UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Bravo İşçileri Kazandı!

Zara, Mango ve Next gibi dünyada ünlü markalara üretim yapan Bravo hazır giyim fabrikasının işçileri, yaklaşık 2 yıldır verdikleri mücadelenin sonucunda tazminat ve ücret alacaklarını almaya başladılar. İşçiler, patronun bir gecede fabrikayı boşaltıp kaçması nedeniyle tazminatlarını ve 3 aylık ücretlerini alamadan işsiz kalmışlardı.

Bravo işçileri, seslerini duyurmak için İstanbul’daki Zara mağazası önünde eylemler yapmış ve giysilere yaşadıkları sorunu ifade eden etiketler yapıştırmışlardı. Uğradıkları haksızlığı şöyle dile getirmişlerdi: “Alacağınız ürünü ben yaptım ama paramı alamadım! Biz, aldığınız ürünü üreten Bravo fabrikasının işçileriyiz. Yıllarca Zara için üretim yaptık. Son 3 aylık maaşlarımızı ve kıdem tazminatlarımızı almadan, fabrika bir gecede kapandı. Lütfen Zara’ya söyleyin paramızı ödesin!” Mango ve Next mağazaları önünde de çeşitli eylemler gerçekleştiren işçiler, internet ve sosyal medya üzerinden de kampanya başlatmışlardı.

İşçilerin verdiği mücadele İspanya ve İngiltere’deki alıcı 3 firma üzerinde basınç kurdu ve bu firmalar oluşturdukları ortak fon hesabına geçen hafta 210 bin euro yatırdılar. Yatırılan para 130 işçiye ödenmeye başlandı. İşçilerin toplam alacağının 880 bin lira olduğu ifade ediliyor.

Oluşturulan fonla işçilere ödeme yapılması üzerine açıklama yapan DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Merter Şube Başkanı Asalettin Aslanoğlu, “Gelinen aşamadan mutluyuz. Sendika olarak ne biz ne de süreci takip eden arkadaşlar tek kuruş almama kararı aldık ve öyle de yapıldı. Ki bu arkadaşlar bizim sendikanın da üyesi değillerdi. Uygulama Türkiye’de bir ilk özelliği taşıyor. İlk kez, üretici firmanın batması nedeni ile ödenmeyen işçi ücretleri, ürünleri satın alan markalar ödeme yapmış oldu. Daha önce böyle bir örnek yok” değerlendirmesini yaptı.

İşçilere ödeme yapan firmalar ise, fonun işçilerin mağduriyetinin giderilmesi için oluşturulduğuna dikkat çekerek işçilerin yasal alacakları için yerel şirketin sorumluluğunun devam ettiğini ifade ettiler.

Bravo işçileri, fabrikayı kapatıp kaçan patronun ardından, durumu kabullenip çaresizce beklemediler. Mücadele ettiler ve kazandılar!

14 Mart 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this