UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Bu Kaçıncı? Star Rafinerisinde İşçiler Yine Zehirlendi!

İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan Azerbaycan petrol şirketi Socar’a ait Star Rafinerisi inşaatında çalışan yüzlerce işçi, şantiyede yedikleri yemeklerden dolayı bir kez daha zehirlendi. 17 Temmuz akşamı karın ağrısı, bulantı, kusma gibi şikâyetlerle rafinerinin revirine başvuran işçiler, gece boyunca civardaki hastanelere taşındı. Sabah saatlerinde ise rahatsızlanan ve hastaneye kaldırılan işçilerin sayısı bini geçti. Hastaneler tıka basa zehirlenen işçilerle dolarken yemek şirketinden “şikâyetler psikolojik” açıklaması geldi!

Yanındaki iş arkadaşlarının birer birer bayılıp düştüğünü aktaran bir işçi, hastanelerde gözetim altında tutulan ve durumu ciddiyetini koruyan arkadaşları olduğunu belirtti. Rafineri şantiyesinde daha önce de toplu zehirlenme olayları olduğunu aktaran bir başka işçi; “Sağlık Bakanlığı ne iş yapıyor merak ediyorum. Bu şantiyede insan sağlığını riske atan yemekler yapılıyor. Bu işçiler insandan sayılmıyor mu?” diyerek tepki gösterdi. Başka bir işçi ise, “ya bu firmayı kaldıracaklar ya da hepimiz burada öleceğiz. İnsan hakları diye bir şey yok burada, gerçekten yok!” ifadelerini kullandı.

Star Rafinerisi inşaatında daha önce de toplu zehirlenme olayları yaşanmıştı. İşçilerin aktarımına göre tüm yaşananlara rağmen Star Rafinerisi patronları, Akyıldız isimli yemek şirketiyle olan ilişkilerini devam ettirmiş, Sağlık Bakanlığından da herhangi bir denetleme yapılmamıştı. Geçtiğimiz Haziran ayında ise rafineri şantiyesinde çalışan yüzlerce işçi bozuk yemeklere karşı eylem yaparak şantiyede insan sağlığına uygun yemeklerin verilmesini talep etmişlerdi.

18 Temmuz 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this