UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Avusturya’da 12 Saatlik İşgünü Tasarısı Protesto Edildi

Avusturya’da koalisyon hükümeti, işverenlerin talepleri doğrultusunda işgününü 12 saate çıkarma kararı aldı. Çalışma süreleri günde 8, haftada 40 saat olan Avusturyalı işçi ve emekçiler bu karara tepki gösterdiler. 30 Haziran Cumartesi günü başkent Viyana’da kararı protesto etmek için yaklaşık 100 bin işçi ve emekçi bir araya geldi.

Protesto yürüyüşüne sendikalar ve çeşitli işçi örgütleri katıldı. Yapılan konuşmalarda Temmuz ayında görüşülecek olan kanunun kabul edilmesi durumunda işsizliğin de artacağı belirtildi. Uzun çalışma saatlerinin zorluğunun yanı sıra artan işsizliğin işçilerin sırtında patronların bir sopası haline geleceği ve işçi sınıfına yönelik saldırıların artacağı dile getirildi. Yasa tasarısının kabul edilmesine izin verilmeyeceği, gerekirse grev silahına başvurulacağı vurgulandı. İşçi ve emekçiler yürüyüş boyunca attıkları coşkulu sloganlarla kararlı olduklarını haykırdılar.

Avusturyalı egemenler yıllardır sendikalara dayatmalarda bulunuyor, rekabet gücünü arttırma bahanesiyle işgününün uzatılmasını istiyorlardı. Avusturya işçi sınıfı ise 12 saatlik işgününün 100 yıl önce yürürlükten kaldırıldığını, 8 saatlik işgünü hakkının kazanıldığını ve bu haktan asla vazgeçmeyeceklerini dile getiriyorlar.

5 Temmuz 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this