UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Batman’da Taşeron Patronu Karşısında İşçilerin Dik Duruşu

Batman’dan işçiler

Batman Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde veri kayıt hizmetlerinde ihaleyi alan yeni şirket, işçilerden 3000 lira para istedi ve para vermeyenleri işten çıkaracağını söyledi. Bu paranın geçen 2 yılın ve gelecek 1 yılın kıdem tazminatına denk düştüğünü söyledi. İşçiler kendi aralarında durumu değerlendirdiler, sendika ve hastane yönetimiyle bağlantıya geçtiler. Sendika şube yönetimi Genel Sekreterlikle görüştü. Toplantıya çağrılan işçiler, bu parayı ödemeyeceklerini söylediler ve yeni firmanın geçen 2 yılın kıdem tazminatını neden istediğini, bunun eski firma ile alâkasını sordular. Bunun üzerine firma temsilcisi istediği parayı işçi başına 1000 liraya düşürdü. İşçiler bunu da ödemeyeceklerini söyleyince sonunda şirket tekrar 3000 lira isteyerek kestirip attı.

İşçiler 12 Haziran Perşembe günü için basın açıklaması yapma kararı aldılar ve SES ile birlikte hastaneyi örgütlemeye başladılar. Perşembe sabahı şirket kimseden para istemeyeceğini ve herkesin işe devam edeceğini açıkladı. Böylelikle basın açıklamasından vazgeçildi. Cuma günü yapılan SES’in basın açıklamasına taşeron firma çalışanlarından da katılım oldu. Basın açıklaması bittikten sonra şirket tekrar işçilerden para istediğini açıkladı ve o akşam herkesi tekrar toplantıya çağırdı. Ancak işçiler kendi aralarında tartışıp karar aldılar ve toplantıya gitmediler. Sonraki günlerde ses seda çıkmadı ve birliklerini bozmayan işçiler patronların bir saldırısını daha püskürtmüş oldular.

Yıllar önce yemekhane çalışanlarının hesaplarına taşeron şirket bir miktar para yatırmış (kıdem tazminatlarını işçilerin hesabına yatırdığını göstermek için) sonra da bu parayı yanlışlıkla yatırdıklarını söyleyerek işçilerden paraları elden geri almıştı. Şirket hastaneden ayrıldıktan sonra, yatırılan o paranın aslında o şirket dönemindeki kıdem tazminatları olduğu ortaya çıkmış ve şirket böylelikle onlarca yemekhane çalışanını dolandırmıştı.

Emektar bir yemekhane işçisi “Herkes bir kere ölür, biz her gün ölüyoruz. Her akşam yatarken yarın işe gelebilecek miyiz diye düşünüyoruz” demişti. Bizler ancak birlik olup asalak patronların bu sömürü düzenini ortadan kaldırdığımızda geleceğe güvenle bakabileceğiz.

20 Haziran 2014


Grev ve Direnişler

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this