UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

BEDAŞ İşçilerini Ziyaret Ettik

UİD-DER’li işçiler olarak 22 Ağustosta, iş güvenliği önlemlerinin alınmasını ve iyi çalışma koşulları talep ettikleri için işten atılıp, bunun üzerine direnişe geçen 26 BEDAŞ işçisini direnişlerini sürdürdükleri Avcılar BEDAŞ binası önünde ziyaret ettik. BEDAŞ işçileri bizleri “Birleşe Birleşe Kazanacağız” sloganı ve alkışlarıyla karşıladılar.

Sohbet ettiğimiz işçiler, iş güvenliği önlemlerinin alınması için verdikleri mücadelede işçilerin ne kadar haklı olduğunu gösteren pek çok neden sıraladılar. BEDAŞ’ta önlemler alınmadığı için işçiler bir ay içinde defalarca iş kazası geçirdiklerini aktardılar. İş kazalarına sebep olan şeyler ise çoğunlukla işin durumuna uygun olmayan ekipmanların kullanılması. Mesela işçilerin en çok kullandıkları aletlerden biri kontrol kalemi. Kontrol kaleminin yüksek voltaja dayanabilecek bir maddeden yapılması gerekirken, işçiler kendilerine kontrol kalemi bile verilmediğini, dile getirdiklerinde ise “bir milyoncudan alın” cevabıyla karşılaştıklarını anlatıyorlar. Mecburen kullandıkları bu kalitesiz kontrol kalemlerinin kimi zaman ellerinde patlayarak yanıklar oluşturduğunu, kimi zaman da elektrik kaçırdığını söylüyorlar. İşçilerin bir başka problemi ise, elektrik açma-kapama işine gidildiğinde iki kişi olmaları gerekirken tek kişi gönderiliyor olmaları. Elektrik borçlarını ödeyemeyen insanlarla birebir muhatap oldukları için çoğu zaman bu durum sorunlara yol açabiliyor.

Şu anda BEDAŞ’ta Enerji-Sen’e karşı yönetim tarafından Tes-İş işyerine getirilmiş durumda. İşverenin Tes-İş’le yaptığı sözleşmeye göre, işçilerin 6 savunma yazdıkları takdirde hiçbir hak talep etmeksizin işten atılabilecekleri maddesi yer alıyor. Bu maddeye dayanarak, BEDAŞ yönetimi her fırsatta işçilere bir mazeret göstererek savunma yazmalarını istiyor. İşçiler savunma yazmayı kabul etmediklerinde ise kendileri yazıp imzalıyorlar. İşçiler şu anda çalışan işçilerin de çalışma koşullarının ağırlaştığını, içeride baskı uygulandığını anlatıyorlar. Sohbetimiz boyunca geçmişte yaşanan direniş ve grevlerin kazanımla sonuçlandığını, bunun da ancak işçilerin kararlı ve örgütlü davrandıklarında mümkün olabildiğini konuştuk. Direniş alanından ayrılırken, BEDAŞ işçileri desteğinden dolayı UİD-DER’e teşekkür ettiler.

24 Ağustos 2014


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this