UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Avrupa’da Gençler İklim Değişikliğine Karşı Mücadele Ediyor

Kapitalist kâr düzeni dünyamızı her geçen gün yok oluşa sürüklüyor. Doğa talan ediliyor. Artan hava kirliliğiyle, yeşil alanların yok edilmesiyle birlikte doğanın dengesi hızla bozuluyor. Bunlara bağlı olarak iklimler de değişiyor. Küresel ısınma hem insanlığı hem de doğadaki diğer canlıları tehdit ediyor.

Belçika’da çoğunlukla lise ve ortaokul öğrencilerinin oluşturduğu gençler Ocak ayının başından itibaren “İklim İçin Gençlik” sloganıyla Brüksel’de çeşitli eylemler gerçekleştiriyorlar. Öğrenciler her Perşembe okullarını boykot ediyor ve on binlerce kişilik kitlesel yürüyüşler gerçekleştiriyorlar. Belçikalı gençlerin ardından İsviçre’de de öğrenciler 2 Şubatta kitlesel bir protesto gösterisi düzenlediler. 7 Şubat Perşembe günü bu kez Hollanda’da lise ve ortaokullu öğrenciler okullarını boykot ederek bir protesto gösterisi gerçekleştirdiler. “Bu Dünya Hepimizin”, “Geleceğimizi Yakmaya Son Verin”, “Dünyayı Korumak İçin Sistemi Değiştir!” yazılı dövizlerle yürüyen öğrenciler, hükümetin iklim politikalarını protesto ettiler. İklim değişikliğine karşı önlemler alınması ve yeni politikalar üretilmesi gerektiğini dile getirdiler. Daha güzel bir dünyanın mümkün olduğunu söyleyen gençler, hem kendi gelecekleri hem de dünyanın geleceği için protestolarına devam edeceklerini dile getiriyorlar.

İklim değişikliği ve doğanın dengesindeki bozulmalar insanlığı ciddi bir şekilde tehdit ediyor. Sermayelerini büyütmekten, daha fazla kâr elde etmekten başka bir şey düşünmeyen kapitalistler ne insanlığın ne de dünyanın geleceğini umursuyor. Bu gidişatı ancak ve ancak genciyle yaşlısıyla işçi sınıfı değiştirebilir.

13 Şubat 2019


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this