UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Aydın’da İşten Atılan Madencilere Polis Saldırısı

Aydın’da özel bir kömür ocağının patronu, torba yasanın getirdiği yükümlülükleri bahane ederek 138 işçiyi işten çıkardı. Bunun üzerine işçiler eyleme geçtiler. Patronun ve hükümetin emrindeki polis, her zamanki gibi işçilere saldırdı.

İşten çıkarılan işçiler, Aydın-Muğla Karayolu’nun 5’inci kilometresinde, ocağın sahibi olan Atay Holding’in önünde toplandılar. Burada bir konuşma yapan Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süylaman Girgin,  “İşçiler bu yasayla daha iyi haklara sahip olmayı beklerken. Patronlar yükümlülüklerinin ağır olduğunu belirtip, ocakları kapattı. İşçiler mağdur oldu. Yanlıştan bir an önce dönülmesini bekliyoruz” dedi.

Açıklamadan sonra işçiler, İş-Kur Aydın İl Müdürlüğü’ne doğru yürüyüşe geçtiler. Yaklaşık 3 kilometre yürüyen işçiler, Ovaeymir Yol Kavşağı’na ulaştı. Burada önlem alan polis, işçilerle görüşüp yolu trafiğe kapatmadan yürümelerini istedi. İşçiler yaklaşık 2 kilometre daha yürüyerek Yeni Dörtyol Kavşağı’na ulaştığında, polis bu kez işçilerin önünü keserek “yürütmeyin” dedi ve işçilerin üzerine biber gazıyla müdahale etti. İşçilerin bir kısmı biber gazından etkilenerek hastaneye kaldırıldı.

Ancak işçiler dağılmayı reddederek saldırı sonrasında Yenidörtyol Mevkii’nde oturma eylemi başlattılar. Çevredeki emekçiler ise polisin biber gazlı müdahalesine tepki gösterdiler.

23 Eylül 2014


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this