UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

“Barış Karanfili” Güney Doğan Evi Önünde Anıldı

Ankara katliamında yaşamını yitiren 23 yaşındaki inşaat mühendisliği öğrencisi Güney Doğan, 14 Ekimde Çekmeköy’deki evi önünde üniversite arkadaşlarının ve HDP’li vekillerinin de katıldığı törenle anıldı. Üniversite arkadaşları sloganlar ve marşlarla yürüyerek Güney Doğan’ın evi önüne geldiler. Gençler yüreklerindeki acı ve öfkeyle “Hepimiz Güney’iz Öldürmekle Bitmeyiz” sloganlarını haykırdılar.

Anma töreninde HDP İstanbul milletvekili Hüda Kaya ve HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ birer konuşma yaptılar. Evladının acısını yüreğinde taşıyan Güney Doğan’ın babası konuşmakta zorlansa da barış vurgusunu yineledi: “Oğlum bu ülkede barış olsun, demokrasi olsun, bu ülkenin gençleri ölmesin, herkes kardeşçe barış içerisinde yaşasın diye Ankara’ya gitti. Ama maalesef birileri bunu istemediler ve gençlerimizi katlettiler. Hükümet, bürokrasi, devletin en tepesindekiler hepsi biliyordu bunu. Tek istediğimiz artık gençlerimizin ölmemesi, bu ülkeye barış gelmesidir.” Devletin Ankara’da yaşamını yitirenlerin ailelerine maaş bağlanacağını duyurmasına da tepki gösteren baba, “o parayla gidip kendilerine kefen alsınlar. Bizim çocuklarımızı nasıl kefenlere büründürdülerse kendi çocuklarının kefenleri olsun” dedi.

Nemrutların, Yezitlerin torunları olanlar bizlere acı çektirmeye devam ediyor diyen HDP İstanbul milletvekili Hüda Kaya, şöyle konuştu: “Ama Nemrutlar, Firavunlar, Yezitler tarihte hak ettikleri yeri nasıl buldularsa bugünkü zalimler de muhakkak bu tarihin çöplüğünde yerlerini bulacaklar. Onlar zaten sonlarının yaklaştığını bildikleri için böylesine çılgıncasına bir nefret yayıyorlar etraflarına. Ama onlar nasıl sonlarının yaklaştığını biliyorlarsa biz de çok iyi biliyoruz ki biz halkların vicdanına sahibiz ve barışa inanıyoruz. Yeryüzü bir barış yurdu olsun istiyoruz. Bu canlarımız barış yolunda şehit oldular. Barışın tohumu oldular toprakta ve bu tohum öyle bir boy verecek ki bize savaşı dayatmak isteyenler dünyada sığınacak yer bulamayacaklar. Biz ne olursa olsun barışın tohumlarını yeşerteceğiz.”

HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ ise şöyle konuştu: “Bizi bu acıyla tutuşturanlar sanmasınlar ki bu acının hesabı yerde kalacak. 10 Ekim günü barış umuduna saldırdılar. Ama umudu katledemediler. Bu savaş ortamını bizlere dayatanlar bu katliamın da sorumlusudurlar. Katliamın açıkta olan faillerini yakalamayarak, koruyarak, kollayarak karşımıza çıkaranlar bu katliamın sorumlularıdırlar. Bizi 97 parçaya da, bin parçaya da bölseler bu gerçekleri söylemekten vazgeçmeyeceğiz. Hâlâ utanmadan sıkılmadan bu hükümet bizleri canlarımızın, kardeşlerimizin katilleri olarak ilan ediyor. Suruç’ta da aynı şeyi yaptılar. O zaman da ‘niye gittiler ki?’ demişlerdi. O gün de kendi suçlarının, sorumluluklarının üstünü örtmek için böyle kirli yalanlara, böyle bir kara propagandaya sarıldılar. Bu yalanlarınıza inanlar ve size oy verenler içerisinde insani ve vicdani duygularını yitirmeyenler artık bu yalanlarınızı sizin suratınıza çarpacaklar.”

Yüksekdağ’ın konuşmasının ardından anma sona erdi.

15 Ekim 2015


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this