UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Cerrahpaşa Taşeron İşçileri: Kesintiler Ödensin!

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi bünyesinde çalışan taşeron işçiler, geriye dönük maaşlarında yapılan kesintilerin ve gasp edilen yol paralarının ödenmesi için eylem yaptı. 25 Aralık Perşembe günü saat 12.00’da yemekhane önünde toplanan işçiler, “Taşeron Çalışma Yasaklansın”, “Direne Direne Kazanacağız” sloganlarıyla hastane girişine doğru yürüyüşe geçtiler.

Hastane girişinde işçiler adına Güzide Gürbüz basın açıklaması metnini okudu. Gürbüz, üniversite yönetiminin “aynı gemideyiz” laflarının yalandan ibaret olduğunu, üniversitede oluşan maddi çıkmazın faturasının sadece işçilere kesildiğini belirtti. Üniversite yönetiminin ve taşeron şirketlerin, işçilere yönelik saldırılarına değinen Gürbüz, yıllık izinlerinin gasp edildiğini, iş saatlerinin artırılarak daha fazla çalıştırıldıklarını, yol ve yemek paralarına el konulduğunu anlattı. Tüm bu sorunlara mücadeleyle karşılık verdiklerini aktaran Gürbüz, verilen mücadeleler sonucu 30 aydır kesilen yol ücreti ve düşürülen %5’lik maaş dilimlerinin 2015 yılında işçilere ödeneceğine dair verilen sözlerin tutulmasını talep ettiklerini belirtti.

Taşeron işçisi olarak en ufak hak kırıntısından bile yararlanamadıklarını ifade eden Gürbüz, talepleri karşılanıncaya kadar taşerona karşı mücadele vereceklerini aktardı. Cerrahpaşa taşeron işçilerinin eylemine DİSK/Genel-İş Sendikası 1 Nolu Şube ve SES Aksaray Şubesi de destek verdi.

27 Aralık 2014


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this