UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Cargill İşçileri Yürüyüşlerini Tamamladı

Sendikaya üye oldukları için işten atılan Cargill işçileri, işyeri önündeki 5 aylık direnişin ardından Bursa’dan İstanbul’daki genel merkeze başlattıkları yürüyüşlerini tamamladı. Tüm engellemelere rağmen yürüyüşlerini tamamlayan işçiler, şirketin genel merkezi önünde üç gün boyunca oturma eylemi yapacaklarını duyurdular. Mücadelelerinde kararlı olan Cargill işçilerinin şiarı ise; “Çocuklar İyi Yaşasın Diye Babalar Direniyor!”

17 Eylülde Gebze’den, kendileri gibi sendikalaştıkları için işten atılan Flormar işçilerinin yanından ayrılan Cargill işçilerinin yürüyüşü engellenmişti. Anayasal haklarını kullanarak Türk-İş’e bağlı Tek Gıda-İş sendikasına üye olan ve bunun üzerine işten atılan işçiler, Tuzla’da polis tarafından gözaltına alındı. Saatlerce gözaltında tutulan işçiler, geri adım atmayacaklarını belirttiler. Haklarını savunmak ve seslerini duyurmakta kararlı olan Cargill işçileri, serbest bırakıldıkları gecenin sabahında yürüyüşlerine devam etti. Yürüyüş boyunca engellemeler, baskılar devam etse de Cargill işçileri yürüyüşlerinin hedefi olan İstanbul/Ataşehir’deki genel merkeze ulaştılar.

6 günlük Bursa-İstanbul yürüyüşlerini tamamlayan işçiler, “Cargill İşçisi Yalnız Değildir!” sloganıyla karşılandı. 155 gündür işten atma saldırısına karşı direnen, son 6 gündür ise kilometrelerce yol yürüyen Cargill işçileri; “Açlıktan Ölmeyiz Biz Bu Yoldan Dönmeyiz”, “Sendika Hakkımız Engellenemez!” sloganlarını haykırdı.

Tek Gıda-İş sendika temsilcilerinin eylem alanında yaptığı konuşmalarda Cargill işçilerinin çocukları ve onurları için direndiklerinin altı çizildi. Bursa’daki fabrikanın önünden yola çıkan Cargill işçilerinin gündüzleri yürüyüp, geceleri sokaklarda yatarak, genel müdürlük önüne geldiği ve yürüyüş boyunca karşılarına engeller çıkarıldığı belirtildi. Cargill direnişinin diğer direnişler gibi bütün işçi sınıfının mücadelesi olduğu ve zafer elde edilene kadar da devam edeceği vurgulandı. Eylemde Uluslararası Gıda Sendikası IUF temsilcisi Sarah Meyer de bir konuşma yaptı. İşçilerin sendikalaşmalarına Cargill’in işten atma saldırısıyla karşılık vermesinin kabul edilebilir olmadığını söyleyen Mayer, direnişçi işçilerle dayanışma içerisinde olduklarını vurguladı. Mayer, tüm zorluklarına rağmen işçilerin ancak mücadeleyle kazanabileceklerini belirtti. Eylem alanından direnişteki tüm işçilere selam gönderildi.

18 Eylül 2018


...önceki
İSTEMEM
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this