UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Barış Karanfilleri Ankara’da Anıldı

10 Ekimde Ankara Garı önünde gerçekleşen bombalı saldırının üzerinden bir hafta geçti. Bu katliamda ölenleri anmak için DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla 17 Ekim günü Sakarya Caddesi’nde toplanıldı. HDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Figen Yüksekdağ da eyleme destek verdi. UİD-DER’li işçiler de barış karanfillerini anmak için oradaydılar. Mumlar ve karanfillerin konulduğu Sakarya Meydanı’nda “Yastayız, İsyandayız, Unutturmayacağız!” pankartı açıldı.

Burada söz alan KESK Ankara Dönem Sözcüsü Adem Yavuzkaya şunları söyledi: “Katliamda ölenleri, Uğur Kaymaz, Ceylan Önkol karşıladı. Ali İsmail Korkmaz karşıladı. Ethem Sarısülük, Nihat Kazanhan karşıladı. Suruç’ta Kobanêli çocuklara verilmek üzere ellerinde oyuncaklarla bekleyen sosyalist gençler karşıladı. Uçaklarla üzerlerine bombalar yağdırılan Roboski katliamında hayatını kaybeden insanlar karşıladı. Sözümü 10 Ekimde katledilen Dicle Deli’nin babasının sözleriyle noktalayacağım. ‘Kızımın kanı barışa kurban olsun.’ Bu halkta bu irade var oldukça burada kardeşliği ve eşitliği kalıcı bir barışı bu topraklarda hâkim kılacağız. Onlar yukarıda bizi seyrediyorlar. Onlara buradan tekrar söz veriyoruz. Bu barış talebini dilimizden düşürmeyeceğiz ve tekrar etmeye devam edeceğiz.”

Patlama anı olan 10.04’te ölenler için saygı duruşu yapıldı. Ardından oturma eylemine geçildi. Bu sırada katliamda ölenlerin isimleri okunarak “Burada” diye haykırıldı. Oturma eyleminin sonunda hep birlikte bir dakika boyunca “Barış Şehitleri Onurumuzdur!” sloganı atıldı. Anma alkışlarla sona erdi.

18 Ekim 2015


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this