UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Beşiktaş Belediyesi İşçileri İş Bıraktı ve Kazandı!

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel-İş Sendikası üyesi Beşiktaş Belediyesi işçileri ödenmeyen maaşları için 1 Ekimde iş bıraktılar. Belediyenin Park ve Bahçeler ile Temizlik Müdürlüklerinde çalışan ve 3 aydır maaşları ödenmeyen işçilerin eylemi sonuç verdi. Aylardır işçileri oyalayan, verdiği sözleri tutmayan ve işten atma tehditleri savuran belediye yönetimi, iş bırakan işçilerin maaşlarını aynı günün akşamında yatırdı.

Beşiktaş Belediyesi aylardır işçilerin maaşlarını ödemiyor ve bu hak gaspının nedenini ise belediye kasasının boşaltılması olarak gösteriyordu. İstanbul’un en yüksek gelire sahip belediyelerinden biri olan Beşiktaş’ta eski başkan Murat Hazinedar, “FETÖ üyeliği”, “rüşvet ve yolsuzluk” gibi iddialarla görevden alınmıştı. Ortaya çıkan faturayı işçilere kesmeye çalışan yeni yönetim ise belediyenin borçlarını bahane ederek aylardır maaşları yatırmadı. Bu duruma itiraz eden işçilerin bir kısmından “fedakârlık” beklendiği duyuruldu, bir kısmı işten atılmakla tehdit edildi. Geçtiğimiz hafta belediye yönetimiyle Genel-İş Sendikası arasında yapılan görüşmeden de olumlu bir sonuç çıkmamasıyla iş bırakma kararı alındı.

Her gün işbaşı yapmak için toplandıkları Karanfilköy garajında 1 Ekim sabahı iş bırakma eylemini başlatmak için toplanan işçiler, maaşları yatırılana kadar çalışmayacaklarını duyurdular. Maaşların gün içinde yatmaması durumunda eylemlerini Belediye önüne taşıyacaklarını aktardılar. Gün boyu çöpleri toplamayan, sokakları süpürmeyen, parkların ve bahçelerin bakımını yapmayan belediye işçileri, yönetime geri adım attırdı. Belediye yönetimi işçilerin gasp edilen hakları için başlattıkları eyleme 1 gün bile dayanamadı ve işçilerin maaşlarını eksiksiz yatırdı. Yöneticilerinin “fedakârlık” martavallarına kanmayan ve ortaya çıkan faturayı ödememekte kararlı olan işçiler, mücadele ederek kazanılacağını bir kez daha göstermiş oldular.

2 Ekim 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this