UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Bursa’daki Cargill İşçileriyle Dayanışma Konseri!

Cargill İşçileriyle Dayanışma Platformu, sendikalı oldukları için işten atılan ve 300 günü aşkın bir süredir Bursa’daki fabrika önünde direnişlerini sürdüren Cargill işçileriyle dayanışma amaçlı bir konser düzenledi. 23 Şubatta Bursa Akademik Odalar Birliği’nde (BAOB) düzenlenen dayanışma konserine, “Dilenenler Değil Direnenler Kazanır!” diyen Cargill işçileri ve ailelerinin yanı sıra yüzlerce işçi ve emekçi katıldı.

Türk-İş’e bağlı Tek Gıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Cargill işçileri, fabrika önündeki işe dönme mücadelelerini kararlılıkla sürdürüyorlar. Direnişlerinin 311. gününde gerçekleşen dayanışma konseriyle moral bulan işçiler adına Tek Gıda-İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Suat Karlıkaya bir konuşma yaptı. Kendilerine destek veren herkese teşekkür ettiklerini kaydeden Karlıkaya, Cargill örgütlenme sürecini aktardı. Verdikleri mücadelede kararlı olduklarını dile getiren Karlıkaya, zafer kazanacaklarından emin olduklarını belirtti. Şair Mehmet Özer’in mücadele şiirleri okuduğu dayanışma konserinde, sanatçı Erdal Güney ve 10 Ekim Halk Korosu da ezgilerle, türkü ve marşlarla yer aldı. Sahne alan sanatçılar işçi sınıfının mücadelesine mütevazı da olsa destek olduklarını belirtirlerken, tüm zorluklara, sorunlara, saldırılara karşı direnen işçileri selamladıklarını ifade ettiler.

Cargill’de Tek Gıda İş’e üye olan işçilerden 14’ü “nişasta bazlı şeker kotasının düşürülmesi” bahane edilerek 17 Nisan 2018’de işten atılmışlardı. Sendikal örgütlülüklerine yönelik bu saldırıya boyun eğmeyen Cargill işçileri ise direnişe geçmişlerdi. Aradan aylar, mevsimler geçti ama Cargill işçileri, “Çocuklar İyi Yaşasın Diye Babalar Direniyor!” demekten vazgeçmedi! Bu süre zarfında ABD’li gıda tekeli Cargill’in İstanbul’daki genel merkezine Bursa’dan yürüyüş başlatan, çeşitli eylemler gerçekleştiren Cargill işçileri, direniş alanlarında başka direnişlerden işçilerle de buluştular. Cargill işçileri mücadelelerinde kararlı olduklarını ve haklı davalarından vazgeçmeyeceklerini dile getiriyorlar, bütün işçi ve emekçileri direnişlerine güç vermeye çağırıyorlar.

24 Şubat 2019


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this