketine karşı giriştikleri bu mücadeleye talepleri karşılanıncaya kadar devam edeceklerini dile getiriyorlar.

Romanya

Dünya çapında faaliyet gösteren ve çelik boru üretimi yapan Tenaris şirketinin Romanya’daki fabrikasında Mayıs ayından bu yana süren toplu sözleşme görüşmelerinden bir sonuç çıkmaması işçilerin öfkesine yol açtı. 250-350 RON (yaklaşık 500 lira) zam talep eden işçiler, asgari ücretin üzerinde bir zammı kabul etmeyen şirket yönetimini çeşitli eylemlerle protesto ediyor. Merkezi Zalau’da bulunan fabrikada çalışan 400’den fazla işçi, seslerini duyurmak için aileleriyle birlikte en sonuncusu 5 Ağustosta gerçekleşen bir dizi miting ve yürüyüş düzenledi.

Sendika temsilcileri, çelik sektöründe çalışanların geleneksel olarak asgari ücretten % 20 daha fazla maaş aldıklarını ifade ediyor. Ancak şirketin şu anda işçilerin çoğunu asgari ücretle çalıştırdığını, aylık ücretin 1200 RON (yaklaşık 2000 lira) olduğunu belirtiyor. “İşveren bizlere karşı umursamazlığını sürdürüyorsa, biz de sokaklara çıkmaya devam edeceğiz” diyen işçiler, mücadelede kararlı olduklarını vurguluyorlar.

Hindistan

Tarım sektörünün ülke ekonomisinde büyük yer tuttuğu Hindistan’da, 400 binin üzerinde tarım işçisi, ücretlerinin yükseltilmesi için 7 Ağustosta greve çıktı. Çoğunluğu kadınlardan oluşan ve Batı Bengal’in Darjeeling bölgesinde çay ekiminde çalışan işçiler, günlük ücretlerine en az %20 oranında zam yapılmasını talep ediyorlar. Birleşik Plantasyon İşçileri Birliği ve işçilerin bağlı oldukları çeşitli sendikalar, Temmuz ayının başından itibaren hükümet ve işverenlerle görüşmeler gerçekleştiriyordu. Ancak görüşmelerden işçilerin lehine bir sonuç çıkmadı ve grev kararı alındı.

Hindistan’da tarım sektörü ülke ekonomisinin yaklaşık %15’ini oluştururken, istihdamın ise %50’sini kapsıyor. Geniş tarım arazileriyle kaplı ülkede işçiler, yoksulluk içinde yaşamaya mahkûm ediliyor. Darjeeling çay işçilerinin yevmiyeleri sadece 169 rupi ve bu rakam 17 liraya denk düşüyor! İşçiler günlük 3,5 liraya karşılık gelen bir zam talep ediyorlar.

İran

İran’da ağır baskı ve yasaklara rağmen demiryolu işçileri grevde! Travers demiryolu işçileri aylardır ödenmeyen ücretlerini almak için 20 Temmuzda greve başladı. Grevci işçiler Arak, İsfahan, Horasan, Lorestan ve Zanjan da dâhil olmak üzere ülke çapında protesto yürüyüşleri düzenlediler.

Demiryollarının bakımını yapan yaklaşık 7 bin işçi, ücretlerinin bir an önce ödenmesini, kalıcı sözleşmeler imzalamayı ve sendika kurma hakkı talep ediyorlar. Ücretlerin aylarca ödenmemesi İran’da tüm işçilerin ortak sorunu haline gelmiş durumda. Ancak işçiler baskıcı yönetime rağmen grevlerinde kararlı olduklarını ve mücadeleyi büyütmek için çalışacaklarını ifade ediyorlar.

13 Ağustos 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this