UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Brezilya: GM İşçileri Grevde

Sao Paulo’da Daimler kamyon fabrikası yakınlarında bulunan General Motors fabrikasında grev gerçekleşti. İşten atılmakla tehdit edilen işçilerin öfkesi kontrolden çıktı.

Yüzlerce işçi işten çıkarıldıklarına dair bildirimler alınca, 4 binden fazla GM işçisi 10 Ağustosta süresiz grev oylaması yaptı. İşçiler, Sao Paulo’da bulunan fabrikayla birlikte motor üretiminin yapıldığı Sao Jose dos’taki fabrikada da üretimi durdular.

Bu yıl Brezilya’da otomotiv satışları %20 oranında düşerken, enflasyon, işsizlik ve faiz oranları arttı. Alman menşeli Daimler ise faturayı işçilere kesmeye karar verdi. Sao Paulo’da bu ay sonunda işten çıkarma olacağını duyurdu. Firma 2000’den fazla işçinin Sao Bernardo’daki fabrikadan çıkarılacağını bildirdi. Bu da %60’tan daha az kapasiteyle çalışılacağını gösteriyor.

Firma işçilere ücretlerinde bir yıl boyunca %10 kesinti yapılması koşuluyla, işten atmaları durdurmayı teklif etmişti. Daimler işçileri kararlı bir şekilde firmanın teklifini reddediyorlar. İşlerine, ücretlerine ve haklarına sahip çıkacaklarını dile getiriyorlar.

13 Ağustos 2015


...önceki
Umut
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this