UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Cargill İşçileri Yürüyüşlerinin 4. Gününde Gebze’ye Ulaştı

Türk-İş’e bağlı Tek Gıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Cargill işçilerinin başlattıkları İstanbul yürüyüşü dördüncü gününde. 153 gündür direnişte olan işçiler, seslerini duyurmak için Bursa’dan Cargill’in İstanbul’da bulunan genel merkezine doğru bir yürüyüş başlattılar. Yürüyüşün dördüncü gününde Gebze’ye ulaşan işçiler, direnişte olan Flormar işçileri tarafından Eskihisar’da sloganlarla karşılandılar. Eskihisar’dan Gebze Kent Meydanı’na yürüyen işçiler, yürüyüş esnasında sık sık “Cargill İşçisi Yalnız Değildir”, “Flormar İşçisi Yalnız Değildir”, “İnşaat İşçisi Yalnız Değildir” sloganlarını attılar.

Gebze Kent Meydanına ulaşan Cargill işçileri adına Suat Karlıkaya burada bir konuşma yaptı. Karlıkaya konuşmasında şu hususlara değindi: “Biz bir aileyiz dediler yıllarca bu insanlara, Cargill işçilerine, ama sendikalaşmak yolunu tercih ettikleri gün aile olmayı unutup arkadaşlarımızı sokağa attılar. Madem bizi sokağa atıyorsunuz biz de sokaklarda yata yata genel müdürlüğünüzün önüne gelir, o genel müdürlüğün önünde yatarız. Bu Cargill yönetimine son uyarımız olacaktır.”

Gebze’ye ulaşan işçiler, direnişte olan Flormar işçileri tarafından Eskihisar’da sloganlarla karşılandılar.

Karlıkaya’nın ardından Petrol-İş Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri Mustafa Mesut Tetik söz alarak toplumun çok geniş bir kısmının sindirilmiş olmasına rağmen, Cargill direnişçilerinin, Flormar direnişçilerinin, 3. Havalimanında mücadele eden inşaat işçilerinin, Tayaş işçilerinin ve başarıyla biten DHL Express işçilerinin Türkiye işçi sınıfının önünü ve cesaretini açtığına, örnek olduğuna değindi.

Son olarak Tek Gıda-İş Gebze irtibat bürosu başkanı Yunus Durdu söz alarak hem Flormar’da hem de Cargill’de direniş kazanıma ulaşıncaya dek mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

Cargill işçileri, basın açıklamasının ardından geceyi geçirecekleri Çamlık Parkına geçtiler. UİD-DER’li işçiler Cargill işçilerini ziyaret ettiler. Cargill işçilerinin yanında olduklarını dile getirdiler, bu haklı mücadelelerinde başarılar dilediler.

16 Eylül 2018


...önceki
İSTEMEM
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this