UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Büyüyen Türkiye’de Patronların Suçları da Büyüyor!

Pendik’ten bir kadın işçi

Büyüyen Türkiye ekonomisine övgüler düzen patronlar ve onların temsilcisi hükümet, bu büyümenin kaynağında, işçilerin düşük ücretlerle canlarından bezdirilene kadar çalıştırılmalarının, borç batağına sürüklenerek tüm geleceklerinin ipotek altına alınmasının, iş cinayetlerinin, işçileri yaşayan ölülülere döndüren meslek hastalıklarının yattığını söylemiyorlar.

Türkiye’de her gün ortalama 5 işçinin yaşamını iş cinayetlerinde yitiriyor olması, sermayenin ne pahasına büyüdüğünün kanıtıdır. İş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçiler, sayıya ve olayın oluş şekline göre medya nezdinde bir defaya mahsus haber konusu olabiliyorlar ancak.

Patronların daha fazla kâr elde etmek için işçilerin canını hiçe saymasının çarpıcı örneklerinden biri de geçtiğimiz günlerde Hint Okyanusunda bir ada ülkesi olan Sri Lanka’da yaşandı.

24 yaşındaki Elektrik Elektronik Mühendisi Delil Arslan, henüz 3 gün önce stajyer olarak işe başladığı, Hindistan’dan Panama’ya sıvılaştırılmış amonyak gazı taşıyan Gas Cat isimli gemide elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi. Şirket yetkilileri Delil’in ampul değiştirirken elektrik çarpması sonucu hayatını kaybettiğini iddia etti. Şirket genç mühendisin cenazesini en yakın liman olan Sri Lanka’da bir hastanenin morguna bırakıp yoluna devam etti. Arslan’ın hayatını kaybettiği geminin içindeki malın hedefine ulaşması genç bir insanın ölümünden daha önemli görülmüş!

Yaşanan iş cinayetinin genç işçinin ailesi tarafından kamuoyuna duyurulması ile şirket yetkilileri yazılı bir açıklama yaparak “tüm güvenlik önlemlerinin eksiksiz olarak alındığını” iddia etmiş, yaşanan iş cinayetinin “kader” olduğunu söylemiştir. Yani pek çok örnekte olduğu gibi yoğun çalışma temposu ve iş güvenliği önlemlerinin eksikliği neticesinde gerçekleşen iş cinayetinin üstünü kapatmaya çalışmıştır.

İşçi sınıfı örgütlenmediği ve çalışma koşullarının düzeltilmesi için mücadele vermediği sürece sektörler, isimler, yaşlar değişse de iş cinayetleri yaşanmaya devam edecek. Ahmetler, Fatmalar, Deliller ölmeye devam edecek. O halde çocuklarımızın yaşaması için mücadele edelim.

21 Ekim 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this