UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Brezilya’da Ford İşçilerinin Grevi Sürüyor

Brezilya’nın Sao Bernardo şehrinde kurulu Ford Otomotiv Fabrikasında çalışan işçiler, firmanın toplu işten çıkarma kararını protesto etmek ve işten çıkarılan 200 işçinin işe geri alınması için 10 Eylülde greve çıkmışlardı. 4300 işçinin çalıştığı fabrikada grev 10 Eylülden bu yana devam ediyor.

Firma yetkilileri, sektörde yaşanan kriz nedeniyle araç taleplerinin azaldığını ve bu nedenle işten çıkarmaların başladığını söylüyorlar. Ama öte taraftan bugün için Brezilya’da bir durgunluk yaşansa da ülkeyi pazar açısından güçlü bir potansiyel olarak gördüklerini, Brezilya’da talebin arttırılacağını ve daha fazla yatırım yapacaklarını ilan ediyorlar. Otomotiv firmalarının yaptığı açıklamalardan anlaşılan o ki, patronlar bir kez daha krizin bedelini işçilere ödetmeye çalışıyorlar. İşten atmalar, ücretlerin düşürülmesi, sözleşmeli/geçici işçilik uygulaması, zorunlu izinler yaygınlaştırılıyor.

Otomotiv İşçileri Birliğinin (ANFAVEA) raporuna göre, sadece bu yıl Haziran-Temmuz ayını kapsayan 2 aylık dönemde 7600 metal işçisi işini kaybetti. Bir yanda kriz gerekçesiyle maliyetlerini düşürme kararı alan otomotiv firmalarının, öte yandan yeni model araçlar, şirket araştırma merkezleri ve yeni üretim bantlarının kurulması için yatırım yaptıkları görülüyor. Firmalar sadece işçi haklarını tırpanlayarak ve ücretlerini düşürerek maliyetlerini düşürmeye çalışıyorlar. Yararlandıkları pek çok teşvik koşullarından biri olan 2017’ye kadar istihdamın korunması şartını ise çiğniyorlar.

Metal işçileri, “İstihdamı Koruma Programı”yla ücretlerin %15 düşeceğini açıklayan Başkan Dilma’dan istihdamı gerçekten garanti altına alacak önlemler ve yaptırımların uygulanmasını talep ediyorlar. Aynı zamanda ücretlerin düşürülmeden çalışma saatlerinin 36 saate çekilmesi ve yabancı firmaların ülke dışına kâr transferi yapmasının önüne geçilmesi de metal işçilerinin diğer önemli talepleri içerisinde yer alıyor.

23 Eylül 2015


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this