UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Avustralyalı Grevci İnşaat İşçilerine Dayanışma Mesajı

Avustralya’nın Brisbane kentindeki Queensland Çocuk Hastanesi inşaatında çalışan 650 işçi 6 Ağustostan bu yana direnişte. Taşerona bağlı olarak çalışan işçilerin temel taleplerinden biri ana firma olan Abigroup ile tüm işletmeyi ve taşeronları kapsayan bir sözleşme imzalamak. Bir diğer talepleri ise aynı işi yapan kadın ve erkek işçilerin eşit ücret almaları.

İşçilerin bir aydır devam ettirdikleri grev yasadışı sayıldığı için sendikacıların direniş alanına gitmeleri mahkeme kararıyla yasaklanmış durumda. Bu yasağın ardından işçiler, eski bir İnşaat İşçileri Federasyonu (BLF) örgütçüsü olan Bob Carnegei’yi davet ederek sözcüleri yaptılar. Carnegei her Pazartesi ve Cuma günü grevci işçileri biraraya getirerek düzenli toplantılar örgütlemeye girişti. Bunun üzerine Abigroup yönetimi onun için de bir yasak kararı çıkarmak üzere harekete geçmekte gecikmedi. Fakat işçiler Bob’un böyle bir karar çıktığı takdirde buna uymayarak direnmesine karar verdiler.

Abigroup 4 Eylülde ilk kez işçi temsilcileriyle görüşmek üzere bir toplantı yaptı ve böylelikle bir geri adım sinyali verdi.

Aşağıda, uluslararası dayanışma çağrısı yapan inşaat işçisi kardeşlerimize gönderdiğimiz dayanışma mesajı yer alıyor:

Avustralya Queensland Çocuk Hastanesindeki sevgili grevci sınıf kardeşlerimiz,

Türkiye’den Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği üyesi işçiler olarak mücadelenizi saygıyla selamlıyoruz. Bizler Türkiyeli sınıf kardeşleriniz olarak, inşaat sektörünün ne kadar ağır çalışma koşullarına sahip olduğunu, bu sektörde örgütlenmenin çeşitli güçlükler barındırdığını, taşeronlaştırmanın ülkenizde de ülkemizde de tüm dünyada olduğu gibi son derece yaygın olduğunu biliyoruz. Bu nedenle ana firmayla toplu sözleşme imzalamak ve eşit işe eşit ücret talepleriniz uğruna yürüttüğünüz direnişi özellikle önemli ve anlamlı buluyoruz. Bir aydır kararlılıkla yürüttüğünüz bu onurlu mücadelenin başarıya ulaşacağına tüm kalbimizle inanıyoruz.

Derneğimiz işçi sınıfının yürüttüğü mücadeleleri dünyanın neresinde olursa olsun takip ediyor ve işçilerin seslerini tüm sınıf kardeşlerine duyurmaya ve dayanışmayı yükseltmeye çalışıyor. Mücadeleniz mücadelemizdir. Başarınız tüm dünya işçilerinin başarısı olacaktır.

Yaşasın İşçilerin Uluslararası Mücadele Birliği!

Yaşasın Uluslararası İşçi Dayanışması!

Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği (UİD-DER)

8 Eylül 2012


Uluslararası İşçi Dayanışması

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this