UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Bahar ve Beynelmilel

Gebze’den bir grup işçi

1 Mayıs’ın ardından ilk etkinliğimizi Beynelmilel filminin gösterimiyle gerçekleştirdik. 12 Eylül faşist darbesi Türkiye işçi sınıfının yükselen mücadelesinin önünü kesmek, var olan tüm örgütlülüklerini dağıtmak, kazanılmış ekonomik ve siyasal haklarına ağır bir darbe indirmek üzere yapılmıştı. UİD-DER Gebze temsilciliğinde izlediğimiz Beynelmilel filmi, 12 Eylül’ün toplum üzerinde oluşturduğu baskı ve yasakları trajikomik bir şekilde ele alıyor. Mesela, halk arasında sevilen ve bilinen “Lorke” isimli türkünün yasaklanması, yaşamını çalgıcılık yaparak kazanan gevendelerin askeri cunta tarafından “modernleştirilmesi”nde ortaya çıkan komik durumlar, üniformaya duyulan “saygı” ve korku… Ne var ki, tüm baskı ve yasaklara rağmen yaşamın kendisi, faşizmin karanlığında bile kendi alanını yaratıyor. Kışla kuralları sökmeyince ortaya komik sahneler çıkıyor ve bu durum aracılığıyla faşizme ince ince göndermeler yapılıyor.

Tüm dünya işçilerinin ortak marşı olan ve bizim de birçok etkinliğimizde söylediğimiz ve söyleyeceğimiz Enternasyonal’in (beynelmilel, uluslararası yani enternasyonal anlamına geliyor) filmde de kullanılması bizim için gerçekten önemliydi. Paris Komününden sonra bestelenen, esirler dünyasını uyanmaya çağıran, yeni bir dünyanın kurulmasını talep eden Enternasyonal, filmde de zaten bahar imgesiyle kullanılıyor. İlk kez dinlemelerine rağmen marş gevendeleri etkisi altına alıyor ve sonra da sahipleniliyor.

Bugün darbeciler hiçbir hesap vermeden yaşamlarını sürdürüyorlar. Yetmezmiş gibi düzenledikleri Cumhuriyet mitingleriyle de işçi sınıfını peşlerinden sürüklemeye çalışıyorlar. Unutulmaması gerekir ki onlar bizim sınıf düşmanlarımızdır!

1980 askeri faşist darbesi, kuşaklar arasında tarihsel hafızanın silinmesine, mücadeleden ve politik yaşamdan uzak durulmasına neden olmuştur. Bugün genç kuşakların mücadeleye atılması ve sınıf mücadelesinin yükseltmesiyle bu kokuşmuş düzenden ve darbecilerden hesap sorabiliriz. Yaşasın Enternasyonal!

26 Mayıs 2007


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this