UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Britanya’da McDonalds İşçileri İlk Kez Grevde

Hemen her ülkede restoranı bulunan McDonalds’ın Britanya’daki bazı şubelerinde çalışan işçiler, 4 Eylülde, güvencesiz ve esnek çalışmayı dayatan “0 saat” sözleşmesine, kötü çalışma koşullarına, ücret kesintilerine, kötü muameleye karşı bir günlük greve çıktılar. Britanya’da ilk kez greve giden McDonalds işçileri sendikalaşan işçilere dönük saldırıları da protesto ediyorlar. Gıda işkolunda örgütlenen BFAWU sendikası işçilerin grevine destek veriyor.

BFAWU Sendikası Genel Başkanı Ian Hodson, sendikanın internet sitesinde yaptığı açıklamada, Crayford ve Cambridge’deki restoranlarda geçen ay yapılan oylama sonucu grev kararının alındığını bildirdi. Hodson, çalışma koşullarının düzeltilmesi, iş güvencesi ve ücretlerin yükseltilmesi talebiyle McDonalds işçilerinin Britanya tarihinde ilk kez greve çıktığını, yapılan oylamada işçilerin yüzde 95,7 oranıyla grev kararı aldıklarını ifade etti.

İşçiler, McDonalds yönetiminin bugüne kadar verdiği sözleri yerine getirmediğini, çalışma koşullarını düzeltmediğini ve sıfır saat sözleşmesini dayattığını, tam zamanlı çalışan işçileri yoksulluğa mahkûm ettiğini belirtiyorlar. ABD McDonalds işçilerinin ücretlerin yükseltilmesi için yürüttükleri kampanyayı Britanya’ya taşıyacaklarını dile getiriyorlar.

İşçiler, saat ücretlerinin 10 sterlin olmasını, çalışma koşullarının iyileştirilmesini ve sendikal haklarının tanınmasını talep ediyor. McDonalds işçilerine sendikaların yanı sıra ana muhalefette bulunan İşçi Partisi Genel Başkanı Jeremy Corbyn de destek veriyor.

5 Eylül 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this