UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Bakırköy Belediye İşçilerinin Grevi Kazanımla Sonuçlandı

Belediye-İş Sendikası’nın yetkili olduğu Bakırköy Belediyesi’nde çalışan 530 işçi, 30 Marttan beri devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 17 Ekimde greve başlamıştı. İşçilerin greve çıkmalarının ana nedeni, belediye yönetiminin, sözleşme kapsamında olan Tiyatro Müdürlüğü kadrosundaki 312 işçiyi sözleşme kapsamı dışına çıkarmak istemesiydi.

Grevin 3. günü olan 19 Ekimde işçiler, grev çadırlarının bulunduğu Bakırköy Belediyesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Basın açıklamasını Belediye-İş 2 Nolu Şube Başkanı Erol Özdemir gerçekleştirdi. Grev sürecini aktaran Özdemir, Tiyatro Müdürlüğünde çalışan işçilerin sözleşme kapsamından çıkarılmak istenmesinin yasa dışı ve kabul edilemez olduğunu ifade etti. Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’na çağrıda bulunan Özdemir, “Emekten yana, demokrasiden yana olduğunu beyan eden CHP’nin bir mensubu olarak, söylemlerinize denk düşen adımlar atmanızı bekliyoruz” dedi.

“Direne Direne Kazanacağız”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz”, “Birleşen İşçiler Yenilmezler!” sloganlarının atıldığı basın açıklamasından sonra belediye yönetimi ve sendika yönetimi arasında bir görüşme gerçekleştirildi. Yapılan görüşmede anlaşma sağlandı. Sözleşmedeki maddeler şöyle:

  • Kadrolu işçiler için 155 lira taban olmak üzere birinci yıl için %8, ikinci yıl için ise enflasyon oranında zam ve 25 kuruş kıdem zammı.
  • Tiyatro Müdürlüğünde çalışan işçiler için 90 lira taban, birinci yıl için %8, ikinci yıl için ise enflasyon oranında zam.
  • Net 100 lira aile ve çocuk yardımı.
  • 1 Mayıs’ta 570 lira ikramiye.
  • Kurban ve Ramazan bayramlarında 500’er lira ikramiye.
  • 15 günlük sendika mutabakat ikramiyesi.
20 Ekim 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this