UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Avrupa’da İşçi Eylemleri

Lyon’da toplu taşıma grevi

Fransa’nın Lyon kentinde metro işçilerinin greviyle başlayan taşıma işçilerinin eylemleri, 5 Aralık Pazartesi gününden itibaren otobüs şoförlerini kapsayacak şekilde genişletildi. Geçtiğimiz hafta, metro ve füniküler hizmetleri grevden etkilenmişti. Bu hafta metroların çalışma saatleri saat 8.00’den önce ve saat 19.00’dan sonra olacak şekilde sınırlandırılırken, belirli hatlardaki otobüs hizmetleri 07.00-08.30 ve 17.00-18.00 saatleri arasında durduruldu.

CGT üyesi işçiler, toplu sözleşme görüşmelerinin tıkanması üzerine iş durdurma eylemlerini, binlerce ziyaretçiyi şehre çekmesi beklenen dünyaca ünlü Işık Festivali haftasını (6-9 Aralık) kapsayacak şekilde uzattılar.

Yunanistan’da otobüs şoförleri greve gitti

Selanik’te otobüs şoförleri, geçtiğimiz 2 Aralıkta, ödenmeyen ücretler konusunda yürütülen görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine greve gittiler. Selanik Kentsel Ulaşım Şirketi, grevi durdurmak için Pazartesi günü mahkemeye başvurdu. Şoförler Eylül ayında 3 aylık alacaklarının ödenmemesi üzerine 12 gün iş bırakmışlardı. O dönemde, sendika başkanı, Temmuz ayından bu yana şoförlerin ücretlerini alamadıklarını söylemişti.

Macaristan’da Mercedes işçileri iş bıraktı

Macaristan’ın Kecskemet şehrindeki Mercedes fabrikasında çalışan 80 civarında işçi, 24 Kasımda, iki saat iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. İşçiler, 2017’de yüzde 15’lik bir ücret artışı talep ediyorlar. Vasas sendikası üyesi işçiler, talepleri yerine getirilmezse eylemlerini daha da büyüteceklerini söyleyerek Mercedes yönetimini uyardılar.

8 Aralık 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this