UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Borç Batağında Boğulmamak İçin HAYIR!

Gebze’den bir petrokimya işçisi

Çocukluk yıllarımdı, babam çoğunlukla işsizdi. Biz bakkaldan borç harç ihtiyaçlarımızı karşılar ve günü kurtarmaya çalışırdık. Hayallerimiz cebimizdeki kadardı. Acil ihtiyacımız olduğunda eş dost aranır borç para istenirdi. Borç para aldığımız yakınlarımız da kıt kanaat geçinen insanlardı. Yani anlayacağınız yokluk içinde yokluk. İmkânsızlıkları anlamak ve yokluğu fark etmek eskiden daha kolaydı. Günümüzde yoksulluk, hayat pahalılığı kat be kat artarak devam ediyor. Ama o zamanlar borcu, eşe dosta, bakkala yaparken, şimdi kredi sistemiyle hayatımızı ipotek altına alma pahasına bir sürü bankaya, devlete borçlanıyoruz.

Eğitimimizi öğrenim kredisiyle tamamlıyoruz. Krediyle ev alma, iş kurma, kısacası gelecek inşa etme hayallerine kapılıyoruz. Hibe programları, destek fonları, KOBİ fonları ile “kolay ödeme” imkânları adı altında bize hayal satmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Kafelerde, kahvelerde, işyerimde, mahallemde arkadaşlarımın konuşmalarına şahit oluyorum sürekli. Kredi çekmekten, borçlardan bahsediyorlar.

Kredinin sunduğu “imkânlar” gençler arasında kolay bir yaşam algısı yaratmakta ve gençliği daha fazla çıkışsızlığa itmektedir. Üniversitesini krediyle okuyan ve okulu bitirip iş bulamadığı halde, aldığı kredinin borcu her geçen gün katlanan öğrenci sayısı binleri aşıyor. İşyerlerinde krediyle araba, ev alan gençler gençliklerini kapitalizme zincirlediklerinin farkında değiller. Genç arkadaşlarıma kızmıyorum. Esas suçlu kapitalist egemenlerin sömürü düzenidir.

Burjuva hükümetler “kamu düzenini koruma” adı altında sömürü düzeni devam ettirmek için baskının ve şiddetin dozunu arttırıyorlar. Bugün dünyanın içinde bulunduğu çıkışsızlık ve bunun ülkemize yansıyan boyutları bu gerçekleri yüzümüze tekrar çarpmaktadır.

Bugün yaşananlar ve gündemde olan referandum toplum üzerindeki baskının bir göstergesidir. Benim insan olarak, barınma, eğitim, sağlık, beslenme gibi ihtiyaçlarım var. Benden önceki milyonlarca işçinin ve bizlerin ürettiği yaşamı AKP iktidarına ve sermayedara daha fazla teslim etmeye niyetim yok. Borç batağında boğulmaya HAYIR!

15 Şubat 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this