UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Bu Ne Yaman Çelişki!

Mersin’den YKS’ye hazırlanan bir öğrenci

AKP hükümetinin iktidarda olduğu 15 yıllık süreçte, eğitim sistemi pek çok kez değişti. Liselere giriş için yapılan LGS yerine OKS getirildi. OKS’den sonra SBS, daha sonra da TEOG, şimdi ise ismi henüz açıklanmayan yeni bir sistem getirildi. Üniversitelere giriş sınavında da durum çok farklı değil. ÖSS yerine getirilen YGS - LYS sınav sistemi kaldırıldı, yerine ise YKS denilen bir sınav getirildi.

AKP eğitim sistemi ile bir yapboz gibi oynuyor. Her sistem değişikliğinde biz öğrenciler adeta bir deneme tahtası olarak kullanılıyoruz. Bin bir zorlukla hazırlandığımız sınavlar bir gecede kaldırılıyor. Hazırlandığımız sınavın niteliği bir yana sürekli değişiyor oluşu, bizlerde büyük bir kaygıya yol açıyor. Bir sınav sistemine ayak uyduramadan bir yenisi ile karşılaşıyoruz. Üstelik değiştirildiği söylenen eğitim sistemi özünde hiçbir değişikliğe uğramıyor. Sınavların adı değişse de öğrenciler için bir şey değişmiyor. Bizler yine aynı sınav stresini ve aynı kaygıları yaşamaya devam ediyoruz.

Her seferinde eski sistemin ne kadar yetersiz olduğu, yeni sistemin ise ne kadar ileri olduğu anlatılıyor. Sınav sistemini getirdiklerinde yaptıkları açıklamalarla aynı sınav sistemini kaldırdıklarında yaptıkları açıklamaları karşılaştırdığımızda iktidarın nasıl bir çelişkiye düştüğünü görebiliriz. Şimdi yerden yere vurdukları TEOG’u getirdikleri zaman öve öve bitirememişlerdi.

Bizlerin daha kaliteli eğitim alması için değiştirildiği söylenen eğitim sistemi tamamen iktidarın çıkarları doğrultusunda düzenlenmektedir. Öğrencilerin daha iyi bir eğitim alması iktidarın zerrece umurunda değildir.

Parasız, bilimsel ve nitelikli eğitim tüm işçi-emekçi çocuklarının hakkıdır. Ancak bu haklar biz işçi çocuklarına kendiliğinden verilmiyor. Nitelikli eğitim almak için mücadele etmeliyiz. Biz geleceğin işçi sınıfını oluşturacak bireyler olarak sınıfımızı bilmeli örgütlü gücümüzü daha da büyütmeliyiz.

30 Ekim 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this