UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

BBS Metalde Sendika Düşmanlığı

Gebze’de elektrik panoları üreten BBS Metal’de işçiler, çalışma koşullarının ve ücretlerinin iyileştirilmesi için DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikasına üye oldular. 128 işçinin çalıştığı BBS Metal’de işçilerin sendikaya üye olmasının önüne geçmek isteyen BBS patronu, 12 Eylülde 20 işçiyi işten attı. İşten atılan işçiler, patronun işten atma saldırısına sessiz kalmayarak fabrika önünde çadır kurdular ve başladıkları mücadelede kararlı olduklarını gösterdiler.

Fabrikadaki kötü koşulların ve ücretlerin iyileştirilmesi için anayasal haklarını kullanarak sendikaya üye olduklarını söyleyen direnişçi işçiler, tepkilerini şu sözlerle dile getiriyorlar: “Sendikalaşmanın duyulmasından sonra işe dair hiçbir bilgisi olmayan bir adamı üretime getirdiler. Sadece baskı yapsın ve işçiler sendikadan istifa etsin diye. 13-14 senedir biz onları sırtımızda taşıyoruz, çoluğumuzdan çocuğumuzdan, gecemiz gündüzümüzden feragat ettik. Ücretlerimiz biraz yükselsin diye sendikaya üye olduk, bugün kapının önündeyiz!”

İşçiler, patronun sendikalaşmayı başarısız kılmak için kiralık işçi bürolarından işçi aldığını dile getiriyorlar Çay ve yemek molalarında içerde çalışan arkadaşlarından destek aldıklarını, arkadaşlarının kendilerini yalnız bırakmadığını söyleyen direnişçi işçiler, haklı mücadelelerini sürdüreceklerini ifade ediyorlar.

28 Eylül 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this