UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Aydınlı’da Kadına Şiddete Karşı Basın Açıklaması

26 Kasımda Tuzlalı emekçi kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü eylemleri kapsamında basın açıklaması gerçekleştirdiler. Eylemde geçtiğimiz günlerde katledilen Helin Palandöken ve erkek şiddeti sonucu hayatını kaybeden diğer kadınlar anıldı. Helin’in mezarı başından gelen ailesi ve akrabaları da basın açıklamasına katıldılar.

Tuzlalı emekçi kadınlar adına okunan basın açıklamasında içinden geçtiğimiz dönemden kaynaklı olarak kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin arttığına vurgu yapıldı. “Kadınlar her türlü şiddete direniyor, yaşamı savunuyoruz. Biz kadınlar özgürlüğü ve hayatı istiyoruz” denildi ve açıklama şöyle devam etti: “Kadın cinayetleri ardı arkası kesilmeden sürdükçe vahşet gündelikleşiyor, normalleşiyor. Tecavüze ve şiddete maruz kalan kadınlar istismar edilen çocuklar, katledilen kadınlar hiçbiri tesadüf ve münferit değil. Bugün Türkiye’de kadınlarla ilgili devlet politikası, kadınlara karşı şiddeti önlemekten uzak, hatta teşvik edici, cinsiyet ayrımcılığını pekiştirici ve kadınları toplumsal hayattan dışlayıcıdır. AKP iktidarı kadın düşmanlığında sınır tanımıyor, kazanılmış haklarımızı gasp etmek istiyor ve kadına yönelik saldırıları engellemek yerine, şiddet gören kadınların boşanmasına engel oluyor. Medeni hukukta yer alan birçok hakkını da elinden alarak şiddetin ve kadın katliamlarının önünü açıyor.”

Basın açıklamasına katılan kadın ve erkek emekçiler, kadın katliamlarını şiddetle kınadılar. Öfkeyle sloganları haykırdılar: “Kadına Uzanan Eller Kırılsın”, “Helin’i Unutma, Unutturma”, “Ölmek Değil Yaşamak İstiyoruz”, “Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz!”

Basın açıklaması, üzerinde kadın cinayetlerine kurban giden kadınların fotoğraflarının bulunduğu balonların havaya uçurulmasıyla son buldu.

27 Kasım 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this