UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Ben Sözümü Verdim, Seneye 1 Mayıs’a UİD-DER’le!

Gebze’den bir petrokimya işçisi

Merhaba işçi kardeşlerim. 2011 yılı 1 Mayıs’ına askerde olduğum için katılamamıştım. Bu benim için çok zor olmuştu. Aklım hep İstanbul’da UİD-DER ile katılacağım 1 Mayıs’taydı. Nihayet bu hasreti 2012 1 Mayısıyla gidermiş oldum. Binlerce işçi gibi ben de UİD-DER kortejimde yerimi aldım.

Her zamanki gibi UİD-DER korteji görülmeye değerdi. O kırmızı şapkalı işçiler kendilerine yakışır bir şekilde yürüyorlardı. Yürüyüş yolunda hep bir ağızdan sloganlarımızı haykırıyorduk, işçi türkülerimizi ve marşlarımızı seslendiriyorduk. O anda çok duygulandım. Çevreden gelen bakışlar şunu dercesine bakıyorlardı bizlere: “İşte, o çocuklar bunlar! Beklenen o günlere, güzel günlere biz işçileri taşıyacak olanlar!”

Benimle beraber UİD-DER kortejine katılan bir metal işçisi arkadaşımın sözlerini unutmuyorum. “Ya kardeş, bizi buraya getirmekle ne kadar güzel bir şey yaptın. Ben 1 Mayıs’ın böyle olduğunu bilmiyordum. En başta o korkularımı giderdim. Bir de alana hem girerken hem de çıkarken UİD-DER gibi bir kortej görmedim. Seneye 1 Mayıs’a beni tekrar yaz listene” dedi. Ben de o metal işçisi arkadaşıma “bir liste de sen tutarsın” dedim.

Benimle aynı fabrikada çalışan bir işçi arkadaşım da daha önceden başka birileriyle 1 Mayıs’a katıldığını söylemişti. 2012 1 Mayıs’ından sonra sohbetimizde yaşadığı şu duyguları benimle paylaştı. “Ama onlarla katıldığımda bu kadar yorulmamıştım. UİD-DER ile katıldığımda gerçekten yoruldum. Ama bu yorgunluğa değdi mi dersen vallahi billahi değdi. Sen beni 1 Mayıs’a davet ettiğinde biz şöyle disiplinli yürüyoruz, işçi disiplinine yakışır bir şekilde yürüyoruz falan diyordun. Ben de diyordum ki içimden ya bu ne diyor. İşçiler nasıl yürürmüş öyle sıkıyor diye düşünmüştüm. Ama toplanma yerine vardığımızda kortejler oluşmaya başladığında ve yürüyüşe geçtiğimizde kendi kendime adam sıkmıyormuş, haklıymış dedim.” Bu samimiyeti duymak anlamlıydı. Bu anlamlı duyguları sınıf kardeşlerimle paylaşmak daha da anlamlıydı. Alanda bir fark vardı, o da UİD-DER farkı.

Yaşasın 1 Mayıs!

UİD-DER Yürüyor, Mücadele Büyüyor!

13 Mayıs 2012


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this