UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Cam Elyaf İşçilerine İşçi Dayanışması Bültenimizi Ulaştırdık

Gebze’den UİD-DER’li işçiler

İşçi Dayanışması gazetemizin son sayısını Cam Elyaf işçilerine ulaştırdık. Bu fabrikada Kristal-İş sendikası örgütlü. 2014 yılında, bu fabrikanın da dâhil olduğu 10 fabrikada 6 bin işçi grev mücadelesi vermişti. Grevdeki Şişecam işçilerinin kitleselliğinden ve grevin diğer işyerlerine de sıçrayacağından korkan AKP hükümeti, grevi erteleyerek, yani fiilen yasaklayarak işçilerin direncini kırmaya çalışmıştı.

THY işçilerinin ve Şişecam işçilerinin ardından, metal işçilerinin grevi de AKP tarafından “milli güvenliği bozucu” nitelikte olduğu söylenerek yasaklandı. İşçi Dayanışması gazetemizin son sayısında işlenen bu konuyu cam elyaf işçilerine de anlattık. “Grev hakkı diye bir şey bırakmadılar” diyen işçiler de oldu, 1960-1970’lerdeki büyük işçi grevlerini hatırlayanlar da.

Patronlara karşı verilen mücadelede işçilerin en önemli mücadele silahı olan grev hakkı, hükümet-sermaye işbirliğiyle fiilen ortadan kaldırılmak isteniyor. Patronların saldırılarına karşı grev hakkımıza sahip çıkmak için, işkolu gözetmeksizin mücadelemizi ortaklaştırmalı ve büyütmeliyiz.

5 Mart 2015


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this