UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Bursa Aroma’da İşçi Kıyımı!

Bursa’da Tek Gıda-İş’in örgütlü olduğu Aroma meyve suyu fabrikasının ambar bölümünde çalışan 19 işçi işten atıldı. Aroma patronu noter aracılığıyla işçilerin evlerine işten çıkarıldıklarına dair bildirim gönderdi. İşten çıkarıldıklarını öğrenen işçiler, kendilerine çok büyük haksızlık yapıldığını ve patronun bu saldırısına karşı geri adım atmayacaklarını belirtiyorlar.

2017’nin Ağustos ayında 20 günlük grev gerçekleştiren işçiler, mücadeleyi başarıyla sonuçlandırmışlardı. İşçilerin kazanımını sindiremeyen patron, işçilerin birliğini kırmak için çeşitli saldırılar gerçekleştirdi. Grev sonrasında işçiler yoğun mesaiye çağrıldı, patronun mevsimlik işçileri kadroya alması beklenirken, tam tersine kadrolu 19 işçi işten çıkarıldı. İşten çıkarmaların sonrasında ambar bölümü Ceva adlı bir taşeron şirkete devredildi.

İşçiler, Aroma yönetiminin grevlerini hazmedemediğini ve işyerinde taşeronlaştırmayı yaygınlaştırmak için işten çıkarmalara devam edeceğini belirtiyorlar. İşçi Dayanışması’na konuşan bir Aroma işçisi; “biz grevde olduğumuz gibi birlik ve beraberliğimizi sürdürürsek bu arkadaşlarımızı işe geri alabiliriz” dedi. İşçiler, patronun bu saldırısına karşı boyun eğmeyeceklerini ve mücadelelerini sendikaları Tek Gıda-İş’le beraber, işe geri dönene kadar sürdüreceklerini söylüyorlar.

28 Ocak 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this