UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Bu Patronlar Böyle Devam Ederse Bu İşçilerden Çok Şey Olur

Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nden bir işçi

Sincan Organize’de 73 ülkeye üretim yapan bir fabrikada çalışıyorum. Patron işçileri toplayıp yaptığı balkon konuşmasında her zaman övünerek “73 ülkeye üretim yapıyoruz” diyor. Ancak maaşa gelince övünerek “maaşınızı zamanında yatırıyorum” diyemiyor. Çünkü maaşlarımız zamanında yatmıyor. Patronun, kendi getirdiği sendikayla (Çelik-İş) yaptığı toplu sözleşmede ayın 5’i ile 15’i arasında maaşları yatırması gerekiyor. Ancak bu ayın 15’ini geçtiği halde bu ay yine maaşlar yatmadı. Ayın 18’inde yatırır umuduyla bekliyorduk çünkü önümüz bayram ve okullar açılıyor. Bu umut ayın 18’inde Cuma günü saat 15.30’da isyana döndü. Öğlen çay molasında maaşların bayramdan sonra yatırılacağı duyuldu işçiler arasında ve işler bölüm bölüm durdurulmaya başlandı. Sorumlular ve müdürler ne olduğunu bile anlamamıştı. Hemen üretim sahasına inerek işçileri yatıştırmak ve işlerin yeniden aynı tempoyla devam etmesi için dört dolanmaya başladılar. Üretim operasyon direktörü, “patron finansla görüştü bu gün maaşınız yatacak” diye işçileri ikna etmeye çalıştı. Bunun üzerine işçiler işi yavaşlatarak çalışmaya devam etti. Ama işçiler tam olarak ikna olmamıştı.

Saat 18.15’te patronun balkon konuşması yapacağı duyuruldu. Patron bile şaşkınlıkla konuşmasına başladı. Çalışma hayatı boyunca başına ilk kez bunun geldiğini (işçilerin iş durdurmasından bahsediyor), maaşların yarısının bugün yatırıldığını geri kalanını da bayramdan önce yatırmaya çalışacaklarını söyledi. “Maaşları iş durdurulduğu için yatırdık zannetmeyin” demeyi de unutmadı. Zaten uğraşıyorlarmış, hatta bu isyan üzerine yatırmaktan vazgeçebilirlermiş bile ama onlar büyüklük yapıp yatıracaklarmış. İşçileri kışkırtanları da biliyorlarmış. Bu kışkırtıcılarla aralarına mesafe koyacaklarmış. İşçiler bu sözleri yemediler tabii. Konuşma bittikten sonra işçiler hoşnutsuz bir şekilde, söylenerek servislere bindiler. Cumartesi günü için mesaiye yazılan işçilerin yarıdan çoğu mesaiye gelmedi. Yani bu demek oluyor ki patronun verdiği gözdağı işe yaramadı. Bu da patrona işçilerin cevabı oldu.

İşçilere ve emekçilere güvenmeyenler “Bu Araplardan bir şey olmaz” dediler. Arap baharı meydana geldi. Metal işçilerinden bir şey olmaz dendi metal direnişi meydana geldi. Benim çalıştığım fabrikada da bir şey olmaz diyenlere de işçilerin bu hareketi güzel bir cevap oldu. Bu patronlar böyle devam ederse bu işçilerden çok şey olur!

Yaşasın İşçilerin Haklı Mücadelesi

21 Eylül 2015


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this