UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Azerbaycan’da Petrol Platformunda Yangın: 32 İşçi Yaşamını Kaybetti

İş kazaları ve iş cinayetleri durmuyor. Türkiye başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde ve özellikle “gelişmekte olan ülkeler” diye tanımlanan ülkelerde. Bu ülkelerden biri de Azerbaycan. Hazar Denizi’nde, enerji şirketi SOCAR’a ait bir petrol platformunda çıkan yangında en az 32 kişi yaşamını yitirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, 32 işçi iş cinayetine kurban giderken, 42 işçi de dün akşam saatlerinde çıkan yangından sağ olarak kurtarıldı. Azerbaycan Petrol İşçilerini Koruma Komitesi Başkanı Mirvari Gakhramanly yangının söndürüldüğünü açıkladı.

Petrol platformunda çıkan yangının doğal gaz boru hattının zarar görmesi sonucu meydana geldiği belirtiliyor. SOCAR’ın petrol üretiminin yüzde 60’ı bu platform üzerinden geçiyor. 2014’te aynı şirkete ait tesislerde de 14 işçi iş cinayetine kurban edilmişti. Şirketten yapılan açıklamaya göre boru hattına zarar veren kaza, şiddetli fırtınadan dolayı meydana geldi.

Dünyanın her neresinde olursa olsun, gözünü kâr hırsı bürümüş kapitalistler işçilerin yaşamına zerrece değer vermiyorlar. Her alanda olduğu gibi iş cinayetleri alanında da işçi sınıfının vereceği mücadele uluslararası düzeyde olmak zorunda.

5 Aralık 2015


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this