UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Bakırköy’de “OHAL Değil Demokrasi” Mitingi

Bir buçuk yıl önce devreye soktuğu OHAL düzeniyle demokratik hakları ortadan kaldıran hükümet, işçi sınıfına yönelik saldırılarını sürdürüyor. Grev yasaklarının, baskıların, işten atmaların, ihraçların önü arkası kesilmiyor. KESK İstanbul Şubeler Platformu OHAL’in uzatılmasına ve OHAL düzenine karşı bir miting gerçekleştirdi. Şubelerin çağrısıyla Bakırköy Dikilitaş’ta bir araya gelen kitle, sloganlarla Bakırköy Özgürlük Meydanına yürüdü. Emekçiler OHAL’e karşı tepkilerini dile getirdiler, demokratik taleplerini haykırdılar. Mitinge KESK’e bağlı sendikaların yanı sıra emekten yana siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri katıldı.

Mitingde ilk olarak KESK İstanbul Şubeler platformu Sözcüsü Kazım Yılancı söz aldı ve OHAL’e karşı boyun eğmeyeceklerini, mücadeleyi sürdüreceklerini ifade etti. Yılancı’nın ardından KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen bir konuşma gerçekleştirdi. KHK’larla binlerce kamu emekçisinin ihraç edildiğini hatırlatan Gezen, OHAL ile birlikte işçi ve emekçilerin haklarının gasp edildiğini vurgulayarak KHK ile getirilen taşeron düzenlemesiyle işçilere haklarından vazgeçme dayatmasına, toplu sözleşme hakkının gasp edilmesine dikkat çekti. Meclis önünde “geçinemiyorum” diyerek kendini yakan emekçinin bu ülkenin tablosu olduğunu ifade etti. Gezen’in ardından söz alan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, işsizliğe, yoksulluğa, baskılara dikkat çekerek, ülkenin tek adam rejimiyle yönetildiğini söyledi. Bozgeyik, birlikte mücadele etmeye devam edeceklerini belirtti.

Miting boyunca OHAL’in kaldırılmasını, KHK’ların iptal edilmesini haykıran kitle, “İşimizi, Ekmeğimizi Geri Alacağız”, KHK’lar Gidecek Biz Kalacağız”, “Direne Direne Kazanacağız!” sloganlarını attı.

15 Ocak 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this