UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Cevahir Deri İşçilerinin Mücadelesi Devam Ediyor

Sendikalaşmak istedikleri için işten çıkarılan Cevahir Deri işçilerinin mücadelesi devam ediyor. 24 Eylülde fabrikanın önünde ziyaret ettiğimiz Cevahir Deri işçileri, çalışırken maruz kaldıkları baskılardan dolayı sendikalaşmak istediklerini dile getirdiler. Aynı fabrikada 2006’da da sendikalaşma girişimi yaşandığını anlatan işçiler, sendika işyerine giremese de o mücadele sayesinde sosyal yardımlar ve ikramiye gibi kazanımlar elde edildiğini ifade ettiler. Fabrikaya yeniden sendika getirme mücadelesi veren işçiler, geçmişin mirası olan kazanımlarını geliştirmek ve baskıları sona erdirmek istiyorlar.

Cevahir işçileri, patronun TÜDİS (Türkiye Deri İşverenleri Sendikası) yönetim kurulu üyesi olduğuna dikkat çekiyorlar. Sendikalı olan patronun işçilerin sendikalaşmasına engel olmaya çalıştığını belirtiyorlar. Sohbet ettiğimiz işçilerden biri bu durumu şöyle anlatı: “Benim daha önce çalıştığım işyeri DERİTEKS’te örgütlü bir fabrikaydı. Bu fabrikaya bir tanıdık vasıtasıyla girdim. İş görüşmesi sırasında patron benim daha önce çalıştığım işyerinde sendikalı olduğumu öğrendi ve ‘anlat bakalım sendikalı çalıştığında ne gibi hakların oluyor?’ dedi. Ben de var olan bütün hakları anlattım. Bunun üzerine ‘sen çok şey biliyorsun’ dedi. Ben de ‘buraya siz çağırdınız beni’ dedim. Ve beni içeride bu bildiklerimi anlatmamam koşulu ile işe aldı. 3 yıl boyunca bu fabrikada çalıştım. Aldığımız ücret zaten belli. Yaptığımız iş ağır. Ama tüm bunlar yetmiyormuş gibi, biz makinelerin başından bir dakika bile ayrılsak ağır hakaretlere uğruyorduk. Hatta bize son zamanlarda tuvaletlere kamera takacaklarını söyleyerek basınç bindiriyorlardı. Birçok arkadaşımız bu baskılara dayanamadı ve başka bir iş bulup kendisi çıktı. Benim çalıştığım süre zarfında patron bir kişiye bile tazminat verip çıkarmamıştır. Bizler ise hakkımızın takipçisiyiz. Bunu patron da biliyor. Bu yüzden de iş çıkışında patronun oğlu, amcası servislerin gitmesini bekliyor. Arkadaşlarımızın bize selam dahi vermesine tahammül edemiyorlar ve arkadaşlarımızın bizimle konuşmasına, selam vermesine engel olmak istiyorlar.”

İşten çıkarılan Cevahir Deri işçileri, DERİTEKS Tuzla Şube yöneticilerinin pazartesi günü işverenle yapacağı görüşmenin sonucunu bekliyorlar. İşçiler, sendikalı olarak işlerine geri dönmek istiyorlar.

25 Eylül 2014


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this