UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Avcılar Belediye İşçileri: “Hani Önce İnsandı, Bıçak Kemiğe Dayandı!”

Avcılar Belediyesi’nin farklı bölümlerinde çalışan taşeron işçiler maaşlarının ödenmemesini protesto etmek için iş bırakıp belediye önünde eylem yaptılar. 11 Ağustos Cuma günü gerçekleşen eylemde bıçağın kemiğe dayandığını haykıran işçiler, ödenmeyen 3 aylık ücretlerini talep ettiler.

Avcılar Marmara Caddesi’nde toplanan Belediye-İş Sendikası üyesi taşeron işçiler, “Demokrasi ve Adalet Örgütlü İşçilerle Gelecek!” pankartı eşliğinde belediye binasına doğru yürüyüş yaptı. İşçiler ayrıca ödenmemiş faturalarını dallarına astıkları kuru bir ağaç da taşıdılar. Yürüyüşe Tek Gıda-İş, Tüm Bel-Sen, DERİTEKS gibi çeşitli sendikaların yanı sıra, emekten yana kurumlar ve UİD-DER’li işçiler destek verdi. Yürüyüş boyunca “Avcılar İşçisi Köle Değildir”, “Hak Hukuk Adalet”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması” sloganlarının dışında Avcılar Belediyesi’nin “Önce İnsan” sloganına cevaben “Hani Önce İnsandı Bıçak Kemiğe Dayandı!” sloganları atıldı.

Belediye önünde konuşma yapan Belediye-İş 2 No’lu Şube Başkanı Erol Özdemir, işçilerin 3 aydır ücretlerini alamadıklarını, evlerine ekmek götüremediklerini, ev sahiplerinin ve çocuklarının yüzlerine bakmakta zorlandıklarını belirtti. Belediyenin ödenmeyen ücretler konusunda ortaya attığı ‘kaynak yok’ yalanına da değinen Özdemir; “Kendi önceliklerine gelince kaynak bulmakta zorlanmayanlar, her türlü savurganlığı gözümüzün önünde yapanlar, sıra biz işçilere gelince kaynak yokluğundan bahsediyorlar. Bu bizim açımızdan inandırıcı değildir” dedi. Özdemir, işçilerin kazanılmış ücret haklarının zamanında ve düzenli ödenmesini, son süreçte işten atılan iki işçinin sorgusuz sualsiz işe iadelerini, işçilerin açlıkla terbiye edilmesi anlayışına son verilmesini talep ettiklerini dile getirdi.

Eylemde ayrıca Avcılar Belediyesi’nde çalışan kamu emekçileri adına Tüm Bel-Sen 1 No’lu Şube Başkanı Kadri Kılıcı bir konuşma yaptı. Avcılar Belediyesi’nde taşeron işçilerle kamu emekçilerinin el ele ve omuz omuza olduklarını belirten Kılıcı, işçi sınıfının ekonomik ve sosyal haklarına yönelik ciddi saldırıların yaşandığını belirtti. Bu saldırılara karşı örgütlü bir yanıt verilmesinin şart olduğunu vurguladı.

İşçi Dayanışması’na konuşan işçiler, aralarındaki onlarca işçinin CHP’ye oy verdiğini ve CHP’li Belediye yönetiminin yaptığını “adaletsizlik” olarak değerlendirdiklerini belirttiler. Adaletin en çok işçilere lazım olduğunu dile getirdiler. Okulların yakın zamanda açılacağına ve masraflarının artacağına değinen işçiler, belediye yönetiminin tutumuna sitem ettiler. Belediye yönetiminin işçileri açlıkla terbiye etmeye çalışarak sendikayı güçsüzleştirmeye ve silmeye çalıştığını söyleyen işçiler, gerçek adaletin örgütlü işçilerle geleceğini vurguladılar.

12 Ağustos 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this