UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Bursa’da Patlama: 5 İşçi İş Cinayetinde Katledildi

İş kazaları ve iş cinayetleri dur durak bilmiyor, işçi ölümlerine her geçen yenisi ekleniyor. Bursa’nın Gürsu ilçesindeki bir boya imalathanesinde meydana gelen patlama ve göçük sonucu 5 işçi hayatını kaybetti, 9 işçi de yaralandı. Yaralı işçilerin bazılarının durumu ağır. Buhar dairesinde oluşan göçükte enkaz altında kalan işçilere, ancak kurtarma ekiplerinin çalışmasıyla ulaşılabildi.

Saat 10.40 sularında meydana gelen şiddetli patlamanın etkisiyle bina tamamen yıkıldı, çevredeki fabrikalar ve araçlar da büyük hasar gördü.

Patlamanın kesin nedeni daha sonra belirlenecektir. Fakat bütün iş cinayetlerinde olduğu gibi, bunun da ihmalden, iş güvenliği önlemlerinin alınmamasından, gerekli denetimlerin yapılmamasından kaynaklandığı açık. 182 işçinin hayatını kaybettiği Ekim ayında İzmir ve Şırnak’ta meydana gelen iş cinayetleri de, önceki ay ve yıllarda meydana gelen iş cinayetleri de aynı nedenlerle gerçekleşti.

İş cinayetlerinin %98’inin alınacak temel önlemlerle engellenebileceğini bizzat Çalışma Bakanlığı söylüyor. Lakin aynı bakanlık gerekli önlemleri almıyor. Patronlar, kârlarını düşüreceği için iş güvenliği önlemlerini almıyorlar. İşçinin güvenliğini maliyet olarak görüyorlar, hükümet ise gerekli denetimleri yapmıyor. Böylece çalışma yaşamına kuralsızlık damgasını basıyor. Hükümet tarafından İSG yasasının esnetilmesi ve bazı maddelerinin sürekli ertelenmesi iş kazalarının ve iş cinayetlerinin sıklıkla meydana gelmesine neden oluyor. Geçen ay İzmir Tüpraş, Şırnak madenleri, bugün Bursa.

AKP hükümeti, patronların çıkarı için işçilerin canını ve sağlığını görmezden geldikçe, iş cinayetlerine her geçen gün yenileri ekleniyor. İş güvenliği önlemlerinin gerçekten alınmasının ve iş cinayetlerinin önüne geçilmesinin tek yolu, işçilerin örgütlü mücadelesinden geçiyor.

8 Kasım 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this