UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Bir Yılda 676 Bin Kişi İşsizler Ordusuna Katıldı

Hükümetin işsizlik fonunu patronlara peşkeş çekerek başlattığı “istihdam seferberliği”ne rağmen, işsiz sayısı azalmıyor. TÜİK’in Ocak 2017 verilerine göre işsizlik oranı yüzde 13 olarak gerçekleşmiş, işsiz sayısı ise 3 milyon 985 bin kişiye çıkmıştı. Referandum sürecinde hükümet ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, işsizliği azaltmak ve “Evet” oylarını yükseltmek için Şubatın başında bir kampanya başlattı. Bu doğrultuda işsizlik fonu daha fazla patronların yağmasına açıldı. Ancak söz konusu “seferberliğe” rağmen işsiz sayısı azalmadı.

TÜİK’in Şubat 2017 verilerine göre, işsiz sayısı yalnızca 85 bin kişi azaldı. Böylece işsizlik oranı resmi olarak 12,6 olarak gerçekleşirken, işsizlerin sayısı bir önceki aya göre 3 milyon 900 bine düştü. Ne var ki bir önceki yılın Şubat ayına göre işsizlik ordusuna 676 bin işsiz katıldı. Şubat 2016’da işsizlik oranı yüzde 10,9, işsiz sayısı ise 3 milyon 224 bin kişi idi. Dolayısıyla bu işsizler ordusundan 85 bin kişinin azalması hiçbir şey ifade etmiyor. Üstelik bu 85 bin kişilik istihdam sanayi sektöründe değil esas olara tarım sektöründe gerçekleşti. TÜİK’in verilerini değerlendiren DİSK-AR konuya şöyle dikkat çekiyor:

“TÜİK’e göre Aralık 2016’da 26 milyon 669 bin olan toplam istihdam, Şubat 2017’de 287 bin artarak 26 milyon 956 bine yükseldi. Ancak bu istihdam artışı SGK verileri tarafından desteklenmediği gibi büyük bölümünü tarımsal istihdam artışı ve sosyal hizmetlerdeki artış oluşturuyor. Tarımda 121 bin kişilik bir artış yaşanırken, imalat sanayiinde 29 bin, madencilikte 11 bin ve inşaat sektöründe 42 bin kişilik bir azalma yaşandı. Hizmet sektöründe en yüksek istihdam artışı ise 93 bin kişi ile insan sağlığı ve sosyal hizmetler alanında gerçekleşti. Bu alanda yaşanan istihdam artışı büyük ölçüde evde engelli bakım hizmeti ve toplum yararına çalışmaya dayanıyor. İstihdam seferberliğinin özellikle sanayiinde artışa yol açmadığı görülüyor.”

DİSK-AR hem tarım dışı işsizliğin hem de genç işsizliğin yükseldiğinde dikkat çekiyor: “Kadın işsizliği yüzde 14,8’e yükselirken, genç işsizliği yüzde 23,3 olarak gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranları genel işsizlik oranlarına göre çok daha yüksek seyrediyor. Tarım dışı işsizlik yüzde 14,8 olurken, tarım dışı kadın işsizliği yüzde 18,9’a, tarım dışı genç işsizliği ise yüzde 25,9’a yükseldi. Tarım dışı genç kadın işsizliği yüzde 30,7’ye yükseldi. İşsizlik oranları son bir yıl içinde artmaya devam ederken en yüksek artış tarım dışı genç ve tarım dışı genç kadın işsizliğinde yaşandı.”

TÜİK’in sınırlı ve resmi işsizlik verilerinin ötesinde, tüm işsizleri kapsayacak şekilde değerlendirmeler yapan DİSK-AR, gerçek işsizlerin sayısının 7 milyona çıktığını belirtiyor. Bu tablo, işsizliğin azalmadığını gözler önüne seriyor. Hükümet, “istihdam seferberliği” adı altında İşsizlik Sigortası Fonunu patronlara aktarıyor. İşçinin parasıyla işçinin ücreti ödeniyor. Şubat ayında açıklanan 12,3 milyar liralık sözde istihdam paketinin yaklaşık 11 milyarı işsizlik fonundan karşılandı. Ancak bu da yetmedi ve hükümet 105 milyar liralık işsizlik fonunun yarısını kullanmak üzere karar aldı. Yani işçilerin parası patronlara peşkeş çekilirken ve işsizlere verilmezken, işçiler işsiz kalıyor ve sefalet koşullarına mahkûm oluyorlar.  Bu sonuç, olası kıdem tazminatı fonunun da nasıl kullanılacağını gözler önüne seriyor.

16 Mayıs 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this