UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Baskı ve Yasaklara Rağmen Onlarca Kentte 1 Mayıs!

İşçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs; OHAL düzeni altında, baskı ve yasaklara rağmen Türkiye’nin dört bir tarafında, onlarca kentte işçiler tarafından kutlandı. İstanbul, Kocaeli, İzmir, Ankara, Bursa, Antep, Diyarbakır, Mersin gibi onlarca büyük kentte ve işçi bölgelerinde işçi-emekçi kitleler alanlara çıktılar. Tüm 1 Mayıs alanlarında işçilerin öfkesi yankılandı. İşçi kitleleri, hükümetin kıdem tazminatına el koyma planlarını, düşük ücretleri, uzun iş saatlerini, taşeronluk sistemini, iş cinayetlerini protesto ettiler. Grevlerin yasaklanmasına, demokratik hakların ortadan kaldırılmasına karşı seslerini yükselttiler, tepkilerini ifade ettiler.

İşçiler baskılara rağmen taleplerini haykırdılar

Bu seneki önemli 1 Mayıs merkezlerinden biri yine Gebze idi. Gebze Sendikalar Birliği’nin çağrısıyla işçi kenti Gebze’de düzenlenen 1 Mayıs mitingine on binlerce işçi katıldı. Petrokimyadan deriye, metalden tekstile, camdan gıdaya pek çok işkolundan binlerce işçi, kıdem tazminatına el konulmak istenmesini, grev yasaklarını ve OHAL düzenini protesto etti.

Gebze’deki 1 Mayıs’a Petrol-İş, Birleşik Metal-İş, DERİTEKS, TÜMTİS, Tek Gıda-İş, Kristal-İş, Eğitim-Sen, Lastik-İş, Basın-İş, Belediye-İş sendikaları; siyasi partiler ve çeşitli demokratik kitle örgütleri katıldılar. İşçilerin mücadele örgütü UİD-DER’in coşkulu ve disiplinli korteji bu sene de göz doldurdu.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Trafo Meydanı’nda toplanan işçiler, taleplerini ve sloganlarını haykırmaya başladılar. Petrol-İş ve BMİS üyesi işçiler fabrika pankartlarıyla kortejlerini oluşturdular. Sendikal yasaklara ve baskıya maruz kalan TÜMTİS üyesi işçiler, “Sendikacılık Suç Değildir”, “Tutuklu Şube Yöneticilerimiz Serbest Bırakılsın” pankartlarıyla alanda yerlerini alırlarken; Petrol-İş üyesi işçiler ise sendikal örgütlülüğe vurgu yapan pankartlar taşıdılar: “Sendika Gücündür, Geleceğindir”, “Köle Değil İşçiyiz Sendikayla Güçlüyüz”, “Kıdem Tazminatı Hakkımız Dokundurtmayız!”

Tüm işkollarında pankartlar ve sloganlar, kıdem tazminatı, kölelik büroları, taşeron ve esnek çalışma, uzun iş saatleri gibi işçi sınıfının temel sorunlarını ve taleplerini yansıtıyordu. İşçiler, temel taleplerini şu sloganlarla haykırdılar: “Susma Haykır Tazminat Haktır”, “Hükümet Fonunu Al Başına Çal”, “Kıdem Değil OHAL’i Kaldır”, “Gün Gelecek Devran Dönecek Sermaye İşçiye Hesap Verecek”, “Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz”, “Grev Haktır Gasp Edilemez”, “Patronların Kölesi Olmayacağız!”

Binlerce işçi miting alanına “Yaşasın 1 Mayıs!” sloganı ve alkışlarla girdi. Tüm kitle alana girdikten sonra program, iş cinayetlerinde ve işçi sınıfı mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşuyla başladı. Daha sonra, Gebze Sendikalar Birliği Dönem Sözcüsü ve Petrol-İş Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz bir konuşma yaptı. Akyüz, işçi-emekçileri selamladı: “Ülkemize ve geleceğimize sahip çıkmak için daha fazla demokrasi ve insanca yaşam için 1 Mayıs’ta meydanları dolduran işçi sınıfına, emekçilere selam olsun!”

“Her yıl olduğu gibi bu sene de 1 Mayıs’ta birlik, mücadele ve dayanışma çağrımızı Gebze’den duyuracak; bugün sömürüye, işsizliğe, açlığa, yoksulluğa ve baskılara karşı sesimizi hep birlikte yükselteceğiz!” diyen Akyüz, 1 Mayıs’ın tüm işçilerin sömürü ve zulme karşı sesini yükselttiği ortak bir mücadele günü olduğunu hatırlattı. Akyüz, işçi sınıfını bölmeye, parçalamaya ve birbirine düşman etmeye çalışan her türlü politikayı lanetlediklerini; emperyalist güçlerin Ortadoğu coğrafyasını kan gölüne çeviren müdahalelerinin karşısına emekçilerin kardeşliği ile çıkılabileceğini ifade etti. Akyüz şöyle devam etti: “Referandumdan sonra sermaye temsilcileri ve hükümet yetkilileri hep bir ağızdan ‘reform’lara odaklanılması gerektiğini söylüyorlar. Talep ettikleri reformların neler olduğunu en iyi bizler biliyoruz. Kıdem tazminatımızı fona devretmek, varlık fonu yoluyla özelleştirmeleri hızlandırmak, işverenlere bütçeden yeni teşvikler vermek, çalışanların vergi yükünü arttırmak ve istihdamı esnekleştirmek istiyorlar.” Akyüz, kıdem tazminatının kırmızıçizgi olduğunu, kıdem tazminatı konusunda hiçbir pazarlığa girmeyeceklerini ve işçilerin bu karanlık tabloya mahkûm edilemeyeceğini belirtti.

Akyüz’ün konuşmasının ardından kol kola, omuz omuza veren işçiler, geniş halay halkaları oluşturdular. Flama ve bayraklarını coşkuyla dalgalandırdılar. Miting sloganlarla son buldu.

1 Mayıs 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this