UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Birçok Ülkede İşçilerin Mücadelesi Sürüyor

Arjantin havayolu işçilerinden 24 saatlik grev

Aerolineas Argentinas ve Austral Lineas Areas adlı iki havayolu şirketinin çalışanları 31 Ekimde, sabah saatlerinde 24 saatlik greve çıktılar. 5 sendikaya bağlı pilotlar, teknisyenler ve diğer havayolu personeli enflasyon karşısında maaşlarının erimemesi için yüzde 26’lık bir ücret artışı talep ediyorlar. Grevden yaklaşık 400 uçuşu etkiledi.

Aerolineas Argentinas havayolu şirketinin başkanı, sendikanın şirkete baskı yaptığı, taraflar arasında görüşmeler iyi giderken mantıksız bir kararla greve çıkıldığı iddiasında bulundu. Sendika sözcüsü ise maaşların havacılık sektöründeki diğer firmalara göre çok düşük olduğuna dikkat çekti ve grevin haklılığına vurgu yaptı.

Brezilya’da binler konut sorununu protesto etti

Brezilyalı evsizler 31 Ekimde konut sorununu protesto etmek için yürüdü. Evsiz İşçiler Hareketi MTST tarafından düzenlenen yürüyüş, sanayi kenti olan Sao Bernardo Do Campo’da kurulan çadır kentten başlayarak 12 kilometre uzaklıktaki Sao Paulo’da hükümet binasının önüne kadar sürdü. Protesto gösterilerine en az 25 bin kişinin katıldığı belirtiliyor.

Brezilya’da resmi işsizlik oranı %12,4 ve bu oran yaklaşık 13 milyon kişiye denk düşüyor. Bunun yanında milyonlarca işçi yarı zamanlı ve güvencesiz çalışmak zorunda kalıyor. Bu durumu fırsat bilen patronların ücretleri düşürmekten geri durmadığını belirten işçiler, kira fiyatlarının giderek arttırıldığını dile getiriyorlar. Sao Bernardo Do Campo’daki geçici kampta kalan evsizlerin sayısı giderek artıyor. Çadır evlerin sayısı Eylül ayında 500’den 7 bin 500’ün üzerine çıktı.

Güney Afrika’da maden işçileri ve kamu çalışanları eyleme hazırlanıyor

Güney Afrika’da kömür madenlerinde çalışan işçiler ücretlerine %8-9 arasında artış talep ediyorlar. Kömür madeni sahipleri ise 2018-2019 dönemi için işçilere %5 ve %7 ücret artışı teklif ediyor. Ulusal Maden İşçileri Sendikası NUM, taleplerinin karşılanmaması durumunda ulusal çapta greve gideceğini açıkladı. NUM, 2018 için işçi başına seyyanen 78 dolar zam talep ediyor.

Yerel Yönetim Çalışanlarının Ulusal Birliği NULGE ise belediye işçilerinin yedi aydır ödenmeyen ücretlerinin ödenmesi talebiyle 25 Ekimde süresiz grev çağrısı yaptı. Ancak sendika iki günün ardından grevi sonlandırdı. Sendika, greve ara vererek hükümete tekrar düşünmesi için fırsat verdiğini, işçilerin ücretlerini almakta kararlı olduklarını belirtti.

Pakistan hastane çalışanları 4 haftalık grev kararına son verdiler

Pakistan’ın Karaçi bölgesindeki Abbasi Shaheed Hastanesi çalışanları aylardır ücretlerinin ödenmemesi nedeniyle 4 haftalık grev kararı almıştı. Hastane stajyer doktorlara, son sınıf tıp öğrencilerine ve hasta bakıcılara 5 aydır, yan işlerde çalışanlara ve temizlik personeline 2 aydır ücret ödemiyor. 26 Ekimde Karaçi belediye başkanının ücretlerin 24 saat içinde ödeneceğine dair güvence vermesiyle işçiler grevi durdurdu.

850 yataklı olan eğitim araştırma hastanesi, Karaçi’nin en büyük 3. kamu hastanesi ve 1 milyondan fazla kişiye hizmet veriyor. İşçiler, problemin sadece maaşların geç verilmesi olmadığını, hastanedeki koşulların son derece kötü olduğunu söylüyorlar. Yatak sayısının yetersizliği, yoğun bakım ünitesinde havalandırma sisteminin bulunmaması, röntgen ve MR gibi makinelerin yetersizliği, ilaç sıkıntısı başta gelen problemlerden sadece birkaçı. Sağlık hizmetinde fon kesintileri hastane çalışanlarının geçim sıkıntısının yanı sıra çok sayıda yoksulun en basit sağlık sorunlarında bile hayatını kaybetmelerine neden oluyor. Bu nedenle işçiler hem ücretleri için hem de hastanenin şartlarının düzeltilmesi için mücadeleye devam edeceklerini duyurdular.

İran’da işçiler ödenmeyen ücretleri için mücadele ediyor

Tahran Traverse Demiryolları çalışanları, 1 Kasım Çarşamba günü Meclis önünde toplandılar. İşçiler dört aydır ödenmeyen ücretlerini talep ettiler. İşçiler cevap alana kadar eylemlerini sürdüreceklerini ifade ediyorlar.

Emekli öğretmenlerden ve eğitimcilerden oluşan bir grup ise 1 Kasımda, başkent Tahran’daki Bütçe ve Planlama Ofisi önünde bir araya geldi. Eğitimciler aylardır alamadıkları emekli aylığı ve maaşlarının ödenmesini talep ettiler.

Basra Körfezi’nde bulunan Güney Pars’ta, Tavamand Doğalgaz Şirketine bağlı çalışan işçiler aylardır ödenmeyen ücretleri için 18 Ekimde iş durdurdular. İran ile Katar arasında paylaşılan Güney Pars, dünyanın en büyük doğal gaz alanı. Uluslararası Enerji Ajansına göre, alan tahmini olarak 51 trilyon metreküp doğal gaz rezervine sahip. Güney Pars alanı, çeşitli sahalara bölünerek çok sayıda taşeron firma tarafından işletiliyor. Sadece Pars 2’de 19 farklı taşeron firma altında yaklaşık 21 bin işçi istihdam ediliyor. Bu yılın Ağustos ayından bu yana ücretlerini alamayan işçiler, ücret ödemelerinin gecikmesinin artık kronik bir sorun haline geldiğini ifade ederek, geçinmelerinin artık imkânsızlaştığını belirtiyorlar.

İş bırakarak eylem yapan işçilere şirket tarafından bir hafta içinde ödeme yapılacağı duyuruldu. İşçiler bunun üzerine eylemi sona erdirdi.

İran’da hemen hemen tüm işçilerin ortak sorunu haline gelen ücretlerin ödenmemesi veya eksik ödenmesine karşı farklı pek çok sektörde mücadele sürüyor.

14 Kasım 2017






Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this